Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Дали асимптоматските случаи развиваат анти тела? Има некое истражување?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.845
Поени од реакции
72.508
Дали асимптоматските случаи развиваат анти тела? Има некое истражување?
Другарка која беше асимптоматска се тестираше и немаше доволно антитела. Скоро ич.
Друга која прележа во јуни (имаше висока температура и изгуби мирис и вкус), имаше антитела еден куп, сега кога се провери нема доволно.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
Дали асимптоматските случаи развиваат анти тела? Има некое истражување?
Уште нема утврдено за симптоматските... а ти бараш за асимптоматски.. не брзај друже...полека.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Добро бе, ако воведат сега карантин/полициски час, ќе трае тоа лудило до Април/Мај, додека се стопли?

И овие што пишувате дека после две/три недели изолација сте изгубиле кондиција и сила, сте се задишувале по скали.....абе здрав прав да лежиш дома две недели ќе имаш потешкотии скали да качиш....после пролетиот карантин во Март и Април, не можев 400 метра/еден круг на стадион да истрчам...пред тоа фудбал 2 пати неделно, теретана неколку пати неделно, 5-10 километри во парк, и после 3-4 недели седење дома, 400 ебани метра не можев да истрчам, да не речам пред онесвестување бев...и сега пак карантин, пак седи дома...и после сме имале здравствени проблеми, не сме можеле скалите во зградата да си ги искачиме...

Како еден инфлуенсер/бодибилдер на почетокот на пандемијава, 3 недели бил приклучен на машина, и кога се опоравил, става пред и потоа слика, и нормално пред развиен, потоа ослабен......и не пишал, еве што ќе се случи ако 3 недели бидеш седентарен, да не можеш да се храниш, и да не пиеш еден куп суплементи и стероди, туку еве што прави ковид.. :pos: :ROFLMAO:
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.494
Поени од реакции
2.847
Добро бе, ако воведат сега карантин/полициски час, ќе трае тоа лудило до Април/Мај, додека се стопли?

И овие што пишувате дека после две/три недели изолација сте изгубиле кондиција и сила, сте се задишувале по скали.....абе здрав прав да лежиш дома две недели ќе имаш потешкотии скали да качиш....после пролетиот карантин во Март и Април, не можев 400 метра/еден круг на стадион да истрчам...пред тоа фудбал 2 пати неделно, теретана неколку пати неделно, 5-10 километри во парк, и после 3-4 недели седење дома, 400 ебани метра не можев да истрчам, да не речам пред онесвестување бев...и сега пак карантин, пак седи дома...и после сме имале здравствени проблеми, не сме можеле скалите во зградата да си ги искачиме...

Како еден инфлуенсер/бодибилдер на почетокот на пандемијава, 3 недели бил приклучен на машина, и кога се опоравил, става пред и потоа слика, и нормално пред развиен, потоа ослабен......и не пишал, еве што ќе се случи ако 3 недели бидеш седентарен, да не можеш да се храниш, и да не пиеш еден куп суплементи и стероди, туку еве што прави ковид.. :pos: :ROFLMAO:
Yep, тоа значи. Ако испоцркавме за тие 2-3 месеци што да кажам за следниве 5-6 месеци... И после имаш непочитување. Епа дека секоја поединка ќе ја изолираш во стаклено ѕвоно со месеци мало морген тоа. Не ме чуди, се поголем и поголем отпор ќе има кон било какви мерки и часови и се. Поголеми бројки и на заразени и починати за жал ќе има, ќе има и се поголем гнев и отпор и негодување.

Е сега до кога вака. Тоа ме мачи уште, а искрено не гледам брзо завршување на ситуацијава.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.298
Добро бе, ако воведат сега карантин/полициски час, ќе трае тоа лудило до Април/Мај, додека се стопли?

И овие што пишувате дека после две/три недели изолација сте изгубиле кондиција и сила, сте се задишувале по скали.....абе здрав прав да лежиш дома две недели ќе имаш потешкотии скали да качиш....после пролетиот карантин во Март и Април, не можев 400 метра/еден круг на стадион да истрчам...пред тоа фудбал 2 пати неделно, теретана неколку пати неделно, 5-10 километри во парк, и после 3-4 недели седење дома, 400 ебани метра не можев да истрчам, да не речам пред онесвестување бев...и сега пак карантин, пак седи дома...и после сме имале здравствени проблеми, не сме можеле скалите во зградата да си ги искачиме...

Како еден инфлуенсер/бодибилдер на почетокот на пандемијава, 3 недели бил приклучен на машина, и кога се опоравил, става пред и потоа слика, и нормално пред развиен, потоа ослабен......и не пишал, еве што ќе се случи ако 3 недели бидеш седентарен, да не можеш да се храниш, и да не пиеш еден куп суплементи и стероди, туку еве што прави ковид.. :pos: :ROFLMAO:

Една чаша еден час, ако ти треба повеќе кондиција повеќе чаши.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.938
Поени од реакции
29.792
Па дефакто му пронашле корона у крф.. јебеш ти шо бил дијабетичар со една нога и триста чуда... од корона умре чоеко, бог да го прости.
Po milioniti pat, covek so komorbiditeti kako onie na amdi, e najzagrozen od covid.


Amdi mozel i od grip da umre, ama togas nemase nikoj da ima problem ako pisaa "vlosuvanje na sostojba po boleduvanje od grip"
Автоматски споено мислење:

Какво е мислењето на анти-хипохондриците сега за сега?
Hehe za starcive li da nosime maski i da sedime doma sho zbOris



Vaka odprilika.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.691
Поени од реакции
28.165
Една работа неможам да сфатам, а тоа е како може една ретардирана група на власт која нема грам совест, образ и одговорност на душа, ДА ЗАЕБАВААТ ЦЕЛ НАРОД, ЦЕЛА ДРЖАВА ДА ЈА НОСАТ У ПОНОР... а ние едни мутљаци кои само пљампаме и тапкаме у место....:(

Дали Венко ќе сноси некоја одоворност што го прелажа цел македонски народ дека здравството е подготвено, спремно, има доволно медицински персонал, има болнички легла, има монтажни болници!?

Верувајте, кога би го видела на улица, мислам дека у див ѕвер ќе се претворам..би го испљукала у фаца толку пати колку што не исполажа:mad:

:mad::(
Зошто ниту една новинарска екипа синоќа не беше пред тријажниот центар во ГОБ 8ми септември, па да ја сними страшната и тажна слика на луѓе кои висат со саати за преглед, кои умираат чекајќи да дојдат на ред(три реанимации имаше), многумина дремеа и кукаа преплашено во своите возила..Лути изморени возачи на брзата помош кои изиграаваа таски служба и во сите клиники да им велат дека нема веќе место...

Ништо јавноста не гледа што се случува внатре во болничките ходници, ништо!!!!

Повторно вратени на почеток, повторно неспремни, повторно другите болни нема да можат да се прегледаат, повторно нема да има мој термин....Лудило...:(
Aj akone wmro dagi vratimme???
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.496
Поени од реакции
22.132
Дали асимптоматските случаи развиваат анти тела? Има некое истражување?
Od toa sto citav e deka za relativno brzo vreme izceznuvaat anti telata ama toa ne bilo tolku voznemiruvacko posto teloto ili imuniot sistem go "pamtel" virusot vo T-kjeliite. Prosto kazano. Mozebi nekoe medicinsko lice moze podobro da objasni.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.091
Поени од реакции
16.217
Yep, тоа значи. Ако испоцркавме за тие 2-3 месеци што да кажам за следниве 5-6 месеци.....Е сега до кога вака. Тоа ме мачи уште, а искрено не гледам брзо завршување на ситуацијава.
и јас исто мислам...вирусот еволуирал, а сега некаде читав дека бидејќи се заразувале млади луѓе, вирусот станал уште посилен ???
А и да не е направен во Лабос, не значи дека е Природен...може настанал поради правење на лекови против други вируси, значи нешто слично како што настанале Супер Бактериите ... дури и во макро свет го имаме тоа, уште на времето во нашата лабораторија ( на Охис), ми кажуваше еден од биолозите... абе од многу отрови што ставаме ова компировата златка станала толку отпорна што мора да ја згмечиш за да ја уништиш... а имаше на тв еднаш, на времето во Австралија имало многу зајаци, мислам 20-милиони, правеле многу штети. Државата организирала акција за одстрел, давале на ловџиите бесплатно муниција, ама со силни маки едвај ги намалиле на 12-13 милиони... Тогаш на некој му текнало да увезат од Јужна Америка зајаци болни од заечка чума и да ги вкрстуваат со нивните... набргу се намалила популацијата на 5 милиони зајаци...Арно, ама тие што останале станале толку отпорни, што ништо не ги уништувало освен одстрел....
Автоматски споено мислење:

Od toa sto citav e deka za relativno brzo vreme izceznuvaat anti telata ama toa ne bilo tolku voznemiruvacko posto teloto ili imuniot sistem go "pamtel" virusot vo T-kjeliite. Prosto kazano. Mozebi nekoe medicinsko lice moze podobro da objasni.
има и друго, наводна мутација ....https://www.blic.rs/vesti/svet/norveski-lekar-otkrili-smo-novu-mutaciju-korone/5h202e2
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.641
Поени од реакции
7.285
Malce off topic.
Citav za vitamin c, more vie neznaete kako se trosi luk i gjumbir, kako ludo. Valda so toa sakaat da sprecat zarazata.
Inaku, da znaete deka ima uste sto lizat prsti za da otvorat kesa, pa koa se krijat u kjosh da ne gi vidis. :popce:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.091
Поени од реакции
16.217
Malce off topic.
Citav za vitamin c, more vie neznaete kako se trosi luk i gjumbir, kako ludo. Valda so toa sakaat da sprecat zarazata.
Inaku, da znaete deka ima uste sto lizat prsti za da otvorat kesa, pa koa se krijat u kjosh da ne gi vidis. :popce:
ај нова кеса, ама лошо е лижење прсти кога се бројат пари, најзаразни биле парите ( КЕШот)
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.678
Поени од реакции
5.305
Aj akone wmro dagi vratimme???
Грујо ќе ги криеше бројките за заразени и за умрени. Ама гарант :)
Е плус ќе беше, што беа јаки со тие спонтаните тетки и наставнички, и онака спонтано ќе волонтираа по болниците. За кадар ќе се немаше мука бар.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
E Aj ...
Taka i ni treba, se na kurtasak ja terate rabota...bilo koj sto ke znae dobro da rakovodi so zdravstveniot sistem neka dojde, pa ako treba i od vmro neka bide.
Многу е едноставно да се подобри макар малку глобалната слика... Ние немаме елементарни услови ниту за пациенти ниту за медицински работници (кои ни фалат попатно).
Од март до сега можеа да направат нов објект за инфективна (не зборам за модуларни импровизации). Во секој поголем град можеа да направат доградба на едно крило за инфективен центар. Еве и да не направиле до сега, во целиот хаос сеуште нема иницијатива да се изгради нешто. Се е сеуште сведено на пренамена со што страдаат сите други болни.
Мора да се направи напор паралелно да се менаџираат ковид и преостанати болни.
Мене не ме плаши ковид, ме плаши ковид-крахот кој ни се дешава.
Здравствен, еконономски и социјален.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom