Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Јас од мерки би сакал пак само да им лупнат затварање на угостителскиве објекти, не дека тоа ќе го намали вирусот, но чисто да се свестат дека кога плачеа и врискаа дека сакаат да работат велеа сите мерки ќе ги преземат, сите протоколи ќе ги почитуваат, само да работат.

Очигледно тоа не е можно, па затоа катанец.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Јас дадов предлог и мислам дека реално може тоа да го изведат. Албанците ги спомнав бидејки тие се заштитен вид и за нив не важат законите, не важеа ниту за време на полициските часови.
..I sto trebase da napravime, da se sporeduvame I natprevaruvame so niv!?
Oni site skokaat u provalija aj sega I nie posle niv!?
Zamisli samo ako nemase karantin za zadusnica, kaj ke ni bese krajot?!
Dali zakonite I merkite za zastita vazat za site isto e druga tema, Dali se zastiteni ko beli mecki ili samo imaat izrodi kako sto I nie hristijanite imame...ajde neka se otvori tema pa ke gi vagame rabotite.
Автоматски споено мислење:

Јас од мерки би сакал пак само да им лупнат затварање на угостителскиве објекти, не дека тоа ќе го намали вирусот, но чисто да се свестат дека кога плачеа и врискаа дека сакаат да работат велеа сите мерки ќе ги преземат, сите протоколи ќе ги почитуваат, само да работат.

Очигледно тоа не е можно, па затоа катанец.
Ete taka, placea I kukaa a sega koj vi ebe mater...Biten e prihod da se ima a ne korona koj ke fati
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.994
Поени од реакции
11.944
..I sto trebase da napravime, da se sporeduvame I natprevaruvame so niv!?
Oni site skokaat u provalija aj sega I nie posle niv!?
Zamisli samo ako nemase karantin za zadusnica, kaj ke ni bese krajot?!
Dali zakonite I merkite za zastita vazat za site isto e druga tema, Dali se zastiteni ko beli mecki ili samo imaat izrodi kako sto I nie hristijanite imame...ajde neka se otvori tema pa ke gi vagame rabotite.
Значи пак не ме разбираш, поентата ми беше дека тие дури и да не ја почитуваат новата мерка нас воопшто нема да не засега. И да, би било супер да има натпревар помеѓу нив и нас кој има помалку заболени :)

И како што за се објавуваат процентуална застапеност на малцинства, би било супер и за бројот на заразени да објавуваат.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Edinstveno penzionerite dusicki, koi najmnogu Bea iskritikuvani I navreduvani, gi pocituvaat merkite, dodeka mladite besneat od jutra do sutra, se zurkaat po celi noki, vo kafani se grupiraat, po parkovi, na igralista....ete, toe e nasata nesovesna mladina, no ne e ni taa vinovna, zivotot brzo pominuva, pa sigurno deka nesakaat najubavite godini da gi minat so maska na mucka...no barem malku so usul:)
Пензионерите душички се закецуваат пред банките. Еден преку друг, небаре оној пред него ќе ја украде неговата пензија...
Nema, normalno....zatoa mladite ja shirat koronata I stradaat postarite.
Ма нека умрат постарите. Младите треба да поживеат...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Smenete nesto, Dajte idei, predlozi, nesto Novo...
Ново:
- сe што е над 65год да се однесе по селата, што подалеку од младите, нели дека шират.
- се што е позитивно на тест, на змискиот остров во Преспа, дел на Криволак.

На тој начин здравствениот систем перфектно ќе функционира.

А бидејќи во март и април не успеавте старите да ги разболите и потаманите (присилувајќи ги во рок од 2ч да завршат обврски, па секаде гужви), најдобро со земја да ги покриеме, така и пензискиот систем ќе е во перфектна состојба.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Мене само не ми е јасно едно: во март, април кога беа карантините асиптоматски беа случаевите ко сега?
Ако е така што затвораа тогаш а не сега?
Или целта светска им беше загуба на работните места?
Сега по 160 просечно во ред е се?
После септември по 160 нема да е во ред?
Јас мислам дека ова е некоја голема светска превара..
P. S Сега и природно некои што починале ги пишет од ковид...
Сообраќајка ковид...
Поднастинат малце да ојш на тестирање ковид..

Не дај боже не е чума ова, да беше толку страшно не ќе смеевме да мрдниме од дома..
 
Последно уредено:
B

Beginner

Гостин
Мене само не ми е јасно едно: во март, април кога беа карантините асиптоматски беа случаевите ко сега?
Ако е така што затвораа тогаш а не сега?
Или целта светска им беше загуба на работните места?
Сега по 160 просечно во ред е се?
После септември по 160 нема да е во ред?
Јас мислам дека ова е некоја голема светска превара..
P. S Сега и природно некои што починале ги пишет од ковид...
Сообраќајка ковид...
Поднастинат малце да ојш на тестирање ковид..

Не дај боже не е чума ова, да беше толку страшно не ќе смеевме да мрдниме од дома..
Има над 400 хоспитализирани низ цела Македонија ама ајде сеуште да дискутираме дали навистина постои вирусот или не.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 57
-Куманово 4
-Штип 13
-Тетово 6
-Струга 10
-Охрид-7
-Кавадарци 1
-Гостивар 8
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Кратово 2
-Свети Николе 12
-Кичево 4

Починати се 8 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово, еден од Струга и еден пациент од Кичево.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 83 оздравени лица од:
-Скопје 35
-Штип 8
-Тетово 33
-Велес 1
-Гостивар 5
-Пехчево 1
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Пензионерите душички се закецуваат пред банките. Еден преку друг, небаре оној пред него ќе ја украде неговата пензија...
Ма нека умрат постарите. Младите треба да поживеат...
Neznam ti kade zivees, no jas koga odam vo banka, nemam sretnato takvi " zakecani" penzioneri...plus vo nekoi banki si Ima brojcinja I nema nered.
@Bafra ocekuvav poumen predlog od tebe....
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@Beginner Сега све се заборај.. Дискотеки, кафичи и што уште не, не зборувам за кај нас туку глобално.
Има над 400 хоспитализирани низ цела Македонија ама ајде сеуште да дискутираме дали навистина постои вирусот или не.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
А знаеш од што се хоспитализирани пред да коментираш нешто?
80 проценти секаде имале неколку хронични болести тие што биле хоспитализирани.
Тие мораат да примет терапија..
Јас не реков дека нема вирус,само не е толку опасен како што викет (освен за хронични)
И вакцина ко ќе излезит тие ќе ги вакцинирет и медицински персонал.. Што мислиш ти тебе ќе ти дает освен ако не си доброволно?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.098
Поени од реакции
20.044
@pixa се има изјаснето Вело како експерт за грип, за ова?
Аман со овај Вело, од уста не го извадивте, особено ти. Кур да беше, ќе се стопеше досега. Филипче наш редовно тресе зелени и контрадикторности, редовно нѐ прави малоумни при очи и уши, до скоро кажуваше дека маските се штетни и го зголемуваат ризикот од инфекција, па никому ништо.

Премногу внимание придавате на небитни ликови. Врвни научници немаат унифициран став во врска со вирусов, вие сте се фатиле за некој Вело со неговите проценки и ај сега ќе го дрвиме по цел ден за него, демек нешто паметни сте испаднале што сте го фатиле дека утнал некоја проценка.

Ни го бранам, ни го поддржувам, ни имам емисија со него гледано, ниту па ме боли кур за него и некои слични експерти, едноставно досадни станаа натегањата за него, олабавете малку.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Повторно сме на 14% (вчера и денес)
Очекував дека денеска ќе објават бројка на 100+.....бидејќи многу би дошло два дена по ред да се оди на 200+ ...одеднаш, како за почеток....да не се створи паника меѓу лугето...типична тактичка изведба.
Вчерашните 241 новозаболени ни беа како еден претходник на тоа дека сега постизборно ќе почнеме се почесто да гледаме броеви 200+ ....нели народот треба психички да се навикне да гледа бројќи со 200+ еден период за после да ни стане секојдневие.
Тоа е добро позната тактика, што беше применета во Србија......ние во тој концепт сме copy/paste.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
Не дај боже не е чума ова, да беше толку страшно не ќе смеевме да мрдниме од дома..
Well no, but actually yes. Фактот е дека вирусот еволуира , и има повеќе варијанти со различна смртност и стапка на пренос. Вирусот СЕ пренесува со воздух, И може да убива луѓе.
Тие и што го преживуваат, со потешки симптоми може да добијат крајно оштетување.
Вакцина нема, лековите се делумно ефективни.
Вирусот се има ширено(благодарение на лажењето на кинезите) уште од ноември по целиот свет, и има заразено отрплика 15 милиони луѓе(што е познато) благодарение на глобалните конекции.
СЗО за жал ја пречека оваа криза со панталони доле, заради политички влијанија задоцни со препораките.
Ти живееш во држава со катастрофа здравство, катастрофа дисциплина, и катастрофа раководство.
За тие како мене и тебе, ова е Црната смрт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom