Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.237
Поени од реакции
21.550
Уште било кој сем истите 10 луѓе да е вознемирен заради бројките. :D А за излегување надвор, крајно време е комисијата да ја ревидира стратегијата на запишување.
Чеки, нека се доразширит па ќе видиме колку загрижени ќе има. Туку ја кои не сум во ризичната група сепак бирам да не го закачам пошто едноставно не ми се игра руски рулет а и реално се шансите трајни последици да имам цел живот. Носење маска према тоа ми изгледа подобра опција, лично за мене.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.173
Поени од реакции
25.794
Чеки, нека се доразширит па ќе видиме колку загрижени ќе има. Туку ја кои не сум во ризичната група сепак бирам да не го закачам пошто едноставно не ми се игра руски рулет а и реално се шансите трајни последици да имам цел живот. Носење маска према тоа ми изгледа подобра опција, лично за мене.
Никој не збори тука за носење маска, дезинфицирање раце и држење дистанца. Тука се бараат хипохондрички мерки од типот сите затворени дома до неодредено.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.225
Поени од реакции
108.080
Никој не збори тука за носење маска, дезинфицирање раце и држење дистанца. Тука се бараат хипохондрички мерки од типот сите затворени дома до неодредено.
Ама чекај малце, од една страна не сакаме да седиме дома, од друга страна не почитуваме мерки. Чаре? Да не се разбереме погрешно, и јас сметам дека карантинот дава негативни резултати, ама мора(ше) да се заострат казните, зашо едноставно не гледам друго решение во ситуација кога народот нема грам памет и свест.

Еве гледам по инста сториња дека дискотеките и кафаните пак се полни, по 20 души се на маса у кафана, и како сакаш ние некаков резултат да постигнеме?

Само сега ако имаат барем грам морална одговорност треба властите да објаснат зошто седевме затворени 3 месеци и ја однесоа економијата во провалија, ако дозволија да се дешава сега ова што се дешава.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.173
Поени од реакции
25.794
Ама чекај малце, од една страна не сакаме да седиме дома, од друга страна не почитуваме мерки. Чаре? Да не се разбереме погрешно, и јас сметам дека карантинот дава негативни резултати, ама мора(ше) да се заострат казните, зашо едноставно не гледам друго решение во ситуација кога народот нема грам памет и свест.

Еве гледам по инста сториња дека дискотеките и кафаните пак се полни, по 20 души се на маса у кафана, и како сакаш ние некаков резултат да постигнеме?

Само сега ако имаат барем грам морална одговорност треба властите да објаснат зошто седевме затворени 3 месеци и ја однесоа економијата во провалија, ако дозволија да се дешава сега ова што се дешава.
И јас го прашувам последното. И го прашував и во тие месеци, затоа што ми беше јасно дека еднаш ќе мора да заврши карантинот.

Почитувањето на мерките е ствар на здрав разум. И тука мора да има баланс. Мора да има казни за масовно непочитување. Како што и мерките мора да се во рамките на здрав разум, да не забегаат до степен да морам да носам маска сам во кола, или на некое место каде што 20 метри околу мене нема жив човек.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
треба властите да објаснат зошто седевме затворени 3 месеци и ја однесоа економијата во провалија
Затоа што се неспособни. Ама никој нема да излезе и да каже „неспособни сме“.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.843
Поени од реакции
9.605
Edinstveno penzionerite dusicki, koi najmnogu Bea iskritikuvani I navreduvani, gi pocituvaat merkite, dodeka mladite besneat od jutra do sutra, se zurkaat po celi noki, vo kafani se grupiraat, po parkovi, na igralista....ete, toe e nasata nesovesna mladina, no ne e ni taa vinovna, zivotot brzo pominuva, pa sigurno deka nesakaat najubavite godini da gi minat so maska na mucka...no barem malku so usul:)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.565
Поени од реакции
21.613
Edinstveno penzionerite dusicki, koi najmnogu Bea iskritikuvani I navreduvani, gi pocituvaat merkite, dodeka mladite besneat od jutra do sutra, se zurkaat po celi noki, vo kafani se grupiraat, po parkovi, na igralista....ete, toe e nasata nesovesna mladina, no ne e ni taa vinovna, zivotot brzo pominuva, pa sigurno deka nesakaat najubavite godini da gi minat so maska na mucka...no barem malku so usul:)
Ме тераш сега да барам едно видео мислам дека од Сител беше, нешто одма по првите случаеви да видиш пензионерите душички како почитуваа мерки со играње шах и пиење пиво во жена парк.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.843
Поени од реакции
9.605
Ме тераш сега да барам едно видео мислам дека од Сител беше, нешто одма по првите случаеви да видиш пензионерите душички како почитуваа мерки со играње шах и пиење пиво во жена парк.
E de I ti sega..go znam toa video..daj najdi nekoe so stotici penzioneri na koncert:P
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.565
Поени од реакции
21.613
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.233
Поени од реакции
18.053
Гледам секаш да се правиш паметен. Ќе ти одговорам без проблем на се, но многу репортираш и ми бришеш постови па сметам дека не заслужуваш.
Пеер еден пост немам репортирано, не ми е тоа стил.
Ако некој се заебава со мене му враќам дури не почни да плачи.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
Ехх маски... Ќе ти седи у кафич и ќе ти носи маска? Срамота е немојте така. Тоа е фрката зошто се бара затварање. Едноставно народот не е свесен, пошо не е свесен ќе си трпи или со полни болници или со седење дома.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.051
Поени од реакции
12.277
Ехх маски... Ќе ти седи у кафич и ќе ти носи маска? Срамота е немојте така. Тоа е фрката зошто се бара затварање. Едноставно народот не е свесен, пошо не е свесен ќе си трпи или со полни болници или со седење дома.
Не мора затворање треба санкционирање. Ако воведуваат мерки, нека направат да биде задолжително носење маска на отворено/затворено и нека санкционираат. Албанците нека не ја почитуваат и таа мерка. Најголем број случаи ќе бидат кај нив. Коа ќе се оптерети здравството и ќе почнат да губат луѓе, можеби ќе се опаметат.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.843
Поени од реакции
9.605
Не мора затворање треба санкционирање. Ако воведуваат мерки, нека направат да биде задолжително на отворено/затворено и нека санкционираат. Албанците нека не ја почитуваат и таа мерка. Најголем број случаи ќе бидат кај нив. Коа ќе се оптерети здравството и ќе почнат да губат луѓе, можеби ќе се опаметат.
Dosadni ste bre luge, uzasno dosadni...ostavete gi albancite, Aman...ili ne vi se gleda drug narod, druga vera osven niv!?
Sto ne kritikuvas za zbidnuvanjeto vo Strumica!?
Temava e korona a ne albanci, albanci.....
Otecenie...:facepalm:
Smenete nesto, Dajte idei, predlozi, nesto Novo... Edno isto verglanje..
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.051
Поени од реакции
12.277
Dosadni ste bre luge, uzasno dosadni...ostavete gi albancite, Aman...ili ne vi se gleda drug narod, druga vera osven niv!?
Sto ne kritikuvas za zbidnuvanjeto vo Strumica!?
Temava e korona a ne albanci, albanci.....
Otecenie...:facepalm:
Smenete nesto, Dajte idei, predlozi, nesto Novo... Edno isto verglanje..
Јас дадов предлог и мислам дека реално може тоа да го изведат. Албанците ги спомнав бидејки тие се заштитен вид и за нив не важат законите, не важеа ниту за време на полициските часови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom