Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.175
Поени од реакции
15.985
Да де, повеќе мислев дали пред да стигнат Синофарм или сега пред недела-две, да знам дали и јас да се префрлам сега во Тетово :)
А да, откоа стигнаа Синофарм го повикаа.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
kade e poevtino za pcr test...zan mitrev ili sistina...i cena
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.137
Поени од реакции
10.494
А со кои вакцини вакцинираат во Тетово? Уште е со кинескава? Каде боцкаат со фајзер?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.705
Поени од реакции
5.336
kade e poevtino za pcr test...zan mitrev ili sistina...i cena
моментално на групер имаш купон за Жан Митрев за ПЦР тест, кошта 2000 денари... иначе нормална цена мислам дека му е 2900 денари....

Систина е 2700 денари, Авицена е 2600, а Биотек 2100 денари...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
јас како разбрав од нашиве медиуми, министерот кажува дека од другата недела ќе имаме наши здравствени пасоши со СИТЕ опции, вакцини, антигенски тест...... е сега прашање е која држава што бара, ЕУ праи проблем и со вакцини ако не се одредени..
Друго не ми е јасно, ако ПЦР тест се бара НЕ ПОСТАР од 72ч, тој автоматски ќе се внесува во здравствениот пасош ИЛИ како ???
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Јас се пријавив уште вториот ден кога беше отворена апликацијата и не ме имаат викнато, а гледам дека се исповакцинираа фаци кои не беа пријавени до пред 2 недели :D
Еден куп другари иам извакцинирано, кој рандом, кој со врски. Се пријавив уште прв ден, нејкеше да лоадира убаво страната памтам. Што и да праиш ко што треба у државава испаѓаш најголем sucker :icon_lol:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
НЕ СИ НИ ПОТРЕБЕН ФИЛИПЧЕ!!!!!!

Ова е уште едно уринирање врз Македонскиот народ......како тоа ние "предавници"......не сме чекале тука до недоглед за да стигнат вакцините и да не повикаат на вакцинација....па спасот сме си го нашле во Србија.
Филипче очајно се обидува.....да не казни....нас вакцинираните во странство....со тоа што не ни ја признава извршената вакцинација....и покрај уредната документација.
Ревакцина....не можело тука.....па дури ниту еден папир, тоест Македонски Зелен сертификат.

НЕМА ПРОБЛЕМ!!!! Фала до Филипче.....за уште едниот неуспешен обид да не деградира....ние кои се вакциниравме во Србија.

Србија ни издава Зелен сертификат на сите......кои се вакциниравме таму....и секако ќе се ревакцинираме.
Од денеска....сите Македонски граѓани слободно можат да превземат Зелен сертификат (green pass) за патување во странство.

За сите Македонци кои сме вакцинирани во Србија.....кратко објаснување како да дојдете до овој Зелен сертификат (Ковид пасош)

1. Потребно е да извршите регистрација на е-управа.....како странски државјанин. Во прилог треба да се прикачи....скен од првата страна на МК пасошот (можете и да го фотографирате....но да биде се убаво и јасно читливо)
ЛИНК за регистрација
* во полето број на пасош....не ја внесувајте првата буква од пасошот.....системот прифаќа само бројки!

2. На меил ќе ви стигне....линк за да го верифицирате акаунтот. По верификацијата најавете се во е-управа

3. Откако веќе ќе се логирате....одете на....Услуге -> Здравље -> COVID19 -> Дигитални зелени сертификат (изберете)
Кликнете на зелениот тастер.....Покрени услугу

4. Изберете јазик....српски и англиски.....изберете формат, дали за принтање (десктоп компјутер) или за на мобилен.
Прво ќе приметите пополнето поле.....ЈМБГ / ЕБС.....тоа е вашиот ЕБС (Евиденциони број за странце)....кој системот автоматски го генерира.
Внесете....број на пасош (целосен....Cxxxxxxx), меилот си стои веќе внесен....селектирајте дека се согласувате да бидат обработени податоците.....и кликнете Поднеси захтев

5. Веќе го имате Зелениот сертификат на меил.....во пдф формат.

Истиот може да се испринта....или да се чува во телефон за на граница....и така да се приложи.
QR кодот во сертификатот.....кога ќе се скенира.....води до линк на Влада на Република Србија.....со што кога ќе се кликне на линкот.....се прикажуваат вашите лични податоци и податоци за примените дози на вакцината....кои се веќе заведени во серверите на Република Србија за сите вакцинирани....меѓу кои и ние од Македонија.
Тоа е се што ни е потребно.....за на пат!
И кој е проблемот тука ?
Нормално дека ќе ти дадат сертификат од таа земја кај шо си се вакцинирал, не можи вакциниран во Србија а тука да ти дадат сертификат за вакцинација
Никој не ве деградира, сами филмој си прајте.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Ова со Фајзер како кола да ми ја има прегазено левата рака, последен пат ваков бол на раката имав кога ја шинав како дете.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
Ова со Фајзер како кола да ми ја има прегазено левата рака, последен пат ваков бол на раката имав кога ја шинав како дете.
И другар ми имаше иста мака со Фајзер боцнат, ќе ти помини за некој ден ништо страшно :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.444
Поени од реакции
9.183
Еден куп другари иам извакцинирано, кој рандом, кој со врски. Се пријавив уште прв ден, нејкеше да лоадира убаво страната памтам. Што и да праиш ко што треба у државава испаѓаш најголем sucker :icon_lol:
Брате, дури да се вакцинираш (пишман аџија) ќе укинат и вакцини и карантини и ковид пасопи, Елон можеби ракети за Плутон ќе испраќа, а ковид нема да постои.

Брцни се со кинеската дури ја има и не му ја мисли, ако ти е за вакцинирање.
Всушност за летово и нема да ти треба вакцина (освен ако не одиш надвор од мкд со тоа ковид пасошот), од на есен друга приказна.
Знаејќи го наравот на народот наш нема да стигнеме до колективен имунитет (иако може да се постигне тоа во периодот кој следи), па од на есен доколку сакаш заштита би требало да се вакцинираш веќе.

п.с. имам роднини Германија, чекаат 50% становништво да се вакцинира за да одлучеле со која вакцина ... Не дека нешто им менува, ем постари ем мака имаат со здравје - недај Боже да ги фати партал ќе ги направи.
Ако имаш постари родители и се гледаш често на есен боцни се заради нив или пак носи маска секогаш кога че ги посетуваш и тоа е тоа.

Лошо организирано здравство имаме, инаку сум сигурен дека барем помал процент на починати ќе беа во последниот бран.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.137
Поени од реакции
10.494
И кој е проблемот тука ?
Нормално дека ќе ти дадат сертификат од таа земја кај шо си се вакцинирал, не можи вакциниран во Србија а тука да ти дадат сертификат за вакцинација
Никој не ве деградира, сами филмој си прајте.
Реално ако сака може да изменаџира некако во Македонија да ги добиеме сертификатите за сите вакцинирани граѓани во Србија, па од тука да си ги подигнат луѓето а не само да ги малтретираат натаму наваму.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Брате, дури да се вакцинираш (пишман аџија) ќе укинат и вакцини и карантини и ковид пасопи, Елон можеби ракети за Плутон ќе испраќа, а ковид нема да постои.

Брцни се со кинеската дури ја има и не му ја мисли, ако ти е за вакцинирање.
Всушност за летово и нема да ти треба вакцина (освен ако не одиш надвор од мкд со тоа ковид пасошот), од на есен друга приказна.
Знаејќи го наравот на народот наш нема да стигнеме до колективен имунитет (иако може да се постигне тоа во периодот кој следи), па од на есен доколку сакаш заштита би требало да се вакцинираш веќе.

п.с. имам роднини Германија, чекаат 50% становништво да се вакцинира за да одлучеле со која вакцина ... Не дека нешто им менува, ем постари ем мака имаат со здравје - недај Боже да ги фати партал ќе ги направи.
Ако имаш постари родители и се гледаш често на есен боцни се заради нив или пак носи маска секогаш кога че ги посетуваш и тоа е тоа.

Лошо организирано здравство имаме, инаку сум сигурен дека барем помал процент на починати ќе беа во последниот бран.
Па сакам, ти викам пријавен сум од почеток регуларно. Само редот е неред, па изглеа смешно што задњи останав. Али моите пројдоа а и мали бројки има па не е страшно.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ова со Фајзер како кола да ми ја има прегазено левата рака, последен пат ваков бол на раката имав кога ја шинав како дете.
Другар ми кога се вакцинирав ми викаше „да знаеш боли како куршум да те погодил“... Баш ме замисли од кај знае како боли од куршум :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom