Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Алал да му е на логикава :D Овој ако стигне да не оправа ни еба мамата.
Автоматски споено мислење:


Фирми се затвараат зашто им се болни вработените? Сигурно ќе се затвори фирма зашто 2 недели имаат болни вработени. Да не се затвараат случајно зашто цела година е пореметена економијата од разни рестрикции?
Мисли на привремено затворање заради кластери
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Е требаше, ова и јас го зборам. Наместо полициски час, освен по работа или со друга сериозна причина да нема одење од град во град ама оди изведи го кај нас тоа...
E aj odi izvedigo... sto mislis Kumanovci imat golema potreba da odat vo Kratovo i aj odi zabrani im, ili negotinci noze iskrsiva odejki vo Prilep. Se znae ovde na kaj vodi patot za od grad vo grad. Aj sega zabrani izleguvanje od Skopje za zadusnica,,,koga na poveketo im e patot -gradot-da ne recam GROBISTATA nesto juznije.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Мисли на привремено затворање заради кластери
Ти ако имаш 100 000 активни, кого ќе изолираш? 90 посто од нив можат без пеоблем да одат на работа. Секако е невозможно сценаријото што го збори, али ете, хипотетички.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Денес почина и 34-5 годишно момче, без никакви коморбидитети. Неколку денови температура, па нагло влошување на состојбата.
Денеска починати се 14 души, а помеѓу нив нема 34 годишен. И после не си ширел паника, не ич.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Фирми се затвараат зашто им се болни вработените? Сигурно ќе се затвори фирма зашто 2 недели имаат болни вработени. Да не се затвараат случајно зашто цела година е пореметена економијата од разни рестрикции?
Не. Знам фирми кои одвај кубурат и фирми кои измислуваат причини да не работат со странки, а тоа им е основна дејност. Како да се свртиш...економијата губи.
Инаку по сите правила на постапка со вирус, такви фирми треба да бидат затворени.
Автоматски споено мислење:

Ти ако имаш 100 000 активни, кого ќе изолираш? 90 посто од нив можат без пеоблем да одат на работа. Секако е невозможно сценаријото што го збори, али ете, хипотетички.
Не знам дали ја сфати Чолисмо. Тие фирми мора да бидат затворени. Дал е кафана, банка, нотар, погон...не смеат да шират зараза. Теоретски. Во пракса сите веќе кријат се додека не качат температура и не им се слоши.
А температура, дијареа, болки и гушење (некои губат и свест) гледам ги држи и по 2 недели. Згора на тоа стави и негативна реклама за тој дуќан, што и да е.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Не. Знам фирми кои одвај кубурат и фирми кои измислуваат причини да не работат со странки, а тоа им е основна дејност. Како да се свртиш...економијата губи.
Инаку по сите правила на постапка со вирус, такви фирми треба да бидат затворени.
Нема сценарио у која фирма ќе затвори зашто им се болни вработените. 90 посто од фирмите кај нас веќе имале заболен случај.
Автоматски споено мислење:

Денеска починати се 14 души, а помеѓу нив нема 34 годишен. И после не си ширел паника, не ич.
Мислам утре ќе го пишат.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Ти ако имаш 100 000 активни, кого ќе изолираш? 90 посто од нив можат без пеоблем да одат на работа. Секако е невозможно сценаријото што го збори, али ете, хипотетички.
Не ме разбираш, членот погоре напиша дека посекако фирми подлегнуваат на вирусот и се затвораат поради заразени внатре во фирмата.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@Lurtz температурата не е проблем, имало и ќе има уште температура, настинки итн.
Проблем е сакаат да ја уништет светската економија, да нема во волку обем се од продавници незнам што не уште..
И плус доаѓа дигитална доба и роботите во иднина.. така да.. човечката рака за работа многу ќе се намали...
И плус кина ќе е прва светска сила е то е..
Поз
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
E aj odi izvedigo... sto mislis Kumanovci imat golema potreba da odat vo Kratovo i aj odi zabrani im, ili negotinci noze iskrsiva odejki vo Prilep. Se znae ovde na kaj vodi patot za od grad vo grad. Aj sega zabrani izleguvanje od Skopje za zadusnica,,,koga na poveketo im e patot -gradot-da ne recam GROBISTATA nesto juznije.
Кога може луѓе со месеци да не си доаѓаат дома или да не одат во друг град, можеме и ние.
Се изведува се ако се сака ама не сакаме.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Денеска починати се 14 души, а помеѓу нив нема 34 годишен. И после не си ширел паника, не ич.
Денес почина бе интелигенцијо. Ќе видиш утре или задутре во извештај. Малку подебел беше само.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
@Lurtz температурата не е проблем, имало и ќе има уште температура, настинки итн.
Проблем е сакаат да ја уништет светската економија, да нема во волку обем се од продавници незнам што не уште..
И плус доаѓа дигитална доба и роботите во иднина.. така да.. човечката рака за работа многу ќе се намали... Поз
Добро, не знам дали сте свесни колку е подмолен вирусов. Прво, од кај две недели температура и пролив до исцедување. Човек, фудбалер, две недели едвај издржува, коски се направи. Жена, непушач, непијач, ...добра, добра, ја однеле со итна на инфективна. Да не ги редам колку од нив лично познавам (без разлика на возраст и животни навики), како сеуште повторувате за светската економија и Бил Геј. Аманте луѓе, вирусот постои и е многу подмолен. Кого ќе зафати е како во кладилница, баталете прикаските за придружни болести. Која е крајната цел (светска влада или нешто друго) не ми е битно кога гледам луѓе како паѓаат здрави прави.
Внимавајте на себе, само тоа ви го препорачувам и посакувам.
 
Последно уредено:
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Денес почина бе интелигенцијо. Ќе видиш утре или задутре во извештај. Малку подебел беше само.
Моја грешка, мислев дека од денешната статистика ти е изваден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom