Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Е така де ти имаш фрка со маркетинг и авторитет, а не со ефикасноста. Пошто иста ефикасност има ако не и боља од сезонски. Јас не сум излажан пошто се извакцинирав, се заразив и го пројдов прелесно со ништо симптоми и без лонг ковид срања. За мене е 100% ефикасна вакцината.
Majko mila :D A Trajko ako skine konci, togas e 0 posto efikasna. Znaes ti kako se meri toa uopste?
I ne, nema bojle efikasnost od taa za sezonski. Kaj si gi cital glupostive. Vakcinata za sezonski e okulu 40 posto, ovie za covid imaa reklamirano od 60 do 95 posto za da ispadne 0 na kraj. U koj svet e 0 pogolemo od 40?


Inaku i ja go projdov so mn lesni simptomi. Toa ne znaci deka ne sum izlazan. Kao da ti objasnam polesno.Kako mal si dobival pokloni za ng, ama dedo mraz sepak ne postoi.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.146
Nema nikakva logika nekoj da me tera za da si gi namalam sansite za da ne zavrsam vo bolnica.. Zosto da me tera? Moe telo, moj izbor.. Pickine kako se bunea za abortusot, nivno telo niven izbor?
Твое тело ама болниците не се твои.

Убаво имаше некаде низ светов предлог ако човек одбива да се вакцинира ако недај боже заврши за болница да оди само во приватна, а не да се лечи на сметка на државата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Твое тело ама болниците не се твои.

Убаво имаше некаде низ светов предлог ако човек одбива да се вакцинира ако недај боже заврши за болница да оди само во приватна, а не да се лечи на сметка на државата.
Dali isti vazi i za debeli lugje. Alholicar, narkomani. Gi lecime ovie na smetka na drzavata ili ne ?
Nema veze, duri i ova tvoevo kolku i da e morbidno, ne bese najaveno kako pricina za vakcinacija. Bolnicite kje se polnat i so 100 procenti vakcinirano naselenie, pri jak bran.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Твое тело ама болниците не се твои.

Убаво имаше некаде низ светов предлог ако човек одбива да се вакцинира ако недај боже заврши за болница да оди само во приватна, а не да се лечи на сметка на државата.
Ako, neka bide taka i ja sum za toa.. Eve neka ne mi bara sertifikat i neka ne me tera da se vakcinira, ako stanam slucaj za u bolnica odma ke idam u privatna
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.146
Dali isti vazi i za debeli lugje. Alholicar, narkomani. Gi lecime ovie na smetka na drzavata ili ne ?
Nema veze, duri i ova tvoevo kolku i da e morbidno, ne bese najaveno kako pricina za vakcinacija. Bolnicite kje se polnat i so 100 procenti vakcinirano naselenie, pri jak bran.
Тие што ги наброја се болести, и сите држави во светот имаат програми за помош на тие луѓе.

Ова другово е класично одење против, само ради хирови.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Тие што ги наброја се болести, и сите држави во светот имаат програми за помош на тие луѓе.

Ова другово е класично одење против, само ради хирови.
Ne, tuku srkate gluposti, sea bilo bolnicite da ne se polnat. Otkako se vide deka ne sprecuvaat zaraza. Vakcinite se zadolzitelni za da se suzbie zaraza, toa e celta. Vrz baza na toa se odobruvaat, i ovaa bese odobrena vrz baza na zastita od infekcija.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Твое тело ама болниците не се твои.

Убаво имаше некаде низ светов предлог ако човек одбива да се вакцинира ако недај боже заврши за болница да оди само во приватна, а не да се лечи на сметка на државата.
Никој не се лечи на сметка на држава, ич не му се секирај.
Секој вработен плаќа здравствено осигурување....има многу луѓе кои воопшто не биле на боледување цел работен стаж а плаќале..е ај да бараме да ни ги вратат парите тогаш.
Боже кои глупости се нема да прочитам...да ослабнале, да се вакцинирале...абе ај пулете си ќеифот и не му се секирајте за туѓо здравје.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Пошо очигледно не знаете како функционира држава и здраствен систем за вас само Тито е спас, па да видам тогаш дали ќе мрсите муда, сакам, нејќам.
Kako funkcioniraat be, aj bas sakam da mi obrazlozis
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Тито е мртов 40+ години, има некој нов месија во најава?

Интересно е колку граѓани се заглавени во комунистичкиот ментален склоп: сите во гулаг.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Пошо очигледно не знаете како функционира држава и здраствен систем за вас само Тито е спас, па да видам тогаш дали ќе мрсите муда, сакам, нејќам.
Ne be drugar, top se vakcinite. So zdravje da si gi koristis. U megjuvreme moli se nekoj blizok da ne ti e vo tie 30 posto.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.636
Поени од реакции
8.531
Пошо очигледно не знаете како функционира држава и здраствен систем за вас само Тито е спас, па да видам тогаш дали ќе мрсите муда, сакам, нејќам.
Си плаќаме за тој здравствен систем, така да не прави паметен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom