Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
200 години проучуваат вируси и нивна природа и ова ги изненади како деца мали во давањето прогнози и превземање мерки

вирусот не е мачка или тигар да ти скокни да те нападне, овие бројки ако се реални, ако се извадат за сите останати болести значи нема здрав, туку недијагностициран
Баш затоа што 200 год. се проучуваат ова се случува...има ли некој што не му е јасно како е настанат стварно не знам.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
И не само Deutchland и Макрон прогласил карантин во Франција, едномесечен. Изгледа само ние ќе си останеме со прстот у уста. Секој понеделник ќе разгледуваме нови мерки, за евентуално воведување...
Па само рестораните ке бидат затворени, школа градинки ке фунцкионираат
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Сум чекал јас како мал у маалска продавница да купам два леба и едно млеко у кеса за варење уместо баба ми кога ке и се слошеше чекајки у колона,по толку даваа.Не сте виделе вие уште што е хорор.А тие што нема да заболат од вирусов скриени дома за време карантин ке мацаат леб и сол до прво излегување надвор.После ем ке заболат ем леб и сол ке мацаат
Sum cekala I jas, za mleko, zejtin, kafe, pa duri I za vloski...I sto so toa, pak imase dovolno za site.
Germanija zatvara kafici, restorani, sport, kultura...tamu od Kade sto nema mnogu pari...a si ja stiti industrijata.
Nema celosen karantin.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.692
Се затвараат месецов да можат за Божиќ да имаат полабав период.
Кај нас обратно, ќе не затворат цел Јануари (Нова Година, Бадник, Божиќ, Василица, Водици...), потоа ќе не пуштат таман да се припремиме за Бајрам
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Додека вие се расправате за сегашноста, јас се обидувам да ја предвидам иднината.

Гледам календарот 1 јануари е петок, што значи карантин на 31 декември во 17 или 18 часот, па ќе тера до 11 јануари 5 или 6 часот, за тоа време нема да работи ништо, ќе мора да си купите по една вреќа брашно (од 25кг) и неколку бали г'з папир, претпоставувам ќе врне снег и ќе биде ладно па ќе немаме гајле со шетање по надвор, славењето ќе биде во кругот на најблиските (среќа шо сме еден куп на иста адреса :D ).
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Додека вие се расправате за сегашноста, јас се обидувам да ја предвидам иднината.

Гледам календарот 1 јануари е петок, што значи карантин на 31 декември во 17 или 18 часот, па ќе тера до 11 јануари 5 или 6 часот, за тоа време нема да работи ништо, ќе мора да си купите по една вреќа брашно (од 25кг) и неколку бали г'з папир, претпоставувам ќе врне снег и ќе биде ладно па ќе немаме гајле со шетање по надвор, славењето ќе биде во кругот на најблиските (среќа шо сме еден куп на иста адреса :D ).
Снег ако има ќе исчисти вируси...си се заебал.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Sum cekala I jas, za mleko, zejtin, kafe, pa duri I za vloski...I sto so toa, pak imase dovolno za site.
Germanija zatvara kafici, restorani, sport, kultura...tamu od Kade sto nema mnogu pari...a si ja stiti industrijata.
Nema celosen karantin.
Ке чекаш пак
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Кај нас е многу тешко да се изведе територијален карантин, инфраструктура многу развиена имаме!!!
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
16
Поени од реакции
20
I mnogu glupi luge ima sto vikaat ke ripnele brojkite, haha pa brojkite se kontrolirani, perenje na mozok, praenje pari, virus ne postoi
Ako u Makedonijava praat milion dva tri na mesec od testovi, racunajte koja para se vrti u evropskive zemji
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Од 29 и Данска затегнува мерки, маски на отворено задолжително, ресторани и кафичи после 22 часот затворени, и групирања не повеќе од 10 души, претходно 50 смееше.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996
-Ако претпоставиме дека имаме 5.000 активни случаи, кои, според вирулентноста на вирусот ако таа е 2-3, односно ако еден болен може да зарази двајца или тројца други, тогаш во следните три месеци би имале повеќе од 10.000 заразени дневно. Но, тоа е црното сценарио, ако нема мерки. Што би се случило со економијата ако во еден момент имаме 100.000 заразени. Тоа значи дека 100.000 луѓе нема да одат на работа и нема потреба од карантин за тие да седат дома. Едноставно, ќе бидат болни – рече Пановски.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Па дај да се испозаразиме сите таман до Нова Година, за рает да сме за празниците, шо :icon_lol:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Па тоа е реалноста што ја спомнал Пановски. Фирми полека потклекнуваат ради заразени, сами ќе се затворат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
-Ако претпоставиме дека имаме 5.000 активни случаи, кои, според вирулентноста на вирусот ако таа е 2-3, односно ако еден болен може да зарази двајца или тројца други, тогаш во следните три месеци би имале повеќе од 10.000 заразени дневно. Но, тоа е црното сценарио, ако нема мерки. Што би се случило со економијата ако во еден момент имаме 100.000 заразени. Тоа значи дека 100.000 луѓе нема да одат на работа и нема потреба од карантин за тие да седат дома. Едноставно, ќе бидат болни – рече Пановски.
Алал да му е на логикава :D Овој ако стигне да не оправа ни еба мамата.
Автоматски споено мислење:

Па тоа е реалноста што ја спомнал Пановски. Фирми полека потклекнуваат ради заразени, сами ќе се затворат.
Фирми се затвараат зашто им се болни вработените? Сигурно ќе се затвори фирма зашто 2 недели имаат болни вработени. Да не се затвараат случајно зашто цела година е пореметена економијата од разни рестрикции?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom