Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Јас не сум вирусолог, ама да те прашам. Дали кога матичниот ти препишува апчиња, дали проверуваш дали се произведени пред повеќе од 50 години и пребаруваш нус појави што пациенти ги имале откако се произведени? Зашто кон другите лекарства не се гледа со толкава недоверба како кон вакцините?
Да така процесирам со мојот матичен лекар;), меѓудругото и тој, нема да се вакцинира, исто имаме и една домашна пријателка забарка, таа па уопште. Постојано паѓа статистиката од доброволците во медицинскиот експеримент, особено кај лекарите, во ЕУ се околу 20-30% пријавени.
Малку помислете луѓе, оваа недела во Саксонија, сакале да принудат 7 санитари да се вакцинираат, откажале и добиле отказ. Рене Виљмер може колку сака да ги принудува, но избрале да не се вакцинираат, на цена да загубат работа.
Лично познавам двајца што учествуваа во медицински експерименти, за козметика и за МС.
Неколку години се испитува еден крем за лице, да не има алергии и други штетни ствари.
Сега сосема нова технологија, нов принцип во медицината, нешто невидено и апсолутно не тестирано. Не случајно потпишуваш еден ферман пред вакцинирање, не ист како при нормално вакцинирање, така да има причини на 100% да е на твоја одговорност.
Убеден сум дека трол групава што оперира во форумов во никаков случај нема да се вакцинира, а работата им е да пропагандираат теми од интерес, фалат хомосексуализам, вакцини, Бајден, САД....
 
C

CoolIris

Гостин
Одговорот знаеш како ти е? Без разлика што е комплетно нов концепт на возило на пазарот - патот е ист, ќе те однесе од точка А до точка Б.
Никако господине Генерале.
Тоа што всушност сакав да кажам е дека патниците се тие, не возилото и не патот. Патниците, без разлика дали концептот на возилото е стар или нов, ќе стигнат од точката А до точката Б. Без разлика дали е југо или мерцедес. Луис Хамилтон, вака или така ќе стигне до крајната цел.

Краткорочни side effects од вакцината се веќе докажани. Никој не го негира тоа. Најчесто станува збор за алергиски реакции и тоа со честота од околу 11 случаи на милион, што секако е многу малку.

Долгорочни не би знаеле, но мислам дека и малку поинформиран лаик би бил свесен дека стерилитет никако не може да биде последица од конкретната вакцина. Значи многу е просто, вакцините содржат дел од вирусот, што значи дека и кога не би бил вакциниран, ако ти си инфициран ќе добиеш стерилитет (што досега не се случило). Значи, нон сенс.

И да ти одговорам на прашањето господине Генерале... да, ја би ризикувала без разлика што сум со предиспозиции за алергија и историја на анафилактичен шок. Знаеш зошто? Затоа што, ако не се вакцинирам не можам да знам дали сум или не сум алергична на конкретната вакцина.

Поздрав и секое добро.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.071
Краткорочни side effects од вакцината се веќе докажани. Никој не го негира тоа. Најчесто станува збор за алергиски реакции и тоа со честота од околу 11 случаи на милион, што секако е многу малку.

Долгорочни не би знаеле, но мислам дека и малку поинформиран лаик би бил свесен дека стерилитет никако не може да биде последица од конкретната вакцина. Значи многу е просто, вакцините содржат дел од вирусот, што значи дека и кога не би бил вакциниран, ако ти си инфициран ќе добиеш стерилитет (што досега не се случило). Значи, нон сенс.
Ја не сам стручан, ама колко што знам од овуј вакцину постоив 2 типа на несакани ефекти. И тој примарни и секундарни. У примарни спаѓав црвенила и отоци на место куде е ставена вакцина и секундарни како што беше моментална фацијална парализа. И овие два групе спадав у краткорочни.А за долгорочни не може да гарантира никој и не знаемо дали ќе има. Мислеше дек има потребу да допуну.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Никако господине Генерале.
Тоа што всушност сакав да кажам е дека патниците се тие, не возилото и не патот. Патниците, без разлика дали концептот на возилото е стар или нов, ќе стигнат од точката А до точката Б. Без разлика дали е југо или мерцедес. Луис Хамилтон, вака или така ќе стигне до крајната цел.

Краткорочни side effects од вакцината се веќе докажани. Никој не го негира тоа. Најчесто станува збор за алергиски реакции и тоа со честота од околу 11 случаи на милион, што секако е многу малку.

Долгорочни не би знаеле, но мислам дека и малку поинформиран лаик би бил свесен дека стерилитет никако не може да биде последица од конкретната вакцина. Значи многу е просто, вакцините содржат дел од вирусот, што значи дека и кога не би бил вакциниран, ако ти си инфициран ќе добиеш стерилитет (што досега не се случило). Значи, нон сенс.

И да ти одговорам на прашањето господине Генерале... да, ја би ризикувала без разлика што сум со предиспозиции за алергија и историја на анафилактичен шок. Знаеш зошто? Затоа што, ако не се вакцинирам не можам да знам дали сум или не сум алергична на конкретната вакцина.

Поздрав и секое добро.
Те гледам дека доста ги разбираш работиве, ако може и мене да ми одговориш ?



Ова е дел од сорс кодот на вакцината Фајзер 500 знака од 4284, ако од тие 200 милијарди мРНК во една доза има грешка во кодот, пример при печатење на РНК, да речеме знак 400 место А се отпечати C како ќе се одрази тоа на неговата работа.
Имај предвид дека РНК има и оперативен систем/тој го интерпретира и исполнува останатиот код/. Незнам колку грешки има во процесот на производство, но ми изгледа како играње господ, а што ако претпоставиме дека некој е злосторник, сака да намали популација и во тој код стави нешто многу лошо?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.481
Поени од реакции
9.316
Никако господине Генерале.
Тоа што всушност сакав да кажам е дека патниците се тие, не возилото и не патот. Патниците, без разлика дали концептот на возилото е стар или нов, ќе стигнат од точката А до точката Б. Без разлика дали е југо или мерцедес. Луис Хамилтон, вака или така ќе стигне до крајната цел.

Краткорочни side effects од вакцината се веќе докажани. Никој не го негира тоа. Најчесто станува збор за алергиски реакции и тоа со честота од околу 11 случаи на милион, што секако е многу малку.

Долгорочни не би знаеле, но мислам дека и малку поинформиран лаик би бил свесен дека стерилитет никако не може да биде последица од конкретната вакцина. Значи многу е просто, вакцините содржат дел од вирусот, што значи дека и кога не би бил вакциниран, ако ти си инфициран ќе добиеш стерилитет (што досега не се случило). Значи, нон сенс.

И да ти одговорам на прашањето господине Генерале... да, ја би ризикувала без разлика што сум со предиспозиции за алергија и историја на анафилактичен шок. Знаеш зошто? Затоа што, ако не се вакцинирам не можам да знам дали сум или не сум алергична на конкретната вакцина.

Поздрав и секое добро.
Нема потреба од иронија, те прашав коректно и културно. Ова поздрав и секое добро ќе го сфатам како алергична реакција на рационални прашања па ќе гледам да заобиколам цитирање со тебе бидејќи лесно некако реагираш на најобични прашања од областа на медицината. Чудно за некој кој е лекар, океј од др страна - ете никој не е совршен. :)

Инаку, никаде не спомнав во мојот цитат дека би останале неплодни тие што ќе се вакцинираат така да те молам во иднина не ми реплицирај со нешто што го немам напишано за да постигнеш некоја поента.

Како и да е, она што го заклучив од четивото погоре е дека ти ќе си играш коцка т.е. руски рулет со фајзеровата. Во ред, со среќа (најискрено ова).

Секој си има право да одбери што со себе во приватниот живот, само некако реплицирав на така самоуверениот твој став на јавен форум да одбраниш нешто што и онака е голема непознаница.
Барем во иднина потенцирај дека си хазардер по придора, за да не те сфати погрешно некој што ќе те прочита па да мисли дека Бог знае колку е безбедно да се вакцинира со непроверена фајзерова. Пошто не е.

Такоџе све најбоље.
 
C

CoolIris

Гостин
Па поприлично многу имам пишувано на темава за вакцините, не би да се повторувам (слободно вратете се неколку страници поназад и прочитајте). И некако искрено, немам воља ниту желба да се докажувам многу. Со многу посериозни срања се носам во животов периодов, така што немам време за ова. Како сакате сфатете ме, сеедно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.725
Поени од реакции
35.007
Све е јасно, сто пати на форум е пишано и пушти малце гугл, ќе најдиш ако сакаш.
... во последно време гугл дава тоа што сака тој, а не ние што бараме, гугл веќе цензурира поинакво мислење ,,од неговото,, јас барам податоци за рандом вакцина без да спомнам збор за коронавирус или К19, а гугл баш тоа ми го дава врз основа на кои податоци ми дава нешто што немам спомнато при пребарување?
мРНА не менува ДНК. После реакција на телото после вакцинирање, целосно ја чисти од телото. Едноставен е методот и постои со децении е и безбеден.
...со кое право пишуваш нешто, како да знаеш за нешто, што уште не се знае до точност, ниту има доволно клинички студии? најопасно е да се игра човекот со генетиката ако нема сигурност во тоа што прави, а ти од ракав не менува ДНК, ако знаеш што пишуваш еве нааа,
...прочитај малку и за аутизам кај децата, дури предозирање ,,од ракав дадено,, на вит К што секое новородено го прима за 24ч може да даде покрај други работи и аутизам, ај да затвориме и очи и уши и да биде све убаво и јас сакам, ама не е баш така,
туку ме интересира, до сега сретнавте некој да бил болен од сезонскиот грип? никој не спомнува, ама сите се вакцинираат против сезонски грип и тоа сега во декември и јануари...и уште трае вакцинирањето ? дали тоа е правилно?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
Некои се отпорни на факти па идат со прашања што одамна се одговорени. Па потоа место да се држат на факти ствараат несигурност или вметнуваат сосема други теми (аутизам, сезонски грип, гугл цензура).

Како што рече Coollris овие дискусии сто пати се водени има одредени теми на информација. Затоа само на кратко да повторам:
- Вакцини не предизвикуваат аутизам
- мРНА вакцина не ја менува ДНК
- мРНА се изтражуваат со децении и не се нови и не проверени
- мРНА вакциниви не предизвикуваат неплодност

Патем добро се гледа во живе дека луѓето низ светот со нозе одлучуваат и тоа чекаат редици да се вакцинираат. Така да голем дел од луѓето ќе си се заштитат ќе си го решат проблемот. Другите по свој избор, што е сосема во ред, ќе се надеваат полесно да го прележат. А луѓе како Бачето уште 50 години ќе чекаат за да се утврди сигурноста. Во меѓувреме ќе зема аспирин, аналгин и други лекови по потреба, батали сериозни нус ефекти кога веќе 50 години и поќе се проверени.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.725
Поени од реакции
35.007
...не вметнува ,,некој,, нови теми, туку одредени членови етикетираат неоправдано други членови како ,,антиваксери,, поради нормална недоверба за последните вакцини , поради клинички недоволни искуства, мешајќи ги со други вакцини или општо пишувајќи за сите вакцини,
...спомнување на вакцина против сезонски грип кој неправилно се дава во декември и јануари само потврдува дека сомневањето за новите вакцини против коронавирус е наместо,
... секое чепкање во ДНК на поединец не се знае реакција и акција на телото, факти? има факти да донор давајќи го својот орган чиј клетки има сосема друга ДНК од примателот, по извесен период настанале промени на неговата ДНК? затоа се оди на трансплатација на орган од донор кој нема да живее со што се избегнува иста ДНК кај двајца различни особи, што со овие вакцини со технологија со вбризгување на туѓ генетски материјал кој ќе каже како ќе реагира телото со својот генетски материјал ? гугл или игор? :facepalm:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
Боже, ти медицинско лице беше? Што има врска вакцината против грип со овие против Корона? Во нормални држави се прима на време, ја во Октомври е примив. Ако други земји не успеваат тоа е проблем на тие земји.

ДНК и мРНА не се исто. Вакцините да би го менувале ДНК тогаш вирусот уште повеќе би го менувал. Верувала или не и во него има РНА (или РНК). Вакцините имаат дел од конецот на вирусот, телото реагира, ствара имунизација, и ја исфрла вакцината. Чисто се сомневам дека знаеш како функционира, ај читни на страната на Бионтех убо е опишано.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.725
Поени од реакции
35.007
Боже, ти медицинско лице беше? Што има врска вакцината против грип со овие против Корона?
....има врска незнаењето за обична вакцина против сезонски грип што се има искуство, а не пак новата со генетски материјал против коронавирус,
те прашувам тебе, што содржи вакцината што си ја примил против сезонски грип?
Боже, ти медицинско лице беше? Што има врска вакцината против грип со овие против Корона? Во нормални држави се прима на време, ја во Октомври е примив. Ако други земји не успеваат тоа е проблем на тие земји.
ДНК и мРНА не се исто. Вакцините да би го менувале ДНК тогаш вирусот уште повеќе би го менувал. Верувала или не и во него има РНА (или РНК). Вакцините имаат дел од конецот на вирусот, телото реагира, ствара имунизација, и ја исфрла вакцината. Чисто се сомневам дека знаеш како функционира, ај читни на страната на Бионтех убо е опишано.
....а ти си медицинско лице? јас сум човек кој резонира со свој памет, ниту гугл ниту страната на тие што се производители не верувам, па нормално што ќе напишат за своите производи? ...многу си наивен!
туку објасни, еве јас не знам што е ДНК и РНК, зошто не се исти ?
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
Колку што знам дел од инфлуенца вирусот. Иначе инфлуенца не е темава овде.

Има нова студија од Англија околу пост-корона или long-covid. 1/3 од како излечени одпуштени заболени од корона во наредните 5 месеци пак беа стационирани поради проблеми најчесто на органите. Скоро секој осми од нив починал потоа. Не биле заведени како умрено од корона. Сепак поголем проблем од смртните случаеви ќе испаднат последиците од инфекцијата. Тоа е сериозен проблем и искрено уште поголема мотивација дава за примање на вакцината. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.01.15.21249885v1
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Остави што велат научниците (едни вака, други онака). Погледај од друг аспект. Од првото заболување останале последици (оштетени бели дробови, срце...). Второто само ќе се надоврзе на првото, па партал ќе те направи.

ПС
Се разбира, доколку е можно повторно заболување (и тука „научниците“ се контрадикторни).
Можно е и првиот пат да е лажно позитивен резултат.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.481
Поени од реакции
9.316
ај читни на страната на Бионтех убо е опишано.
Продавам Опел Астра, 2001 бензин-плин. ФАБРИКА.
Скроз нова со сите направени сервиси. Пали вози.
ИТНО!!!!! Заради заминување во странство.

п.с. ќе ја купиш без да ја провериш на мајстор или воопшто да ја прегледаш?
Очекуваш да не те лажам оти "убо е опишано" во огласот?

Разговор водите за корона, вакцини, сериозни работи..., а однесувањето ви е како муабет пред кооперсција.
Те така пишело на страната на производителот (пази случајно да не ти признаат дека недоволно истражена е целава рсбота),
те секој кој има став дека не треба ноншалантно да се пристапи кон сето ова го етикетирате за антиваксер, му натурате ставови за аутизам, неплодност и слично.

Всушност, премногу едноставно е, НЕдоволно испитано за последици по хумана популација.

Или и ти ќе кажеш како докторката од погоре дека веќе доволно е пишувано на темата па да се прочита поназад (во превод, нема потреба од дискусија и слободоразумски различен став) па затоа и ради приватни обавези се повлекувате од истата.

Смешно е ова што го браните и за што се залагате, нели?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
Јак ви е обидот на дефокусирање на темата и водење во погрешен правец. Споредба со продавање кола. 50 и поќе држави ја одобриле вакцината, од нив држави како САД, Швајцарија, Норвешка, Израел и ЕУ. Држави, институции, експерти кои се разбираат од тоа, ја пуштиле. Ја одобриле. Тоа се факти. Ама ете има попаметни од нив, ќе продавале Астра.
Автоматски споено мислење:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom