Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.686
Поени од реакции
11.114
Ништо без војник...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.501
Поени од реакции
5.298
testiraat u melburn ali e na pocetok... mislam ke fati podolgo vreme ali ke bide odlicna opcija za onamu kade nema uslovi za fajzer i moderna... bi rekol golem del azija i afrika, ostatokot na svetot do togas ke bide vakciniran
Колку е паметно да тестираш вакцина во земја каде има карантини? Кинезите нивните да ги тестираа во својата земја ќе имаа 99.9% ефикасност затоа и ја дадоа да се тестира по Јужна Америка каде во ек беше бранот и си испадна дека е 60%(најверојатно и помалку) ефикасна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.384
Поени од реакции
21.447
антиваксерите многу задоволни од вчерашната победа, на чекор до укинување на сите мерки и рестрикции. Исто така укинување на вакцината и поништувашето на ковид како вирус и преиначување во класификација со обичен грип. Дамби во екстаза сигурно беше цела ноќ сонувајќи за овие работи во детската.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
6.600
Поени од реакции
9.353
Колку е паметно да тестираш вакцина во земја каде има карантини? Кинезите нивните да ги тестираа во својата земја ќе имаа 99.9% ефикасност затоа и ја дадоа да се тестира по Јужна Америка каде во ек беше бранот и си испадна дека е 60%(најверојатно и помалку) ефикасна.
ova se prvi testovi, veruvam deka ke bide testirana na poveke mesta podocna. zatoa i rekov ne veruvam deka ke se koristi u skoro vreme i dur se odobri ke bide ili koristena kako buster ili u zemjite kade ke nema moznost za drugite vakcini da se vbrizgaat u meguvreme
Автоматски споено мислење:

... втората доза како првата му е внесена во книшката, сертификатот, проблемот е фигурирање во централниот влез во ,,вакцинација мк,, за да добие потврда за примени дози за патување, не сум знаела дека тој што е на вакцинален пукт внесува такви податоци директно во линкот на министерство за здравство, :toe:

...не имунизира рокот на траење и начинот на чување на антиковид вакцина, туку создадена антитела чија матрица одговара на матрицата на вирусот кој треба да го неутрализира, ако присуството на вирусот кој доминира е различен дури во различни делови во АУС , де алфа, де бета де делта сој, која е таа ,,универзална вакцина ,, која ќе делува на сите матрици на антигенот кој мутира?
...не може да се најде формула (барем за сега) за универзална вакцина за вирус кој постојано мутира, па да не' имунизира од сите соеви на вирусот, инаку зошто би години уназад секоја сезона би се произведувала нова формула на вакцина против сезонски грип?:toe:

eve bijons nova tehnologija... sto znam, ne sum ekspert. objasni tipkava kako toa funkcionira. ona sto znam e deka spomnuvaat seriozni institucii i deka prvicno imaat uspeh. se testira u bolnica/institucija koja vazi za edna od najdobrite u svet.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.260
Поени од реакции
3.265
se testira u bolnica/institucija koja vazi za edna od najdobrite u svet.
Додека тестираат, народ нека си одбере од досегашните опции :

ништо посебо, таков е изразот, ама лесно може да се злоупотреби или погрешно сфати :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.048
Верувам ќе се повлечат фашистичкиве мерки за брзо време после нуклеаркава што им се деси на Менгеле и остала багра од СДС.
Сега прва работа што ќе се случи е Филипче ќе си замини.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.761
Поени од реакции
6.551
... се прашувам, зашто денес во затворен простор каде беа сместени гласачките кутии, а имаше голема фрефенција на граѓани, на влезот не бараа сертификат за примени две дози вакцини исто како при влез во мол, ресторан или театар?
Најдобро прашање кое треба на венко да му се постави.....(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom