Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.186
Поени од реакции
21.329
А зошто толку брзање за вакцинирање!?
Можеби е подобро вака, да видиме какви се негативни ефекти ќе испаднат.
Da gi prasame tie na intenzivna kolku im se ceka. Moznite negativni efekti se poznati, milioni lugje ja primile vakcinata. Ne znam sto mislite ke se desi posle 5 ili 10 godini so vakciniranite?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.745
Поени од реакции
9.557
За побрзо враќање во нормала и идење на одмор на Халкидики.
Автоматски споено мислење:


Па да, нив паметот одамна им е дојден. Воопшто не чекаат и не се потпираат на запад, што искрено многу паметно. Никад ни ние а они уште помалку виделе профит од нив. Нашиве се изнатрескаа за ковакс, Србиве па не ни чекаат од тоа. Филипче нека чека 833000 дози. Ама никој не кажува во кој период ќе се добијат сите тие. 2022 а и 2023 можеби.

Реков ја, избори се лекот сега, наместо со сендвичи и изградба на канализација, со вакцини ќе не поткопуваат сега.

https://mms.mk/196273/македонската-влада-не-побарала-од-рус/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=македонската-влада-не-побарала-од-рус
Која нормала!?
Уште долго време нема шанси светот да се врати на старото нормално живеење.
Што вакцина ке биде таа, штом пак те тераат да носиш маска, да не се групираш, да држиш дистанца...а за Халкидики отом потом.
Подобро ќе беше да се отворат болниците да си работат нормално, оти луѓево од други болести се мачат а не они монтажната ковид ја затвараат.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
А зошто толку брзање за вакцинирање!?
Можеби е подобро вака, да видиме какви се негативни ефекти ќе испаднат.
Тоа и ја викам да почекаме 20 години и да видиме што ќе се случи.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.745
Поени од реакции
9.557
Тоа и ја викам да почекаме 20 години и да видиме што ќе се случи.
Скоро половина народ од цел свет нејќат да се вакцинираат, ете, погледни ја анкетата на форумов во темата Дали би се вакцинирале..50 проценти се изјасниле за НЕ или Незнам...
Јас прележав корона, но ако треба да бирам, пре би уште еднаш да се разболам отколку да се вакцинирам со сеуште недоволно испитана вакцина.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.186
Поени од реакции
21.329
Скоро половина народ од цел свет нејќат да се вакцинираат, ете, погледни ја анкетата на форумов во темата Дали би се вакцинирале..50 проценти се изјасниле за НЕ или Незнам...
Јас прележав корона, но ако треба да бирам, пре би уште еднаш да се разболам отколку да се вакцинирам со сеуште недоволно испитана вакцина.
Nesolidarnost na delo. Si imala sreka, aj da gi prasame tie pod zemja dali uste ednas bi ja prelezale. A izvini, ne mozeme da gi prasame povekje. Razbiram nelagodnost okolu merkite za zastita ama sega imame vakcina koja pomaga pa tolku vozdrzanost. Podobro e da trupas red lekovi ko ke go zakacis, neli?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.055
Поени од реакции
19.725
А зошто толку брзање за вакцинирање!?
Можеби е подобро вака, да видиме какви се негативни ефекти ќе испаднат.
Чекај си ти, не е проблем, една деценија чекај си ако треба, за посигурно, никој не ти брани. На државно си, те боли таквата. Нас останативе не ни се чека, тие илјадниците што изгубија работно место заради кризава не им се чека, илјадниците бизниси што се уништија не им се чека.

Ти чекала, не чекала, ќе ти постира Ireal еден линк од provjereno.hr или novsvjetskiporedak.hr дека некоја 90 годишна умрела како последица на вакцинирањето, и тебе толку ти треба, ќе почнеш да хистеришаш.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@Бачето едвај 2 посто се вакцинирани досега во русија а за 1 месец сите по твојата претпоставка а?
Nesolidarnost na delo. Si imala sreka, aj da gi prasame tie pod zemja dali uste ednas bi ja prelezale. A izvini, ne mozeme da gi prasame povekje. Razbiram nelagodnost okolu merkite za zastita ama sega imame vakcina koja pomaga pa tolku vozdrzanost. Podobro e da trupas red lekovi ko ke go zakacis, neli?


А ти пак што очекуваш друго незнам. Сите велет дека и по вакцина ќе има дистанци, ограничувања и маски.. И пак негативни тестови и уште што не...
Дури и Австралија рекле демек дека и по масовното вакцинирање дека пак ќе е затворено а зошто тоа така ќе остам и ти да погодиш..
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Nesolidarnost na delo. Si imala sreka, aj da gi prasame tie pod zemja dali uste ednas bi ja prelezale. A izvini, ne mozeme da gi prasame povekje. Razbiram nelagodnost okolu merkite za zastita ama sega imame vakcina koja pomaga pa tolku vozdrzanost. Podobro e da trupas red lekovi ko ke go zakacis, neli?
Не сум солидарен. Доста беше солидарност 3 децении и никој на крајот на денот ни фала да не ти каже. ;)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.576
Скоро половина народ од цел свет нејќат да се вакцинираат, ете, погледни ја анкетата на форумов во темата Дали би се вакцинирале..50 проценти се изјасниле за НЕ или Незнам...
Јас прележав корона, но ако треба да бирам, пре би уште еднаш да се разболам отколку да се вакцинирам со сеуште недоволно испитана вакцина.

super.... neka ne se sekiraat ohrigani, ke imaat dosta turisti narednive 10tina godini.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Скоро половина народ од цел свет нејќат да се вакцинираат, ете, погледни ја анкетата на форумов во темата Дали би се вакцинирале..50 проценти се изјасниле за НЕ или Незнам...
Јас прележав корона, но ако треба да бирам, пре би уште еднаш да се разболам отколку да се вакцинирам со сеуште недоволно испитана вакцина.
Тоа си е твое право, најискрено не сакам никој да убедувам да се вакцинира. И јас прелегав и ништо страшно, дали имам некој последици незнам.

Постарите неможат да си го дозволат тој луксуз, немаш малку емпатија за нив ? Мене не ми смета што нема вакцина за мене, мене ми смета што државава ја водат тотално неспособни и неможат да обезбедат вакцини да се вакцинира постарото населние и хронично болните.
Нити пак имаме некое здравство нити пак хуманост.

Сакаш да ти дадам примери од искуство по болници на пријатели што нивните родители се разболеа за да се види колку е добар системот и колку се хумани медицинските лица па да немора вакцинација?
Израел вакцинираше 20+% од населението ама што разбираат тие повеќе од северо фиромците.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.745
Поени од реакции
9.557
super.... neka ne se sekiraat ohrigani, ke imaat dosta turisti narednive 10tina godini.
Видовме колку охриѓаните го одржуваат Охрид...за срамота.
Нека се радуваат скопјанчиштава што ќе им дојдат, што ќе вртат ко будали барајќи паркинг и ај да не збо
рам за патишта, услуги..па едни љубезни....оффф.
Не ги жалам..го жалам тој што си отиде на оној свет прерано.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
А зошто толку брзање за вакцинирање!?
Можеби е подобро вака, да видиме какви се негативни ефекти ќе испаднат.
Имаш две опции, едната е дека ние сме најпаметни, другата е дека евреите се најпаметни. Што мислиш дека е поверојатно сценарио?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.576
Видовме колку охриѓаните го одржуваат Охрид...за срамота.
Нека се радуваат скопјанчиштава што ќе им дојдат, што ќе вртат ко будали барајќи паркинг и ај да не збо
рам за патишта, услуги..па едни љубезни....оффф.
Не ги жалам..го жалам тој што си отиде на оној свет прерано.
bez vakcina izborot ke ti bide ohrid, dojran kaj komacrcite, ili planina so ogled toa sto prespa presusuva... ok mozes i na bazen u sk.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom