Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.432
Поени од реакции
9.153
Јак ви е обидот на дефокусирање на темата и водење во погрешен правец. Споредба со продавање кола. 50 и поќе држави ја одобриле вакцината, од нив држави како САД, Швајцарија, Норвешка, Израел и ЕУ. Држави, институции, експерти кои се разбираат од тоа, ја пуштиле. Ја одобриле. Тоа се факти. Ама ете има попаметни од нив, ќе продавале Астра.
Автоматски споено мислење:
Цитирај бе маже, не како пичка под кошула - и онака нотификација ќе излезе.

Инаку, терај магарето не една 10 вакцини стави штом си запнал али грешен ти е пристапот на тие што не сакаат да се вакцинираат или што едноставно сакаат да увидат дали е тоа безбедно да ги етикетираш како антиваксери и недоволно упатени - па како тебе фокусираниот го дефокусирале. Седи не ме смеј жив ти младост.

Знаеш, во ред е, убав е светот штом ги има толку различни (а сепак исти), ете ти ќе да си од оние што САД ги славослови дури и кога водат војни за демократија и ослободуваат народи. Слободно, фурај си филмот.

п.с. а сега ќе те оставам да ја водиш и темата во вистинска насока. Очигледно ти оди од рака. Шампион.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
...спомнување на вакцина против сезонски грип кој неправилно се дава во декември и јануари само потврдува дека сомневањето за новите вакцини против коронавирус е наместо,
не потврдува
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Во моментов вакцинава на Фајзер/Бионтек е многу добара и пу пу да не ја урочам, има фантистични резултати.

Така да секој над 50 години може да има само позитивни придобивки од вакцинација спрема заразување од Корона.

За државите кои немаат имунитет на стадо преку заразување, ќе мораат сега да ги силуваат граѓаните од 20-50 години да примат вакцина за да му функционира општеството.

Ама кај нас не мора. И тоа е добро и треба да се искористи.

Ако се вакцинираат постарите ние целосно ќе се оправиме од пандемијава, без да се секираме за долгорочни последици од вакцините.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.342
Цитирај бе маже, не како пичка под кошула - и онака нотификација ќе излезе.

Инаку, терај магарето не една 10 вакцини стави штом си запнал али грешен ти е пристапот на тие што не сакаат да се вакцинираат или што едноставно сакаат да увидат дали е тоа безбедно да ги етикетираш како антиваксери и недоволно упатени - па како тебе фокусираниот го дефокусирале. Седи не ме смеј жив ти младост.

Знаеш, во ред е, убав е светот штом ги има толку различни (а сепак исти), ете ти ќе да си од оние што САД ги славослови дури и кога водат војни за демократија и ослободуваат народи. Слободно, фурај си филмот.

п.с. а сега ќе те оставам да ја водиш и темата во вистинска насока. Очигледно ти оди од рака. Шампион.
Секој има право да ја не прими, сто пати пишав. На крај секој за себе треба да процени кој ризик сака да го сноси, да ја прими или да го фати вирусот. Едноставно е. Сепак неточни изјави треба да се корегираат, фер е секој на база на вистински факти да си ја сноси одлуката.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.432
Поени од реакции
9.153
Секој има право да ја не прими, сто пати пишав. На крај секој за себе треба да процени кој ризик сака да го сноси, да ја прими или да го фати вирусот. Едноставно е. Сепак неточни изјави треба да се корегираат, фер е секој на база на вистински факти да си ја сноси одлуката.
Две работи:

1. Да, секој на база на своето расудување треба да донеси одлука дали, кога и со која вакцина ќе се вакцинира.
Првенствено те цитирав бидејќи и ти и тоа докторката налагате како тие што не се спремни да донесат одлука или имаат релевантни прашња се неуки, антиваксери и слично.
Не. Не е точно.
Секоја фирма ќе си го фали пдроизводот, така е и со вакцините.
Секоја земја си ја фали својата - бар јас не сум го слушнал Путин да речи оди со фајзњр вакцинирајте се, ниту пак Трамп (сега Бајден) да речи одете со кинеската. И за нив е ова бизнис така да ВНИМАТЕЛНО кому верувате додека читате НИВНИ упатства како тоа сето е безбедно, како е прифатено од сите земји и дрн дрн дрн.

- Нормално, треба да стават крај на економскиот колапс и ќе се оди со вакцини.
- Нормално, никој не е луд да излези (особено како држава или поединец) да речи немојте не се вакцинирајте.

2. Нема во војна вистински факти, победниците ја пишуваат историјата. Се надевам ова ќе го научиш на полесниот начин.

Вистинските факти овде не се тоа што тој што ја извадил вакцината на пазарот ти го пласира како податок за неа. Тоа може да биди само ИНФОРМАЦИЈА или ПОКАЗАТЕЛ, но не и факт.

Културно и сосема пристојно од тебе, а и од други (особено ако се медицински лица) би било да нагласат дека не треба да се прифаќа се' здраво за готово и да им се верува на компаниите кои млатат билиони од ова туку дека секое делување е по сопствено убедување и тоа само по себе НЕ е ФАКТ, ниту докажана и ОСОБЕНО непроменлива медицинска емпирија.
Сепак, вакцини се добија за ПРЕкраток временски период.

Едноставно, не им наметнувајте на луѓето чувство на вина доколку се неодлучни бидејќи ниту се знае крајниот резултат од брзањето со вакцините (севкупно сите, не само фајзеровата), а особено немаме никакви релевантни показатели дека истите се безбедни.

Нека не ве води еуфоријата туку здравиот разум.

п.с. Со должна почит и кон тебе и кон докторката намерата не е препукување туку укажување да не виспоставувате пракса на опонирање со мислења кои не се слични на вашите бидејќи во оваа ситуација нема по дифолт правилно донесени одлуки во однос на вакцинацијата.

Секое добро друже.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
29
Поени од реакции
106
Штом моментално темата е дебата и споделување на информации околу вакцините, тогаш има одлична тема отворена скоро, за искуства после втората доза, во reddit форумот под r/medicine(каде што најчесто ќе најдете мислења на медицински лица), со наслов "How are you all feeling after the second dose of the COVID vaccine?"

Има над 700 споделени искуства од професионални лица, после нивно примање на втората доза од ковид вакцината, и веднаш може да се препознае шема каде иако првата доза повеќето полесно ја поминуваат, повеќето од мислењета за втората доза што ги прочитав кажуваат дека имале силни мускулни болки, температура и главоболка.

But don't take my word for it, слободно посетете ја темата и оформете си ваше мислење.


Ова се првите 15 искуства сортирани по BEST (најмногу лајкувани):


1.Pfizer, 1st vaccine literally nothing. 2nd one has wrecked me. Was feeling great until ~12 hours and woke up with fever, myalgias, sweating through sheets, and headache. Tonight ~36 hours still feel “flu* like” but much milder with some myalgias and stubborn headache. I’m glad I had two days off after vaccine.

I’m EM so glad I was able to get it and would sign up again.

Edit: I’m now 48 hours out and feeling much better! I slept a lot today but think that’s attributed to sleep lost on night one. I would be able to work tonight if needed and definitely tomorrow. I hope everyone does well. I feel like crap after a flu shot also (not this bad), but get that yearly and would do the same with Covid.

2. the chip is a little itchy but otherwise not too bad.

3. I had a pretty annoying headache about 10 hours after and then 24 hours later felt just awful - headache, myalgias, chills, nausea. Most of my symptoms went away after 48 hours except for maybe a dull lingering headache.

4. Brutal for me. In my early 30s. Rigors all night, fever, body aches, joint pain, headache. Checked almost all the boxes in vsafe.
Edit: so worth it tho, to be vaccinated. No regrets :D

5. Should I be expecting second to be worse? Because this 40yo had a rough 24 hours after the first shot....
Also I've had covid if it matters.

6. Fever to 101.6 (at least), chills, HA, myalgias, heartburn? Not sure if that one is related but haven’t had it in awhile. 36h out.

7. I’m 30F, work in a COVID ICU. Got the Pfizer vaccine through work.

I had diarrhea after my first vaccine for 2-3 days. Nothing unbearable, but did trust a fart that I shouldn’t have

After the second dose, I have literally no side effects. >72 hours out at this point. My arm feels like I did an extra bicep curl at the gym.

Is it possible I had asymptomatic COVID and my body already built up enough immunity? Or did I get a placebo/dud? My coworkers are suffering this week, even those that had COVID.

8. Great, can't wait for the flood of patients calling PCPs and EDs when this hits the general public.

Just got my second dose 8 hrs ago. On my block of night shifts, so hard to separate my usual crappy feeling versus new post vaccination effects.

EDIT: T+10 hours from shot, now I have chills and body aches, mild congestion, minimal headache.

EDIT 2: fever, chills body ache, bad HA all day. Not fun.

Edit 3: wow baby that sucked. We are going to have so many god damn people coming in thinking they are dying. What a disaster.

9. One attending had no symptoms apart from sore arm for both doses. The other only had sore arm for first dose, but had a rough course with the second dose.

10. My first dose gave me a sore arm like I got used for Mike Tyson's workout. Second dose tomorrow. I'll report back. Also, after reading these I am now nervous about this weekend. Still happy to be getting it though.

Edit: just got it. So far it's less painful than the first dose.

Double edit: extra achy and super tired for 36 hours after, then woke up Sunday feeling pretty good. By Monday morning totally back to normal.

11. Mine is next week, but FM friend got hers yesterday and has a 100.3 and myalgia, otherwise she’s also happy to be vaccinated like you! I hope for mild enough effects to know it worked for me, haha.

12. Got Moderna for the first shot yesterday. Had a mild headache that didn't respond to 400mg IBU, which is weird for me. Still having mild arm pain 35hrs out. Worst I've felt from a vaccine, but overall still feeling pretty good. A little afraid of this second dose though... might preemptively try and take the day off.

13. Pfizer, had a mildly sore arm from the first dose (about 1/3 of the soreness of the flu vaccine) and a much more sore arm from the second dose (about 2x the soreness of the flu vaccine). No other myalgias or fevers yet.

Only other side effects have been unusual but not bad; better 5G signal, a so-far-resistible compulsion to eat human brains, and automatic reminders to update Microsoft Windows.

14. 35F. I feel like I'm a one percenter here, but mine was so bad that I had an ER visit and they held me several hours.

I spiked fevers up to 104 for almost 40 hours. Myalgia, enlarged lymph nodes, lost sensation in fingers and toes, headache, sbp and heart rate in the 150s. I checked myself in to my facility when I hit 104.3 despite 3 grams of Tylenol, and it was 104.6 upon arrival. They sourced just about every body fluid for infection (negative) and tested me for covid (negative). Gave me a bolus, watched for my temp to stay level and then booted me as soon as they could.

Makes me wonder if I'd have been a covid casualty in another universe.

tl;dr: clear your schedule is all I'm saying.

15. I didn't measure my temp because I had chills and didn't want to get out of bed, but it was pretty transient. Had an awful headache all day today (got vaccine midday yesterday) that didn't go away with Advil (mine usually do), and nausea. Always have myalgias from lupus but don't think they were worse. Feeling better as the day closes now.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Штом моментално темата е дебата и споделување на информации околу вакцините, тогаш има одлична тема отворена скоро, за искуства после втората доза, во reddit форумот под r/medicine(каде што најчесто ќе најдете мислења на медицински лица), со наслов "How are you all feeling after the second dose of the COVID vaccine?"

Има над 700 споделени искуства од професионални лица, после нивно примање на втората доза од ковид вакцината, и веднаш може да се препознае шема каде иако првата доза повеќето полесно ја поминуваат, повеќето од мислењета за втората доза што ги прочитав кажуваат дека имале силни мускулни болки, температура и главоболка.

But don't take my word for it, слободно посетете ја темата и оформете си ваше мислење.


Ова се првите 15 искуства сортирани по BEST (најмногу лајкувани):


1.Pfizer, 1st vaccine literally nothing. 2nd one has wrecked me. Was feeling great until ~12 hours and woke up with fever, myalgias, sweating through sheets, and headache. Tonight ~36 hours still feel “flu* like” but much milder with some myalgias and stubborn headache. I’m glad I had two days off after vaccine.

I’m EM so glad I was able to get it and would sign up again.

Edit: I’m now 48 hours out and feeling much better! I slept a lot today but think that’s attributed to sleep lost on night one. I would be able to work tonight if needed and definitely tomorrow. I hope everyone does well. I feel like crap after a flu shot also (not this bad), but get that yearly and would do the same with Covid.

2. the chip is a little itchy but otherwise not too bad.

3. I had a pretty annoying headache about 10 hours after and then 24 hours later felt just awful - headache, myalgias, chills, nausea. Most of my symptoms went away after 48 hours except for maybe a dull lingering headache.

4. Brutal for me. In my early 30s. Rigors all night, fever, body aches, joint pain, headache. Checked almost all the boxes in vsafe.
Edit: so worth it tho, to be vaccinated. No regrets :D

5. Should I be expecting second to be worse? Because this 40yo had a rough 24 hours after the first shot....
Also I've had covid if it matters.

6. Fever to 101.6 (at least), chills, HA, myalgias, heartburn? Not sure if that one is related but haven’t had it in awhile. 36h out.

7. I’m 30F, work in a COVID ICU. Got the Pfizer vaccine through work.

I had diarrhea after my first vaccine for 2-3 days. Nothing unbearable, but did trust a fart that I shouldn’t have

After the second dose, I have literally no side effects. >72 hours out at this point. My arm feels like I did an extra bicep curl at the gym.

Is it possible I had asymptomatic COVID and my body already built up enough immunity? Or did I get a placebo/dud? My coworkers are suffering this week, even those that had COVID.

8. Great, can't wait for the flood of patients calling PCPs and EDs when this hits the general public.

Just got my second dose 8 hrs ago. On my block of night shifts, so hard to separate my usual crappy feeling versus new post vaccination effects.

EDIT: T+10 hours from shot, now I have chills and body aches, mild congestion, minimal headache.

EDIT 2: fever, chills body ache, bad HA all day. Not fun.

Edit 3: wow baby that sucked. We are going to have so many god damn people coming in thinking they are dying. What a disaster.

9. One attending had no symptoms apart from sore arm for both doses. The other only had sore arm for first dose, but had a rough course with the second dose.

10. My first dose gave me a sore arm like I got used for Mike Tyson's workout. Second dose tomorrow. I'll report back. Also, after reading these I am now nervous about this weekend. Still happy to be getting it though.

Edit: just got it. So far it's less painful than the first dose.

Double edit: extra achy and super tired for 36 hours after, then woke up Sunday feeling pretty good. By Monday morning totally back to normal.

11. Mine is next week, but FM friend got hers yesterday and has a 100.3 and myalgia, otherwise she’s also happy to be vaccinated like you! I hope for mild enough effects to know it worked for me, haha.

12. Got Moderna for the first shot yesterday. Had a mild headache that didn't respond to 400mg IBU, which is weird for me. Still having mild arm pain 35hrs out. Worst I've felt from a vaccine, but overall still feeling pretty good. A little afraid of this second dose though... might preemptively try and take the day off.

13. Pfizer, had a mildly sore arm from the first dose (about 1/3 of the soreness of the flu vaccine) and a much more sore arm from the second dose (about 2x the soreness of the flu vaccine). No other myalgias or fevers yet.

Only other side effects have been unusual but not bad; better 5G signal, a so-far-resistible compulsion to eat human brains, and automatic reminders to update Microsoft Windows.

14. 35F. I feel like I'm a one percenter here, but mine was so bad that I had an ER visit and they held me several hours.

I spiked fevers up to 104 for almost 40 hours. Myalgia, enlarged lymph nodes, lost sensation in fingers and toes, headache, sbp and heart rate in the 150s. I checked myself in to my facility when I hit 104.3 despite 3 grams of Tylenol, and it was 104.6 upon arrival. They sourced just about every body fluid for infection (negative) and tested me for covid (negative). Gave me a bolus, watched for my temp to stay level and then booted me as soon as they could.

Makes me wonder if I'd have been a covid casualty in another universe.

tl;dr: clear your schedule is all I'm saying.

15. I didn't measure my temp because I had chills and didn't want to get out of bed, but it was pretty transient. Had an awful headache all day today (got vaccine midday yesterday) that didn't go away with Advil (mine usually do), and nausea. Always have myalgias from lupus but don't think they were worse. Feeling better as the day closes now.
И?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.342
Познато е дека после примање на втората доза се појавуваат почестo нус ефекти како болка на рака, малаксаност, температура. Телото реагира и ствара имунизација. Кај помладите појаки се ефектите пошто имуниот систем претежно им е посилен и повеќе реагираат. Иначе тие се непосакувани ефекти и кај многу други вакцини и поминуваат, значи не се ни тешки ефекти ни страшни.

На генералот само да му додадам. Секако дека вакциниве во споредба се брзо направени и пуштени од разлика на други. Ама и за тоа има објаснување и поминале низ потребните фази. И таа брзина никој не ја негира. Како секогаш останува ризик оти нема ништо без ризик ама од тоа што се знае тој е многу мал. Е сега ако споредиме факти на една страна имаме вакцина која ги помина сите потребни фази и делува и не се познати сериозни нус ефекти. А од друга страна имаш како аргумент, дека се брзо направени. Кои факти тежат повеќе? Тоа што се испитани, поминаа фазите, делуваат или дека биле брзо направени?
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
И ништо. Нормални реакции. Секогаш се жалат оние кои имале несакани ефекти. :)

Мое лично искуство, после буквално секоја вакцина кревав температура. Тоа всушност е и последен пат, дали бев уште основец кога последен пат кренав температура, и беше поради (после) вакцина. Тоа ме прави да бидам доста резервиран.

Само еднаш во животот сум имал силна алергиска реакција, ама тоа лично не ме загрижува многу, не страдам од алергии.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.744
Читам тука паника околу патувањето во Србија......па дури и можна опасност да се увезе новата мутација. Калкулации колку автобуси, коли поминале на граница......итн.
Без да се стави прстот на глава и да се размисли дека границата со КОСОВО ни е постојано отворена, без еден ден прекин......нели на кафе во Приштина.
Некој да се запраша дали е возможно таму да слетала новата мутација......која е фрекфенцијата на возила и автобуси секојдневно, со месеци........некој да го впери прстот на тој граничен премин, кој секако МОРА да остане отворен.....по секоја цена.
Фрекфенцијата со Албанија е исто така на високо ниво......отворете ГП на камери. Врие од возила......постојано.
Значи границите со Косово и Албанија не претставуваат проблем за некого, туку проблемот лежел во границата со Србија.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Многу реклама и се удира на вакцинава.....тука, а и општо низ интернетот.
Полека малку, сигурна била, вака-така......никој уште ништо не знае во пракса. Прво, ни со сигурност не знаеме колку време ќе не штити од вирусот.....рано е уште за да дознаеме.....прво треба да помине тој период, па ќе видиме.....ќе знаеме најрано кон крајот на годинава или почеток на наредната.
Јас би тргнал од најважното......читам некој вели мРНА технологијата била доста испитувана и истражувана во минатото....но лабараториски, лаички да се изразам......дали во пракса на целото население на земјината топка.....НЕ! .....ова е за прв пат.
Океј ова на страна.....до сега знаеме како несакани појави.....температура, болка во раката, можна алергиска реакција и слично......температура и болка во раката, да речеме нормални појави и познати досега од други вакцини......дај боже да е само тоа.
Што е со оние можни одложени несакани појави......после 1, 2, 5, 10, 15......години. Тоа никој не може да го знае........треба да поминат годините, па да дознаеме.

Поентата ми е да не се фаворизира непознатото.......секој производител се оградува од нуспојави а ние маваме потпис таму......тоа доаѓа, нешто како пред операција, согласност да си потпишеш за анестезијата.
Изработена е за само неполна година........која вакцина досега е толку брзо изработена и истестирана.....ниту една.
Веќе и на гоогле ретко, многу ретко се наоѓаат податоци околу можните негативни страни на вакцината......гоогле филтрира на максимум.
За се околу ова, останува времето да покаже.......а не да се фаворизира како да сме ја имале на пазарот 10-20 години, сме ја примале, па знаеме се за вакциниве, веќе ни е познато.......ништо не знаеме, допрва ќе учиме.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Многу реклама и се удира на вакцинава.....тука, а и општо низ интернетот.
Полека малку, сигурна била, вака-така......никој уште ништо не знае во пракса. Прво, ни со сигурност не знаеме колку време ќе не штити од вирусот.....рано е уште за да дознаеме.....прво треба да помине тој период, па ќе видиме.....ќе знаеме најрано кон крајот на годинава или почеток на наредната.
Јас би тргнал од најважното......читам некој вели мРНА технологијата била доста испитувана и истражувана во минатото....но лабараториски, лаички да се изразам......дали во пракса на целото население на земјината топка.....НЕ! .....ова е за прв пат.
Океј ова на страна.....до сега знаеме како несакани појави.....температура, болка во раката, можна алергиска реакција и слично......температура и болка во раката, да речеме нормални појави и познати досега од други вакцини......дај боже да е само тоа.
Што е со оние можни одложени несакани појави......после 1, 2, 5, 10, 15......години. Тоа никој не може да го знае........треба да поминат годините, па да дознаеме.

Поентата ми е да не се фаворизира непознатото.......секој производител се оградува од нуспојави а ние маваме потпис таму......тоа доаѓа, нешто како пред операција, согласност да си потпишеш за анестезијата.
Изработена е за само неполна година........која вакцина досега е толку брзо изработена и истестирана.....ниту една.
Веќе и на гоогле ретко, многу ретко се наоѓаат податоци околу можните негативни страни на вакцината......гоогле филтрира на максимум.
За се околу ова, останува времето да покаже.......а не да се фаворизира како да сме ја имале на пазарот 10-20 години, сме ја примале, па знаеме се за вакциниве, веќе ни е познато.......ништо не знаеме, допрва ќе учиме.
Сето ова го знаеме ама сепак... Се вакцинираат милиони во развиени земји со многу „поздраво“ здравство од нашето. Зарем некој би ризикувал и превземал одговорност над потенцијална 1/20-тина од светската популација? Ова лупам процент ама е секако огромен...
Читам погоре имало несакани ефекти... Па вакцините кои ги примаат децата имаат исти ефекти: болно место, болна рака, можна покачена температура...
Најголемиот парадокс е да чекаш со месеци решение за да почнеш да живееш цивилизирано и кога решението е на дофат на рака да почнеш да го оспоруваш.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Сето ова го знаеме ама сепак... Се вакцинираат милиони во развиени земји со многу „поздраво“ здравство од нашето. Зарем некој би ризикувал и превземал одговорност над потенцијална 1/20-тина од светската популација? Ова лупам процент ама е секако огромен...
Читам погоре имало несакани ефекти... Па вакцините кои ги примаат децата имаат исти ефекти: болно место, болна рака, можна покачена температура...
Најголемиот парадокс е да чекаш со месеци решение за да почнеш да живееш цивилизирано и кога решението е на дофат на рака да почнеш да го оспоруваш.
Кажав во однос на сегашните негативни последици......дека се општо познати, од други вакцини.....ништо страшно засега. Дај боже да се само тие, без можни одложени нуспојави.
Општо поентата ми беше дека е илузорно буквално да се фаворизира непознатото од било кого. Некогаш е подобро да се признае и прифати тоа, колку и да звучи неубаво.
Верувам во науката и сакам да се вакцинирам, но сепак како кај мене, така и кај многу други луѓе.....да не речам сите.....сепак стои еден одреден процент на резерва.....што е нормално.
Сите сакаме да заврши овој пекол и да се вратиме на старата стаза....во нормалниот живот.....што фала богу е нормално.
Инаку ние додека дојде време да почнеме да живееме цивилизирано, мислам да бидеме вакцинирани......богами ќе почекаме......решението (имунизација) за нас не е на дофат на рака, ниту ќе биде во скоро време.......ќе останеме последна рупа на светов што ќе се имунизира.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
ДАНИЛОВСКИ: ЗА 2-3 МЕСЕЦИ МОЖЕ ДА СТЕКНЕМЕ КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ, ЗА КОГО ЌЕ СЕ ВАКЦИНИТЕ?

Таман колективен пред попис.
Заев и Филипче знаат што прават. Кај и да е очекувам повторно пресови со Филипче за тие 8к вакцини од Србија ако стигнат да не известува како оди процес на вакцинација :icon_lol: :icon_lol:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.342
Многу реклама и се удира на вакцинава.....тука, а и општо низ интернетот.
Полека малку, сигурна била, вака-така......никој уште ништо не знае во пракса. Прво, ни со сигурност не знаеме колку време ќе не штити од вирусот.....рано е уште за да дознаеме.....прво треба да помине тој период, па ќе видиме.....ќе знаеме најрано кон крајот на годинава или почеток на наредната.
Јас би тргнал од најважното......читам некој вели мРНА технологијата била доста испитувана и истражувана во минатото....но лабараториски, лаички да се изразам......дали во пракса на целото население на земјината топка.....НЕ! .....ова е за прв пат.
Океј ова на страна.....до сега знаеме како несакани појави.....температура, болка во раката, можна алергиска реакција и слично......температура и болка во раката, да речеме нормални појави и познати досега од други вакцини......дај боже да е само тоа.
Што е со оние можни одложени несакани појави......после 1, 2, 5, 10, 15......години. Тоа никој не може да го знае........треба да поминат годините, па да дознаеме.

Поентата ми е да не се фаворизира непознатото.......секој производител се оградува од нуспојави а ние маваме потпис таму......тоа доаѓа, нешто како пред операција, согласност да си потпишеш за анестезијата.
Изработена е за само неполна година........која вакцина досега е толку брзо изработена и истестирана.....ниту една.
Веќе и на гоогле ретко, многу ретко се наоѓаат податоци околу можните негативни страни на вакцината......гоогле филтрира на максимум.
За се околу ова, останува времето да покаже.......а не да се фаворизира како да сме ја имале на пазарот 10-20 години, сме ја примале, па знаеме се за вакциниве, веќе ни е познато.......ништо не знаеме, допрва ќе учиме.
Istite prasanja me mrzi isti odgovori pak da dadam. Na kraj ostanuva samo deka e brzo napravena, sto e tocno. mRNA kako nacin ili tehnologija odamna postoi i e bezbeden, nie ne znae(v)me za toa posto ne sme od strukata a i sme nemale potreba da se zanimavame so toa. Dosega samo se nemalo primer za da se iskoristi tehnologijata, posto ja istarzuvaat so cel da najdat nacini za borba protiv rak sto e malce pokomplicirano nego da eliminiras virus kako koronava, koja vo druga forma isto taka e dolgo vreme prisutna i istrazena.

Ako poglednete kako funkcionira vakcinata ke vidite, deka nema prostor zosto po 5, 10, 15 godini da se pojavat neposakuvani efekti koi ne bi se pojavile porano, vo rok od minuti, dena ili nedeli. Oti vakcinata nisto drugo ne pravi nego da vnese mal del od konecot na virusot vo teloto za da se napravi imunizacija. Znaci ne pravi nisto sto ne bi napravel i samiot virus. I ako e taka fiktivno kazano, ne moze vakcinata da napravi povekje steta od samiot virus. Primer neplodnost. Ako vakcinata bi predizvikala, togas i samiot virus bi predizvikal.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom