Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 април 2021
Мислења
3.125
Поени од реакции
10.469
Прегледај го приврзокот 295374
Автоматски споено мислење:


Ништо не негирам, ниту имам фрустрации. :)
И во Израел така? И во Чиле? Мислам дека беше Чиле државата која можеше да се носи рамо до рамо со Израел по прашање на вакцинирани, само што прерано се опуштија, многу порано од создавањето на антителата.

А и кај нас ги има такви, од вакцина во кафана.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
И во Израел така? И во Чиле? Мислам дека беше Чиле државата која можеше да се носи рамо до рамо со Израел по прашање на вакцинирани, само што прерано се опуштија, многу порано од создавањето на антителата.

А и кај нас ги има такви, од вакцина во кафана.
Да, ние имавме неколку проценти вакцинирани кога бројката започна да паѓа. Сега сме до 10%, можеби, со прва доза. Бранот падна и процентот на заболени падна. Плус имавме 40% прележани.

Не го спорам ефектот на вакцината. Ја спорам личната потреба. Ништо повеќе, ништо помалку. :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
?

Што е проблемот не сфаќам? Проблем е што имам 29 години и што сум се вакцинирал? Од Тетово сум и тој ден кога се вакцинирав огромен број на млади околу 30 години имавме термим што на сите ни беше чудно. Другари, колеги, познаници, еден куп млади околу 26-33 год бевме викнати. Можеби дозите ги распределуваат по општини, а у Тетово нема голем интерес од голем број на населението?

Да знам дека мојата доза ќе ја прими некој што е постар, што му треба повеќе од мене и што е у поризична група и да можеше така да се отстапи, не ми е проблем да почекам, напротив одма ќе отстапев. Дедо ми, мајка ми и татко ми уште пред мене се вакцинираа а за нив ми беше највеќе, јас можев да почекам. Ама познавајќи ја државава, нема да заврши кај таков човек. :)

@MARCELLO , од Тетово да не си? Гледам и тебе те прозиваат.
Да од Тетово. Се вакцинирав, остана уште втора доза да се прими нареден месец
Автоматски споено мислење:

Да имавме повеќе вакцини (не знам моментално бројка колку има државава) како кај србите мое мислење е дека требаше да се почне и со младите околу 30 и со тие старите околу 60 и нешто години. Одвреме на време да има и денови на вакцинирање без термин за ограничен број луѓе.

Сметам дека младите се тие што го шират вирусот се заразуваат, проаѓаат со полесна слика но пак оние што живеат во заедница во случај на заразени старите се тие што го кркаат стапот од вирусов.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Што се оправате. Пред ние да се вакцнираме не сакаа ни да чујат за вакцина, откако видоа дека нема нешто шкодно одма рипаат како јариња, држат морални лекции. ЛЕЛЕЛЕЛЕ што си си направил, си убил баба човече, кутрата. Тоа е македонче просто, место да видат дека луѓе се вакцинираат и нема ништо страшно во тоа они муда за бубрези ќе ти продаваат и морални лекции ќе ти држат а дното го пробиваат секој ден.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Да не отишол он, ќе се вакцинирал некој со врски. Зарем навистина верувате дека ќе ја примил некој кој е на приоритетна листа?
Ако веќе имаат распаднат систем за термини нека користат сите на кои ќе им се укаже прилика.
Шампиони сме во осудување и продавање памет.
Мислиш овој е без врски?
Да, ние имавме неколку проценти вакцинирани кога бројката започна да паѓа. Сега сме до 10%, можеби, со прва доза. Бранот падна и процентот на заболени падна. Плус имавме 40% прележани.

Не го спорам ефектот на вакцината. Ја спорам личната потреба. Ништо повеќе, ништо помалку. :)
Тебе ако треба принудно ќе те вакцинираме. Не е фер заради таквите јас да страдам бидејќи не смеам да примам никаква вакцина.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Што се оправате. Пред ние да се вакцнираме не сакаа ни да чујат за вакцина, откако видоа дека нема нешто шкодно одма рипаат како јариња, држат морални лекции. ЛЕЛЕЛЕЛЕ што си си направил, си убил баба човече, кутрата. Тоа е македонче просто, место да видат дека луѓе се вакцинираат и нема ништо страшно во тоа они муда за бубрези ќе ти продаваат и морални лекции ќе ти држат а дното го пробиваат секој ден.
Ron, vakcinata e super reshenie za tie koi nemaat imunitet, ona ne e strashna, nema chip vo nea, 5g kulite ne go predizvikuvaat virusot, Bil Gejts e filantrop koj mu misli dobro na coveshtvoto, zemjata e topka ( malku elipsovidna...), ona e del od sonceviot sistem koj e del od galaksijata mlecen pat, vanzemaljci i da postojat ich ne e bitno....

Problemot si ti, kjuti si, ne jadi trici, pocituvaj gi drugite i nivniot izbor ako sakash da te pocituvaat tebe.

Lj.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Тебе ако треба принудно ќе те вакцинираме. Не е фер заради таквите јас да страдам бидејќи не смеам да примам никаква вакцина.
Зошто? И од вакциниран можеш да се заразиш. И реков, не мора на сила. Најди некоја докторка, или сестра, и нека дојде кај мене, нема да пружам никаков отпор и доброволно пристапувам кон сѐ. Еве Ронче ќе направи фотки и ќе ги стави на форумов.

Гледам на фб, некој мој дедо (+70) и него ќе го враќаат од мртвите. Сега ќе му ја менуваат крвта! Се надевам сѐ ќе биде во ред и му посакувам брзо закрепнување.

Вистина ли е дека луѓето се враќаат со некаква нова дарба!? :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Зошто? И од вакциниран можеш да се заразиш. И реков, не мора на сила. Најди некоја докторка, или сестра, и нека дојде кај мене, нема да пружам никаков отпор и доброволно пристапувам кон сѐ. Еве Ронче ќе направи фотки и ќе ги стави на форумов.
Не верувам дека од вакциниран можам да се заразам. Се разбира ако создал антитела. Ако вакцинираниот на некој начин примил одреден број на вируси, ни 5% од нив не може да ги пренесе кај мене. А тие не се во состојба да предизвикаат зараза.

ПС
Може ли некој доктор од Нигерија? :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не верувам дека од вакциниран можам да се заразам. Се разбира ако создал антитела. Ако вакцинираниот на некој начин примил одреден број на вируси, ни 5% од нив не може да ги пренесе кај мене. А тие не се во состојба да предизвикаат зараза.

ПС
Може ли некој доктор од Нигерија? :)
Чим не веруваш, во ред. Постои опасност, затоа сметаат дека мерките на СиДиСи во САД се избрзани. Но како ми стојат работите, ти ќе мораш да си носиш маска. :sneaky:

Од каде сака нека биде докторката или сестрата.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Интересно е шо многу антиваксери меѓу првите се вакцинираа и сеа се прават на мутави.
Odamna pisav ja za toa ke ima nova dinamika koga ke bidat dostapni vakcinite i ako lugjeto vidat deka se povekje lugje okolu niv se vakcinirani, a nisto ne im e.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Интересно, просечните неделни бројки ни паднаа испод тие од прошли јуни. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom