Корисни/едукативни Youtube канали

Член од
15 јули 2007
Мислења
15.239
Поени од реакции
7.753
Benchmark - И овој е српски канал за IT технологија. Имаат добар квалитет видеа. Рецензии на телефони, лаптопи, монитори, гаџети, телевизори и се што спаѓа во IT.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
https://www.youtube.com/user/JayLenosGarage

Jay Leno's Garage - популарен во автомобилистичките кругови како пасиониран колекционер на стари и нови автомобили. Мислам дека скроз наивно ја почна странава, а веќе видеата му се со професионални камери и опрема. Студио е неговата гаража, а коментира и презентира негови и мотори и возила на негови пријатели. Мене ми се интересни некои егзотични модели што може да се видат, а Лено е цар за муабетење, посебно за коливе што му се пасија, така да, видеата се лесни и забавни за гледање.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
https://www.youtube.com/user/Teodosijevic/featured

Одличен канал и уште поодличен лик. Корисни видеа од психологијата и справување со разни ситуации и личности.
Најголем впечаток ми остави за енергетските вампири и манипулаторите. Искрено не ни знаев дека ги има постјано околу мене.
Српски канал.

И https://www.youtube.com/channel/UC4rlAVgAK0SGk-yTfe48Qpw мислам дека веќе сите го знаат
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.470
Поени од реакции
47.399
Не сум нешто по пратење канали, ама Nolifer . ми излезе случајно и си го пратам редовно.
Има нешто за игрици(не ме интересира тој дел) и за храна. Во принцип шета по Белград и по цела Србија и ждере по клупи, сендвичари, пицерии, бурекџилници и некогаш (ретко) внатре во ресторан. Прави некои налудничави рецензии кои 90% му се гласно шматање и стенакње, а останатите 10% јаде гомна без везе, ментиш- црн појас . Не знам што човек сум да ми е интересно вакво нешто, ама ете.

Исто така Тифо Фудбал би го препорачал, нормално се бави со фудбал(од скоро и баскет) и обработува воглавном системи, тактики, финансии и општи фудбалски трендови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.498
Поени од реакции
40.422
curious droid - каналов у глобала дискутира за најразлични теми поврзани со наука и воена техника
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.166
Поени од реакции
85.609
TV ARHIVA MKD... фактички голем дел од ризницата на МТВ, документарни, пејсажи, спотови, концерти, села, па дури и подзаборавени детски емисии како Црвено Жолто Зелено и Автограми... и сето тоа со џам слика.

Нема да ме чуди ако каналов го водат некои од вработените во МРТВ (y)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
TV ARHIVA MKD... фактички голем дел од ризницата на МТВ, документарни, пејсажи, спотови, концерти, села, па дури и подзаборавени детски емисии како Црвено Жолто Зелено и Автограми... и сето тоа со џам слика.

Нема да ме чуди ако каналов го водат некои од вработените во МРТВ (y)
каде би нашол ваков gem на друго место :D

Шо е најтрагично, у црнилава на сегашнава телевизија, ќе седнам и гледам некоја репортажа за некои тројца останати 90 годишни селани, снимена пред 30 години...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.166
Поени од реакции
85.609
каде би нашол ваков gem на друго место :D

Шо е најтрагично, у црнилава на сегашнава телевизија, ќе седнам и гледам некоја репортажа за некои тројца останати 90 годишни селани, снимена пред 30 години...
Тоа е интересното, каналов вади емисии кои со години и години наназад не се емитувале на МТВ, а овие ги вадат во кристално јасна слика.
Мора да е некој вработен во телевизијата, нема друго објаснување :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Тоа е интересното, каналов вади емисии кои со години и години наназад не се емитувале на МТВ, а овие ги вадат во кристално јасна слика.
Мора да е некој вработен во телевизијата, нема друго објаснување :D
Не мора да значи. Некој на магента може, ги конвертира или само пребацува (не знам како иде, ама сигурно може) - треба само да сака чоек да се замара.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.934
Поени од реакции
4.418
Cyan Civilian - канал за туторијали од областа на градежништвото. Најмногу се опфатени тексас графичните калкулатори и софистик, софтверот за статичка анализа.
Видеата ги правиме јас и еден колега од факс. Се надевам ќе помогнат некому.
Намерата ни е да продолжиме и со други теми, како што се механика на флуиди, геомеханика, односно со решавање на задачи пред камера.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Каналот содржи интервјуа со личности кои имаат психички заболувања, снимани во различни периоди од минатиот век. Особено го препорачувам документарецот "The Faces of Depression". Исто така има и други интересни видеа со опфат на некои заразни болести.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.470
Поени од реакции
47.399
Многу корисен канал за домашни поправки Буквално нема што не пипа србулево, oд струја, до ѕидање, до поправки на мауси од 200 денари. Алал да му е стварно.

https://www.youtube.com/channel/UCMP3-OuUG4AAvivyXlEOLVQ
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Не мислев дека ќе видам вистински Тарзан/Могли, ама човеков има успеано во тоа.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom