Конфликтот во Сирија

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Го знам сето тоа, си правам фантазии како иделно би требало, независни еу држави во соработка со Русија на еднаков и рамноправен, а не вазалски однос
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.761
Поени од реакции
12.055
Го знам сето тоа, си правам фантазии како иделно би требало, независни еу држави во соработка со Русија на еднаков и рамноправен, а не вазалски однос
Кога се распаднаа Советскиот Сојуз и Варшавскиот Пакт, Михаил Горбачов предложи расчленување на НАТО и формирање на нова алијанса за колективна безбедност во која ќе учествуваат и Русија и државите членки на НАТО.

Но НАТО не се расчлени, ниту пак стана реалност алијансата за колективна безбедност помеѓу државите членки на НАТО и Русија.

Државите членки на НАТО одлучија нивната НАТО алијанса да продолжи да постои, и покрај тоа што заканите од советската агресија во Европа и во светот повеќе не постојат, но затоа воопшто не им претставуваше проблем да ја бомбардираат Југославија - која никогаш не нападна, ниту објави војна на држава членка на НАТО - во 1999 година, исто како што ја бомбардираа и Либија 12 години подоцна, која исто така никогаш не нападна, ниту објави војна на држава членка на НАТО во 2011 година.

Твоите фантазии, барем засега, делуваат како да ќе останат само тоа што се - фантазии.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.761
Поени од реакции
12.055


http://www.businessinsider.com/heres-how-russia-covertly-deployed-military-forces-to-syria-in-september-2015-10

Како русите го пренесуваа оружјето во Сирија. И после не сме биле со Русија.
Е добро де, бевме и со НАТО во 1999 година кога ја бомбардираше Југославија и добивме благодарница 2 години подоцна наречена Охридски Рамковен Договор.

Ама затоа па види ги Полска, Словачка, Унгарија и Грција - држави членки и на НАТО и на ЕУ.

Со кого се сега па тие ?

И нели на Косово е американската база Бонд Стил под знамето на КФОР, односно НАТО ?

Со кого се сега па тие кои постоењето на својата самопрогласена држава им го должат на САД и на НАТО ?
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.349
Поени од реакции
18.230
Е добро де, бевме и со НАТО во 1999 година кога ја бомбардираше Југославија и добивме благодарница 2 години подоцна наречена Охридски Рамковен Договор.

Ама затоа па види ги Полска, Словачка, Унгарија и Грција - држави членки и на НАТО и на ЕУ.

Со кого се сега па тие ?

И нели на Косово е американската база Бонд Стил под знамето на КФОР, односно НАТО ?

Со кого се сега па тие кои постоењето на својата самопрогласена држава им го должат на САД и на НАТО ?
Неверојатна моќ на запазување, секоја чест.

Не знам зошто не го праша најбитното прашање, зошто само бугарите им забранија на русиве да прелетуваат :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.761
Поени од реакции
12.055
Неверојатна моќ на запазување, секоја чест.

Не знам зошто не го праша најбитното прашање, зошто само бугарите им забранија на русиве да прелетуваат :)
Не е неверојатна моќ на запазување, туку добро снаоѓање на географската мапа на Европа. :pos:

Срам невиден е за нас како нација колку неписмена младина имаме, која не може да се снајде ни на географска карта, ова го говорам од лично искуство со средношколци од мојата генерација, можеби денешните генерации се попаметни.

Да видиш и да не веруваш, професорот по историја им поставува трик прашање:

Дали на оваа карта на Европа (убаво им вели дека е карта на Европа, а и плус горе на самата карта убаво пишува со големи букви КАРТА НА ЕВРОПА) можеме да ги најдеме Индија и Кина ?

И будалите со сиот памет велат ДА, а ова не беше во основно или во градинка, туку во 1-ва година средно училиште.

Но кога сме кај твоето прашање кое јас не сум го поставил, претпоставувам дека одговорот треба да го бараш кај Бојко Борисов, тој си знае дали и колку му се сите овци на број откако одлучи да и откаже љубов на Русија.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.552
Поени од реакции
12.455
Неверојатна моќ на запазување, секоја чест.

Не знам зошто не го праша најбитното прашање, зошто само бугарите им забранија на русиве да прелетуваат :)

Оти јако го дудлаат Бугарите во моментов поради тоа :icon_lol:
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
1.801
Оти јако го дудлаат Бугарите во моментов поради тоа :icon_lol:
Целиот ЕУ дудла јако, со 14 илјади милијарди $ долг. Сите се заложници на ФЕД и ционистите, примат заселеници, толерантност, мултикултуризам или идат кредиторите. Никој досега не успеал да се ослободи од ЕС или НАТО. Да има степени на вазалство, но сите членки освен Унгарија се одлични вазали, Бугарија е само шампионот.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.552
Поени од реакции
12.455

Ова е тоа што е клучно за Сирија.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Парче прави Русија.

ВИДЕО: Руска авијација уништава џихадисте у Идлибу

Ратни авиони за које се вјерује да су руски, бомбардовали су синоћ Карјатен, град који је под контролом Исламске државе

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.900
Поени од реакции
26.528
Ah ,pusto zelbi .... jas mislam deka Amerika i zapadot ubavo ja zaeba Rusia,samo cekajte i ke vidite sto ke se sluci vo idnina,rusite nemat kapacitet da im se speotistavuvat ,amerite ja pustat malce da pokaze sila i togas ke stapat tie so svoite finti .ke se vidime po nekolku dena....do togas nemojte mnogu da pustite srce bidejki na krajot da ne vi pukne
Ах пусти страв...
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.515
Поени од реакции
11.350
Член од
24 април 2008
Мислења
10.761
Поени од реакции
12.055
Сега ќе видите кога ќе дојдат американците :place: Ќе видите вие убаво :шмрк: :шмрк:
Е ми шо чекаа досега, покана ?

Во една Гренада се случи државен удар во 1983 година и Роналд Реган изврши инвазија на Гренада со оправдание дека сака да ги заштити и евакуира американските студенти кои студирале и живееле во Гренада.

Од друга страна, во Сирија и во Ирак обезглавуваат американци, а Бери Чоколадниот си ќутеше се додека Русија не одлучи да интервенира.

pepel, i fmi se skri pod masa:D
Еееј те молам не го спомнувај, сега кога ќе се појави од никаде со неговите глупости... :tapp:
 
Последно уредено:

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.515
Поени од реакции
11.350
Е ми шо чекаа досега, покана ?
Па убаво ти е објаснето бе. Што повеќе сакаш? Факти?
Ah ,pusto zelbi .... jas mislam deka Amerika i zapadot ubavo ja zaeba Rusia,samo cekajte i ke vidite sto ke se sluci vo idnina,rusite nemat kapacitet da im se speotistavuvat ,amerite ja pustat malce da pokaze sila i togas ke stapat tie so svoite finti .ke se vidime po nekolku dena....do togas nemojte mnogu da pustite srce bidejki na krajot da ne vi pukne
 

Kajgana Shop

На врв Bottom