Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.268
- Cashless society.
- Digital ID.
- Driving limit on cars.




Ај сеа, сите си сакате малце по газето од време на време.
Е да, на прв поглед не изгледаат така лошо. Ама тоа само на прв, површински и од твоја гледна точка. Но работите ако ги мериш од другата страна на масата, како што тие прават, може поинакви заклучоци да добиеш.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
Затоа пишав од време на време. Сега си у фаза на "либерте ќе праам шо сакам кој си ти да ми ограничиш слобода" пошто немаш симпатии према тој што ти наметнува ограничувања.

Znaci sakas da kazes, da bese Grujo na vlast, ti ke bese antivakser? :icon_lol:
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Е да, на прв поглед не изгледаат така лошо. Ама тоа само на прв, површински и од твоја гледна точка. Но работите ако ги мериш од другата страна на масата, како што тие прават, може поинакви заклучоци да добиеш.
Можеш да елаборираш зашто пример ограничење на колите би било лоша работа? Или сакаш да ја имаш слободата да ја спукаш 200 на саат ако никој не те гледа?

Znaci sakas da kazes, da bese Grujo na vlast, ti ke bese antivakser? :icon_lol:
Нешто ќе ми сметаше 100%. Немаше да бидам антиваксер затоа што ја ни сеа не донесов одлука за вакцина врз база на нашите здравствени власти, али нешто немаше да ми биде потаман.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Можеш да елаборираш зашто пример ограничење на колите би било лоша работа? Или сакаш да ја имаш слободата да ја спукаш 200 на саат ако никој не те гледа?



Нешто ќе ми сметаше 100%. Немаше да бидам антиваксер затоа што ја ни сеа не донесов одлука за вакцина врз база на нашите здравствени власти, али нешто немаше да ми биде потаман.
Ja kje ti kazam so e loso, kje bide ogranicena za tebe ama ne i za bogatite, politicarite, vlastite. Isto ko so za tebe imase karantin a za niv sedenki u zatvoreni kafani. Ne mesaj vozenje 200 na saat u ovoj muabet, planot e uopste da nemas pristap do kola.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.607
Нешто ќе ми сметаше 100%. Немаше да бидам антиваксер затоа што ја ни сеа не донесов одлука за вакцина врз база на нашите здравствени власти, али нешто немаше да ми биде потаман.
Вонредно загрижувачки по твое здравје е ако од овие сега не ти смети.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
За ова секако нема да се консултирам/информирам од нашите - било кој да е на власт.
Ако одиме со искуството од Пандемијата, тогаш баш нашите т.е. Вело Марковски излезе најмногу во право.

Така да јас би размислил, пред да слушам некој од надвор.

Еве да ти опишам, чим овај тврди дека сум идиот чим не се вакцинирам, тогаш сум повеќе од сигурен дека носам исправна одлука.


Бонус

 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ако одиме со искуството од Пандемијата, тогаш баш нашите т.е. Вело Марковски излезе најмногу во право.

Така да јас би размислил, пред да слушам некој од надвор.

Еве да ти опишам, чим овај тврди дека сум идиот чим не се вакцинирам, тогаш сум повеќе од сигурен дека носам исправна одлука.
Моето лично искуство покажа дека вакцинираниот пројде многу подобро (пичкин дим) у споредба со невакцинираниот (10 дена 38.5, 88% сатурација, ДДмери х 5 од нормала). За мене во овој случај, секој еден што тврди обратно од вакцина, ај не би рекол идиот, али би рекол коцкар. Тоа збориме за личната одлука дали треба или не.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.268
Ja kje ti kazam so e loso, kje bide ogranicena za tebe ama ne i za bogatite, politicarite, vlastite. Isto ko so za tebe imase karantin a za niv sedenki u zatvoreni kafani. Ne mesaj vozenje 200 na saat u ovoj muabet, planot e uopste da nemas pristap do kola.
Не верувам дека можат во блиска иднина (до 2030) да спроведат планот народ да не поседува коли, туку само рентање.
Ќе си имаме пристап до кола, но покрај горивото, без разлика дали е 100% електрично или хибрид или бензин, ќе си платиме и СО2 данок/кредит, значи за нас дополнителен трошок, а за нив прилив. Друг (врз основа на некој алгоритам) ќе одлучува колку смееш да возиш и каде. За брзина ако ограничуваат на 160 км/ч, ништо страшно ни штетно (за економија), ама ако е на 100км/ч за демек да се намалела емисијата, тоа е веќе знак на ретардација.

Моето лично искуство покажа дека вакцинираниот пројде многу подобро (пичкин дим) у споредба со невакцинираниот (10 дена 38.5, 88% сатурација, ДДмери х 5 од нормала). За мене во овој случај, секој еден што тврди обратно од вакцина, ај не би рекол идиот, али би рекол коцкар. Тоа збориме за личната одлука дали треба или не.
Од твоето лично искуство, морам да те пофалам за твоите видовити способности. Бидејќи ти си 100% сигурен дека ако личноста не беше вакцинирана, тешко нејзе. Нормално така ќе размислуваш, кога не му веруваш на Фаучи за смртноста дека е 0,2% туку на стравот, кој фати Ковид завршува или на апарат или 2 метри под земја.

Никако во предвид немој да земеш дека во 2020та и дел од 2021 (кога немаше вакцини) милиони луѓе на возраст 60+, со по неколку дијагнози, иако позитивни, ништо не им било. Ниту тие 100годишните, што на нога го пројдоа. Да не ги урочиме, пу пу да ги помоча баба.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Од твоето лично искуство, морам да те пофалам за твоите видовити способности. Бидејќи ти си 100% сигурен дека ако личноста не беше вакцинирана, тешко нејзе. Нормално така ќе размислуваш, кога не му веруваш на Фаучи за смртноста дека е 0,2% туку на стравот, кој фати Ковид завршува или на апарат или 2 метри под земја.

Никако во предвид немој да земеш дека во 2020та и дел од 2021 (кога немаше вакцини) милиони луѓе на возраст 60+, со по неколку дијагнози, иако позитивни, ништо не им било. Ниту тие 100годишните, што на нога го пројдоа. Да не ги урочиме, пу пу да ги помоча баба.
Види сеа, ти може да влечеш заклучок за штетноста на вакцините од еден миокардитис у 1.000.000 случаеви, а ја неможам тоа да го напраам у нешто што сум проживеал лично. Зашто? Пошто Бафра не му верува на Фаучи. За мене е ирелевантно дали му верувам на Фаучи, мојот личен пример ми покажа дека добра работа направив што сум се вакцинирал. Дали ќе сум прошол исто без вакцина? Незнам, незнаеш ни ти ни никој. Битно пројдов добро со вакцина. Од друга страна човек без вакцина пројде лошо. Неможеш да ме убедиш дека лоша ми била одлуката, како што неможам ни ја тебе да те убедувам. Мислам дека многу луѓе, посебно на темава, многу полоши работи имаат сркано ко алва и преќутувано пошто биле кажани од, за нив, АВТОРИТЕТИ, отколку вакцинава.

Ти никако во предвид немој да земеш дека во 2020та и 2021ва кога имаше и немаше вакцини, солидна бројка на здрави прави млади луѓе изгубија живот од грипчево.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.817
Како тоа обид за калкулација во блиска иднина... досега што се случуваше :confused:.... Од самиот почеток, се манипулира, ама секој со свој памет. Ти нели исто ги бранеше мерките, дека асимптоматските но позитивни треба да се во изолација, оти имале доволно количина од Бетменот да го пренесат на други. :D
... досега јасно се кажува дека антиковид вакциниран ако дојде повторно во контакт може пак да се инфицира, па и да го пренесе коронавирусот, а тоа го докажува со тестирањето, сега ова калкулација ќе овозможи да се каже дека истиот антиковид вакциниран и покрај позитивниот тест не е инфициран туку е „крив“ лажно позитивниот тест ете антиковид вакцините делуваат,

... околу тоа дали се асимптоматски, а позитивни е субјективно толкување на состојбата на организмот, ако некој шмрка и поткашлува не го смета за болест туку „најнормално“, па се прогласува како без симптоми „асимптоматски“, но со позитивен тест не значи дека нема воопшто симптоми на болеста (можеби полесни) и што би било лошо тој истиот без разлика на тоа сомневање со тестовите да биде во изолација 3,4 дена за општо и сопствено добро?
... всушност секоја болест дава специфични симптоми било полесни било потешки, но секогаш првиот ден два, телото се бори да ја победи можната болест без истата да даде симптоми, но ако не може телото „нема сила да се справи“ причината и почетокот на болеста, тогаш настапува самата болест со сите нејзини симптоми, што би пречело токму тој период да се изолираме и да помогнеме и на телото и на можно инфицирање на околината?! :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.268
Види сеа, ти може да влечеш заклучок за штетноста на вакцините од еден миокардитис у 1.000.000 случаеви, а ја неможам тоа да го напраам у нешто што сум проживеал лично. Зашто? Пошто Бафра не му верува на Фаучи. За мене е ирелевантно дали му верувам на Фаучи, мојот личен пример ми покажа дека добра работа направив што сум се вакцинирал. Дали ќе сум прошол исто без вакцина? Незнам, незнаеш ни ти ни никој. Битно пројдов добро со вакцина. Од друга страна човек без вакцина пројде лошо. Неможеш да ме убедиш дека лоша ми била одлуката, како што неможам ни ја тебе да те убедувам. Мислам дека многу луѓе, посебно на темава, многу полоши работи имаат сркано ко алва и преќутувано пошто биле кажани од, за нив, АВТОРИТЕТИ, отколку вакцинава.

Ти никако во предвид немој да земеш дека во 2020та и 2021ва кога имаше и немаше вакцини, солидна бројка на здрави прави млади луѓе изгубија живот од грипчево.
Добро бе, зар сите наеднаш добивте напад на селективна дислексија ... ова некоја нус појава ќе да е, ама од што!
Види сеа, ти може да влечеш заклучок за штетноста на вакцините од еден миокардитис у 1.000.000 случаеви
Не ми наметнувај работи кои не сум ги пишувал. Напротив, јас му контрирав на Тенеке за штетноста од вакцините и на Бјонс за АДЕто. Дај опрајте се, преку таквото со вашата селективна дислексија.:facepalm:

Неможеш да ме убедиш дека лоша ми била одлуката, како што неможам ни ја тебе да те убедувам.
:facepalm:
Повторно дислексија или некоја ....френија ве има мавнато. Ниту тебе, ниту било кој друг сум убедувал да не се вакцинира. Дури напротив на сите пријатели, кои ме прашале, сум им рекол, дека не може да се штетни вакциниве, оти на тој начин производителите самите себеси ќе си пресудат, а и до сега нема цврсти докази за такво нешто.
Целта беше, дека врска нема твојот заклучок, вакциниран полесно поминува, кога гледаме дека исто му доаѓа, ем се разболуваат, ем на апарати, ем 2 метри под земја.

Ти никако во предвид немој да земеш дека во 2020та и 2021ва кога имаше и немаше вакцини, солидна бројка на здрави прави млади луѓе изгубија живот од грипчево.
Солидна бројка сигурно не е. Здрави сигурно не биле. Оти ако здрави биле, тогаш оние со дијагнози или 100 годишните какви биле.


Се шегувам, немате ...френиии, јасно ми е дека кога не можете директно да одговорите на напишаното, или не ви иде во прилог, одма забегувате на други работи, ама морав да укажам дека си лажго/ спинер, манипулатор и со селективна дислексија, бидејќи ја едно, ти сосема нешто 10то.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.675
Поени од реакции
38.860
Добро бе, зар сите наеднаш добивте напад на селективна дислексија ... ова некоја нус појава ќе да е, ама од што!

Не ми наметнувај работи кои не сум ги пишувал. Напротив, јас му контрирав на Тенеке за штетноста од вакцините и на Бјонс за АДЕто. Дај опрајте се, преку таквото со вашата селективна дислексија.:facepalm:


:facepalm:
Повторно дислексија или некоја ....френија ве има мавнато. Ниту тебе, ниту било кој друг сум убедувал да не се вакцинира. Дури напротив на сите пријатели, кои ме прашале, сум им рекол, дека не може да се штетни вакциниве, оти на тој начин производителите самите себеси ќе си пресудат, а и до сега нема цврсти докази за такво нешто.
Целта беше, дека врска нема твојот заклучок, вакциниран полесно поминува, кога гледаме дека исто му доаѓа, ем се разболуваат, ем на апарати, ем 2 метри под земја.



Солидна бројка сигурно не е. Здрави сигурно не биле. Оти ако здрави биле, тогаш оние со дијагнози или 100 годишните какви биле.


Се шегувам, немате ...френиии, јасно ми е дека кога не можете директно да одговорите на напишаното, или не ви иде во прилог, одма забегувате на други работи, ама морав да укажам дека си лажго/ спинер, манипулатор и со селективна дислексија, бидејќи ја едно, ти сосема нешто 10то.
бафра зошто сите ги обвинуваш за дислексија? Не значи дека ако со некого не делите исти ставови дека е дислексичен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom