Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.984
....мојот начин на размислување е колку луѓе годишно умираат од каснување на змија, ако се на пример 5 души во цела Македонија онда не се замарам, одам и трчам низ ливада да речеме :D
Ако те интересираат шансите да те касне змија, трчајќи низ ливада, мислам дека треба да ја испиташ статистиката - колку луѓе што трчаат низ ливада, умираат од каснување на змија.
А за авиони, која е шансата за беља, ако се споредува со погинати во автопатни несреќи, мислам дека треба да се гледа процентот на коли годишно, што тргнуваат и пред да стигнат на дестинацијата, им се дешава сообраќајка, спореден со процетот на авиони годишно, кои тргнуваат и пред да стигнат им се дешава несреќа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Јас сум повеќе за просторно ограничување, отколку временско. Нешто по принципот на Австралија.
Нема да имаат никаков ефект полициските часови, од причина што народот ќе продолжи да иде и по кафани и по ресторани и ваму и таму. Вака, да речиме би иделе во објектите кои се наоѓаат во нивната близина. Океј е и ти да прошеташ на воздух и куче да изнесеш и све.
Како било во Австралија и како го замислуваш кај нас?
Што значи тоа „во објектите во близина“?
Ја со лична карта од Влае не би смеел да идам у ресторан у Центар или како, не разбирам?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
И многу ме интересира една економска велесила како Германија колку време ке издржи со локдаун,како ке уцвикаат кога ке ги видат реалните штети од мерките па ке ги укинат зашто не може така до бесконечно и за две недели од укинувањето пак ке им рипнат бројките.Циркуз за сите пари
 
C

CoolIris

Гостин
Како било во Австралија и како го замислуваш кај нас?
Што значи тоа „во објектите во близина“?
Ја со лична карта од Влае не би смеел да идам у ресторан у Центар или како, не разбирам?
Па не знам кој дел од просторно ограничување интелигенцијо не го разбираш.
Наместо да биде полицискиот час временски, да речиме забрана за движење после 17ч, јас сметам дека подобро би било забраната да биде во смисла на ограничено движење, да речиме 2км или повеќе/помалку, во зависност од големината на градот.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
И многу ме интересира една економска велесила како Германија колку време ке издржи со локдаун,како ке уцвикаат кога ке ги видат реалните штети од мерките па ке ги укинат зашто не може така до бесконечно и за две недели од укинувањето пак ке им рипнат бројките.Циркуз за сите пари
Oni treniraat disciplina I toa sakaat da Im go prikazat na svetot, nisto drugo.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Па не знам кој дел од просторно ограничување интелигенцијо не го разбираш.
Наместо да биде полицискиот час временски, да речиме забрана за движење после 17ч, јас сметам дека подобро би било забраната да биде во смисла на ограничено движење, да речиме 2км или повеќе/помалку, во зависност од големината на градот.
Кога ќе ти го прифатат генијалново решение да им помогнеш логистички да го изведат пошо вака кога го кажуваш ми звучи ко песна.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
... ти во твоите постови мене ме вреѓаш директно со примери за кои претпоставуваш, разговараш како да сум ти бивша девојка од средно што сум ти раскинала, ако не се бунев јас што седеле дома и по рамковен и другиве за пандемијава со коронавирус....кој, ама кога ќе падеш така како падобранец на тема , прочитај малку наназад... знаеш што е наредба од соодветно министерство , од влада? како беше 2001, ако пукаат во тебе на пукт тогаш ќе одговориш, колку куршуми тој испукал толку и ти и на крај на смена ќе ти ги избројат куршумите.... ти се дава наредба, мора да послушаш или леташ, било војник, било здравствен работник, било приватник, било обичен граѓанин ...еве ќе донесат одлука за карантин поради влошување со коронавирус не биди послушен излегувај...или како газда не им давај К15 на работниците ако ти наредат одозгора ќе бидат сите послушни или ....
сите имаме по некое лошо искуство во здравството, ама не вака да дебатираш, а и имаш двоен аршин на коментирање, ама ти си знаеш...
Daleku od toa deka mojot post bese kako rece padobranski. Povekje bi rekol deka tvojot e vo toj stil , padobranski od nigde nikade i toa zatoa i samo zatoa sto se spomna najhumanata profesija vo svetot i posiroko pa onaka po difolt se pocustvuva povikana da odgovoris. Kolku za info prvobitniot post bese kako da se namali sirenjeto na virusot, merki ili taka nesto.
Patem receno za zdravstvoto nase, za felata doktorska nikogas ili skoro nikogas sum nemal pozitivno mislenje. Smetam deka se teski materijalisti, deka zdravjeto na nivnite pacienti im e najmalce bitno, deka voopsto ne se humani i ako ne si platis ili preplatis ke te ostavat da umris kako pes. Ne mi e toj stav mene od vcera, samo sto ete sega so ovaa situacija toa izleze bukvalno na videlina i ednostavno stana premnogu ocigledno. Uste poocigledno e deka najgolem del od nasite zdravstveni rabotnici ( bilo tuka ili se istrebile stranstvo) zalutale vo ovaa profesija i deka osnovniot i edinstveniot motiv za da bidat del od taa fela im bila materijalnata korist i nisto drugo. Humanosta pak ic, a taa barem koga se raboti za ovaa granka bi trebalo da im bidi na prvo mesto, materijalnoto na posledno. Zatoa i zdravstvoto ni e takvo kakvo sto ni e :toe: .
P.s zamisli i ovie da bea tolku svileni ko vas , pa kao nemame maski, nemame narakvici, malce sme plateni, slemot mi e mal, pancirot mi se izvalka, nokteto mi se skrsi i taka .......

 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
првиот, неразбрануван :D
200 години проучуваат вируси и нивна природа и ова ги изненади како деца мали во давањето прогнози и превземање мерки

вирусот не е мачка или тигар да ти скокни да те нападне, овие бројки ако се реални, ако се извадат за сите останати болести значи нема здрав, туку недијагностициран
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Таква интелегенција од нација ваква глупост да направат,да не му се веруе на човек
Какви штети ти мислиш дека ке има ? Не верувам дека ти си разбрал што е проблемот и решението на оваа криза а Германците кој се најдобри во сите полиња во светот не можат.

Реалноста е оваа... Економијата ке паѓа на еден или друг начин, нема економија со болно население ако немат локдаун голем процент ке се болни секако нема да работат. Ако се затворат имат шанса да ја стават пандемијата во некоја контрола да не крахне здравството. Ако некој може да си дозволат карантин е Германија.

Ете сите што ја фалат Шведска има катастрофални економски последици во споредба со соседите што имаа некаков карантин.

Коментар за нашата земја само Господ нека ни е напомош....
 
C

CoolIris

Гостин
И не само Deutchland и Макрон прогласил карантин во Франција, едномесечен. Изгледа само ние ќе си останеме со прстот у уста. Секој понеделник ќе разгледуваме нови мерки, за евентуално воведување...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Се затвараат месецов да можат за Божиќ да имаат полабав период.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Какви штети ти мислиш дека ке има ? Не верувам дека ти си разбрал што е проблемот и решението на оваа криза а Германците кој се најдобри во сите полиња во светот не можат.

Реалноста е оваа... Економијата ке паѓа на еден или друг начин, нема економија со болно население ако немат локдаун голем процент ке се болни секако нема да работат. Ако се затворат имат шанса да ја стават пандемијата во некоја контрола да не крахне здравството. Ако некој може да си дозволат карантин е Германија.

Ете сите што ја фалат Шведска има катастрофални економски последици во споредба со соседите што имаа некаков карантин.

Коментар за нашата земја само Господ нека ни е напомош....
Сум чекал јас како мал у маалска продавница да купам два леба и едно млеко у кеса за варење уместо баба ми кога ке и се слошеше чекајки у колона,по толку даваа.Не сте виделе вие уште што е хорор.А тие што нема да заболат од вирусов скриени дома за време карантин ке мацаат леб и сол до прво излегување надвор.После ем ке заболат ем леб и сол ке мацаат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom