Конфликтот во Сирија

B

Black Guard

Гостин
НЕ-предавање никако,фанатична борба како јапонските империјални сили за да Ако веќе Сакаат да створат пекол-тогаш и они да горат.

За Либија ми е криво,а Сирија може да се бомбардира од повеќе причини

-поддржува тероризам,финансира вооружува.
-врши репресија врз своето население и има убиено над 30 000 невини Цивили.

Режимот мора да биде симнат од власт.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова веќе не е интересно. Се заиграа со земјиве како мали деца и на секое гласаат за агресија. Се подготвува трета светска заедно со светската рецесија која приближува?
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Турската армија започна воена вежба во близина на границата со Сирија


Турската армија денеска започна воена вежба во округот Хатај, во јужна Турција, во близина на границата со Сирија, која ќе трае до 13 октомври, соопшти турскиот Генералштаб.

Во округот Хатај засолништа најдоа над 7.000 сириски бегалци, побегнати од репресиите на сириските сили за безбедност, лојални на претседателот Башар Асад.

Воената вежба ќе се совпадне со посетата в недела на премиерот Реџеп Таип Ердоган на бегалскиот камп во Хатај.

На вежбата участвуваат 39-та механизирана пешадиска бригада и 730 припадници од резервниот состав на турската армија.

Турција, која со години наназад поддржуваше пријателски односи со Сирија, се дистанцира од режимот во Дамаск по неуспехот на нејзините дипломатски напори за итно запирање на репресиите против демонстрантите во оваа земја.

Анкара, која воведе ембарго за оружје кон Сирија, соопшти сека подготвуваат и дополнителни санкции против сирискиот режим.

Воената вежба во Хатај повторно може да ги заживее шпекулациите, досега демантирани од турски официјални претставници, дека Анкара планира да создаде тампон зона во Сирија за да го заштити цивилното население и да го спречи потокот од бегалци кон Турција.

http://www.time.mk/read/053ec00f6d/e0ab378e25/index.html
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
А што би правел НАТО без војна? Како би преживеала економијата на Америка без војна на глобално ниво? Кога веќе пуцаат на секои 6 месеци треба да размислуваат малку и да истребат некоја милијарда таму накај Кина Индија... Смешки се више и НАТО и Америка
--- надополнето: Oct 7, 2011 12:45 AM ---
Ова веќе не е интересно. Се заиграа со земјиве како мали деца и на секое гласаат за агресија. Се подготвува трета светска заедно со светската рецесија која приближува?
Категорично ДА. Таа е припремена како проект многу одамна.
 

$korpion

MusicProducer
Член од
14 април 2009
Мислења
252
Поени од реакции
90
:D:D:D smeski se voa be , nema sansi NATO da ja napadne SIRIJA , kako moze da ja napadne koga RUSIJA ima voeni bazi vo SIRIJA , glavnite napori na NATO protiv SIRIJA se toa sto ja ubeduvaat RUSIJA da mu dade dozvola da ja napadnat SIRIJA , ama toa nema da se slu4i ne se ulavi RUSITE da ja delat NAFTATA i VLIJANIETO so NATO koga moze sami da si gi iskoristat :D:D:D , tuka eventualno moze voeno da intervenira TURCIJA posto sirija finansirala nekoi teroristi4ki organizacii koi rabotat protiv TURCIJA ama toa nemoze da se slu4e vo narednite nekolku godini i bez da se dogovorat so RUSIJA
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Не ми е јасно само како има толку глуп народ на планетава,и Либија си живееше топ и дојде некој дибек од Америка и им рече Вие тамо имате диктатор и овие сите урааа да го утепаат Гадафи а човекот толку многу им дал али глупоста нема граница, мене таа глупост ме нервира и ме плаши некогаш да не дојде и кај нас да не се појави некој дебил кој ќе сака да не убедува дека ни е лошо и дека имаме диктатори . А за Америка и Русија ќе си се договорат тие како ќе ја делат Сирија ич да не му се секирате,ако не е и веќе договорено за 50 години унапред што ќе прават и кај се ќе рцкаат и напаѓаат.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Француските серковци велат неизбежно е да падне режимот на Асад.

Fall of Syrian government is "unavoidable": French ForMin

http://www.reuters.com/article/2011/10/26/us-france-syria-idUSTRE79P20320111026

Едноставно нема кој да му се спротистави на НАТО.

Го играат цел блиски исток односно Африка како сакаат.

А кога ќе излезат од Авганистан, целата свита исламски фундаменталисти очекуваат да се насочи кон Русија.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тук работата е покомплицирана. Не е како во Либиja. Нека да не забораваме,дека Иран е во многу тесни односи со Сириja. Тука Русиja е близка со Сириja и таа налага вето во ОН.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.066
Поени од реакции
4.716
Тук работата е покомплицирана. Не е како во Либиja. Нека да не забораваме,дека Иран е во многу тесни односи со Сириja. Тука Русиja е близка со Сириja и таа налага вето во ОН.
Изгледа ќе треба многу остапки да направат НАТО во корист на Русија ако сакаат да ја нападнат Сирија. :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
17
мислам дека нема да нападнат на иран и на сирија затоа што иран сигурно а сирија најверојатно поседуваат нуклеарно оружје па некој може многу да настрада. исто е и со куба која им е пред нос и страшно ги иритира но не се задеваат оти може фидел на староси да им бапне некоја нуклеарка а така стои работата и со венецуела.
 
M

Muranyi

Гостин
мислам дека нема да нападнат на иран и на сирија затоа што иран сигурно а сирија најверојатно поседуваат нуклеарно оружје па некој може многу да настрада. исто е и со куба која им е пред нос и страшно ги иритира но не се задеваат оти може фидел на староси да им бапне некоја нуклеарка а така стои работата и со венецуела.
Ниедна од оиве 4 земји што ги наброја не поседува нуклеарно оружје.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
17
Ниедна од оиве 4 земји што ги наброја не поседува нуклеарно оружје.
Зошто инаку би ја трпеле куба која им е пред дворот? или венецуела која им ги национализираше нафтените компании? и зошто со години се мачеа со ирак со разноразни инспектори се додека не се осигураа дека садам не поседува нуклеарно оружје па потоа нападнаа. многу се плашат од нуклеарки и затоа не се задеваат со некој што ги има. зошто мислиш дека овие земји немаат нуклеарки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom