Конфликтот во Сирија

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
НАТО изгледа планира да го завземе Блискиот исток, а Сирија вели ќе го запали регионот ако ја нападнат. Во меѓувреме, Русија ја советува Сирија како да се брани.

WARS AND RUMORS OF WARS

NATO preps for new war


Syrian chief warns attack will set Middle East aflame


Posted: October 04, 2011
8:50 pm Eastern

TEL AVIV – NATO troops are training in Turkey for a Turkish-led NATO invasion of Syria, a senior Syrian diplomatic official claimed to WND.

Separately, informed Middle East security officials said Russia has been inspecting Syrian forces and has been advising Syria about possible Syrian military responses should NATO attack the regime of Syrian President Bashar al-Assad.

The officials said Russia recently sold Syria a large quantity of Iskander ballistic missiles, and that, in light of the NATO threat, the Russian government renewed its pledge to sell Syria the advanced S-300 anti-missile system.

The question people are afraid to ask: "Are These the Last Days? How to Live Expectantly in a World of Uncertainty"

The Syrian diplomatic official, meanwhile, recognized his country receives general support from Russia, but told WND that Assad's regime is concerned the European Union and U.S. may offer Russia an economic incentive to scale back Russian support for Syria.

The report comes as Assad reportedly warned yesterday he will set the Middle East on fire if NATO forces attack his country. ...

http://www.wnd.com/?pageId=351969
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
ако ја избутка Турција војнава - ќе ја биде,
ако ја буткаат французите како во Либија - ќе има вицеви
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.135
Поени од реакции
797
СИНДРОМОТ ЗА ВОЈУВАЊЕ НА НАТО...
Ах бре пуста нафта!!!
Ми ги зеде зборовите од уста,веќе е очигледно дека НАТО стана продолжена рака на светската нафтена олигархија,уште малку и отворено ќе го кажуваат тоа,еве на русите тоа им е јасно,затоа и ги помагаат сиријците,НАТО им помогна и на албанците да им го зематат Косово на србите а се заради поткуп и некои др.интереси,но тоа во др.тема,се надевам дека во меѓувреме авто-индустријата ќе се префрли на алтернативни и др.вид на горива,оти ако не биде така,НАТО ќе го запали целиот свет во потрага по нови наоѓалишта на црното злато,поздрав!
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Алијансава бара од нас да си смениме име за да станеме дел од фамилијата агресори.Благодарам Не ,нека си крадат нафта без нас.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Ми ги зеде зборовите од уста,веќе е очигледно дека НАТО стана продолжена рака на светската нафтена олигархија,уште малку и отворено ќе го кажуваат тоа,еве на русите тоа им е јасно,затоа и ги помагаат сиријците,НАТО им помогна и на албанците да им го зематат Косово на србите а се заради поткуп и некои др.интереси,но тоа во др.тема,се надевам дека во меѓувреме авто-индустријата ќе се префрли на алтернативни и др.вид на горива,оти ако не биде така,НАТО ќе го запали целиот свет во потрага по нови наоѓалишта на црното злато,поздрав!
Не се лажете дека Русите им помагаат на Сиријците, тие само гледаат бизнис во ова и шанса да си ги испробаат своите оружја против оние на НАТО. Впрочем русите истото го правеа изминативе 60 години во скоро сите војни каде што беше вклучен САД.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Добра количина на оружје била испратена во Сирија од страна на Русија.
А и добри инструктори.
Ќе заглави НАТО на блиски исток, а после пенали.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
РУСИЈА И КИНА СТАВИЈА ВЕТО

Наместо СБ, Турција ќе и воведе санкции на Сирија

Русија и Кина ставија вето за резолуција на СБ на ОН во која се осудува Сирија. Резолуцијата беше поднесена од Франција, Германија, Велика Британија и Португалија. Во неа се осудува Сирија и се укажува дека се можни санкции ако продолжат крвавите репресии врз антивладини демонстранти. За поддршка на резолуцијата гласаа девет држави и четири се воздржаа. "САД се вознемирени од неприфаќањето на резолуција на Советот за безбедност на ОН бидејќи пропадна обидот за заземање однос спрема моралниот предизвик и растечката закана за регионалниот мир", изјави Сузан Рајс, постојан претставник на САД во ОН. Таа ги осуди државите кои се спротивставија на резолуцијата, а кои, според неа, "би претпочитале да продаваат оружје за сирискиот режим", пренесе МИА.
Турција не мисли како СБ. Премиерот Реџеп Таип Ердоган изјави завчера дека Анкара ќе воведе санкции против сирискиот режим. "Не можам да останам набљудувач на тоа што се случува во Сирија. Се убиваат невини лица и незаштитени луѓе. Не може да се дозволи да ги оставиме работите да продолжат така", рече Ердоган за време на официјалната посета на Република Јужна Африка. Тој најави дека листата со санкции ќе биде објавена најдоцна за една недела, по посетата на округот Хатај, во близина на границата со Сирија, каде илјадници сириски бегалци, кои побегнале од репресиите на сириските сили за безбедност, се населени во бегалски камп. Турција веќе воведе некои мерки - минатата недела сопре товарен брод, кој транспортира оружје за Сирија. За германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле ветото за Сирија е "поткопување на авторитетот на меѓународната организација".

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=DD40C077D4C1CB40B036D09FB97137E9
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Турција се враќа на голема врата - еве и шанса да ги тестира своите можности,секако со помош од своите сојузници !!! ова само значи ново палење на светот и нови прекројувања на сфери на влијанија - ќе биде интересно наредните 10 години
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014


нема сила САД и сателитите да се справат со Сирија...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.107
Поени од реакции
4.749
Najdobro za Sirijcite e vednas da se predadat. So NATO nema zaebancii. Mocta na NATO e tolku golema sto bez problem moze da go okupira cel Bliski istok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom