Конфликтот во Сирија

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Неверојатно глупава политика на администрацијата на Обама, но после грешката на Буш да влези во Ирак и на Обама да излези, ова можеше и да се очекува.

Асад е гомно и треба да го крка како Гадафи, ама се надевам дека ќе го кркаат и најголемите гомна на блискиот исток во моментов, кралското семејство од Саудиска арабија. Време да му дојди крај ним.

Доброто од ситуацијава е што многу маски ќе паднат и тешко ќе се продаваат демагогии, реално Иран е најдемократска држава на блискиот исток, а Саудиска арабија е најдолема диктатура.
2 месеци ме немаше на форумов и прво подолготрајно вклучување читам ваков коментар од кој просто не можам да се изначудам дека сеуште постојат луѓе на кои толку многу им е испран мозокот од западните медиуми.
Не сакам да навредувам,да бидам арогантен,идиот...Но понекогаш не можам да се воздржам и ќе морам вака да коментирам.
Дали знаеш пријателе кои биле воопшто Асад,а особено Гадафи,па вака што зборуваш ?
Дали знаеш каква беше Либија во времето на Гадафи ?

Сериозно те замолувам !
Батали ги западните медиуми.
Особено Си-ен-ен,Би-би-си и Ројтерс.
Погадно нешто нема да сретнеш во медиумскиот свет од овие медиуми.
А ако овие информации за Асад и Гадафи не ти се од западните медиуми,тогаш да знаеш дека се превземени од нив.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.349
Поени од реакции
18.230
2 месеци ме немаше на форумов и прво подолготрајно вклучување читам ваков коментар од кој просто не можам да се изначудам дека сеуште постојат луѓе на кои толку многу им е испран мозокот од западните медиуми.
Не сакам да навредувам,да бидам арогантен,идиот...Но понекогаш не можам да се воздржам и ќе морам вака да коментирам.
Дали знаеш пријателе кои биле воопшто Асад,а особено Гадафи,па вака што зборуваш ?
Дали знаеш каква беше Либија во времето на Гадафи ?

Сериозно те замолувам !
Батали ги западните медиуми.
Особено Си-ен-ен,Би-би-си и Ројтерс.
Погадно нешто нема да сретнеш во медиумскиот свет од овие медиуми.
А ако овие информации за Асад и Гадафи не ти се од западните медиуми,тогаш да знаеш дека се превземени од нив.
Да знам има само уште еден лидер на светот толку прекрасен за својот народ. Те молам поштедиме од тие приказни.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.882
Поени од реакции
41.097
Да знам има само уште еден лидер на светот толку прекрасен за својот народ. Те молам поштедиме од тие приказни.
kolku i da se losi gadafi i asad i sam znaes deka samo tie mozat da go kontroliraat narodot koj zivee tamu, oni ne mozat da imaat demokratija ne se stvoreni za toa, i site obidi na sad da vospostavat nivni marionetski vladi se osudeni na propast a najgolema zrtva e narodot koj zivee tamu.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.552
Поени од реакции
12.455
Во провинцијата Дараа, 450 терористи се разоружале и се предале на силите на армијата на Сирија.

Како тргнало ќе останат само Америте со тие 6тина умерени терористи на кои потрошиле 500 милиони бакси.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.349
Поени од реакции
18.230
kolku i da se losi gadafi i asad i sam znaes deka samo tie mozat da go kontroliraat narodot koj zivee tamu, oni ne mozat da imaat demokratija ne se stvoreni za toa, i site obidi na sad da vospostavat nivni marionetski vladi se osudeni na propast a najgolema zrtva e narodot koj zivee tamu.
Тоа не е точно, таму не можи да се формираат стабилни држави, затоа што тие држави не се формирани природно туку како желба на Британија и Франција.

Кога ќе собереш 30 различни племиња во една држава и на пола нема да им дозволиш да си користат јазик и култура, нормално е само диктатор да може да ги контролира.

Еве и Иран е муслиманска земја, а има пристојна демократија.
 
?

..........

Гостин
Ah ,pusto zelbi .... jas mislam deka Amerika i zapadot ubavo ja zaeba Rusia,samo cekajte i ke vidite sto ke se sluci vo idnina,rusite nemat kapacitet da im se speotistavuvat ,amerite ja pustat malce da pokaze sila i togas ke stapat tie so svoite finti .ke se vidime po nekolku dena....do togas nemojte mnogu da pustite srce bidejki na krajot da ne vi pukne
Putin screwing Americans and their mercenary army of terrorists.. usa took billions and years to raise them and then Putin screw then in few days.. bloody awesome:LOL:[DOUBLEPOST=1443888287][/DOUBLEPOST]Syria: - The Chinese will be arriving in the coming weeks

img5609bec193941.jpg

http://speisa.com/modules/articles/index.php/item.1995/syria-the-chinese-will-be-arriving-in-the-coming-weeks.html
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тоа не е точно, таму не можи да се формираат стабилни држави, затоа што тие држави не се формирани природно туку како желба на Британија и Франција.

Кога ќе собереш 30 различни племиња во една држава и на пола нема да им дозволиш да си користат јазик и култура, нормално е само диктатор да може да ги контролира.

Еве и Иран е муслиманска земја, а има пристојна демократија.
Држава, што во името си има исламска како определба за државата, не може да биде демократска.
Држава,каке религиозниот закон е основен исто не може да биде демократска. Тоа са химери.[DOUBLEPOST=1443898455][/DOUBLEPOST]
ццц леле, како ќе се порази толкава сила и народ од 300 милиони? Кај ви е паметот? Освестете се зашто најголемите грешки човекот ги прави кога не е освестен. Америка е збришана од меѓународна сцена како главна супер сила. Русија и ги уништио плановите за Сирија и никошто не може да ја спречи во таа намера. Може само уште полошо да биде за Турција и Америка и другите сојузници.
Едно е да срушиш планови на некого, друго е да изградиш држава. Дали Русиja ке воспостави мир во Сириja и ке изгради наново Сириja...ке видиме. Во моментот хаосот е полн и сите марионети на сите држави са внатре како во канта и врие.[DOUBLEPOST=1443898653][/DOUBLEPOST]
Браво за Турција, се надевам дека сеуште ќе можат да извршуваат воздушни напади кога ќе им се отцепат Курдите носејќи со нив четвртина територија и дваесетина милиони население.
Бидејќи еве, неколку години вршат воздушни напади со никаков резултат...
Башка што бомбардираат и на своја територија.

Битното е што Асад помогнат со Руските воздушни напади и сателитски информации, Иранските копнени трупи плус Хезболах ќе го осигура западот на земјата, што подоцна ќе има растоварени раце да се бори против остатокот од џганот, борба која најверојатно ќе потрае. Но битното е што САД ќе изгубат во тој клучен регион (како што се случи во Украина), а Русија ќе си го обезбеди монополот во наредните декади за снабдување на енергенси на Европа.
САД никога не е печелила во Сириja. Нема како да загуби нешто што не е имала.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.917
Поени од реакции
22.133
Во провинцијата Дараа, 450 терористи се разоружале и се предале на силите на армијата на Сирија.

Како тргнало ќе останат само Америте со тие 6тина умерени терористи на кои потрошиле 500 милиони бакси.
Линк?

Меѓудругото, не знам зошто се борите за кој е морално во право, сите страни се до врат во крв.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Неверојатно глупава политика на администрацијата на Обама, но после грешката на Буш да влези во Ирак и на Обама да излези, ова можеше и да се очекува.

Асад е гомно и треба да го крка како Гадафи, ама се надевам дека ќе го кркаат и најголемите гомна на блискиот исток во моментов, кралското семејство од Саудиска арабија. Време да му дојди крај ним.

Доброто од ситуацијава е што многу маски ќе паднат и тешко ќе се продаваат демагогии, реално Иран е најдемократска држава на блискиот исток, а Саудиска арабија е најдолема диктатура.
Тоа што Саудитска Арабиja е недемократска...факт, Иран изобшто не е демократски исто,просто имат други цености. Едните са арапи,другите персиjци.
САД винаги е користела Саудитска арабиja за да намалува цената на нафтата, за да намали свежите пари на СССР,сега Русиja, кои полнат буджет от извоз на нафтени деривати.
Нека да видиме нешто интересно - арапската пролет подмина или многу леко засегна кралствата во арапскиот свет - Катар, ОАЕ, Саудитска арабиja,Бахреjн, Кувеjт и Оман.
Предимно пропаднаха диктатурите от републикански тип.[DOUBLEPOST=1443899608][/DOUBLEPOST]
Можеби ти си дебелокожец на здравиот разум, ама ние пак сме оттрпнати на секакви глупости од страна на разни дијаманти.
А jaс имам право да си кажам мнението, па после ке видиме коj бил во право и коj не.

Јас не сум политичар току сум, работник - борец за подобар живот на мојот македонски народ или како бранител или православен верник. И така сакам да размислувам, а не како политичар. А што си ти, обичен човек кој во главата се замислува политичар.
Тешко тебе што политичариш таму каде што нема место за политика. Таму каде што треба да се однесуваме човечки, според она кое сме. И со твојата сакана жена си водите политики. Со децата исто си политичариш? :cautious: Твоја работа, ама на што личиш.
Моето прашање беше зошто кога сите нормални христијански родољуби (и не само тие) се радуваат да се гази џихадизмот, тебе тоа те унесреќува.
Тогаш кога луѓето/човештвото ќе престанат да размислуваат она што се, тогаш кога сите луѓе ќе станат политичари, тогаш до бескрај ќе се јадат едни со други во војни и политики.
Ако си работник, што зборуваме повеке..?! Такви финти на верски основа....благодарам - брачо православни. Гледавме ja таа сериja, видовме и како заврши. Далеко сум от тоа да се замислувам политичар, но без да разбираш како размислумат политичарите не можеш да видиш што се дешава. Ако мислиш како тетка Пена от долната махала-ке си останеш во веки со немане на отговори на фундаментални прашаниjа.
Не разбрав како заклучи дека мене не ме радува да се газат джихадистите? Тоа си го наметна сам како мантра и сега сакаш да го повторуваш. Во моментот сакаш една лага кажана 100 пати да ja претвориш во вистина за мене. Во голема заблуда си.
Jaс кажав нешто различно - премногу лаишки тези вадиш, кои не обеснуват многу работи. Уште повеке сакаш да опростиш работи,што са толкова комплицирани,што немаш представа. Близкиот изкот от разпадот на Отоманската империja е комплициран, ти сакаш да го представиш како многу лесен, како кристално jaсен. Ако беше вака, до сега тамо ке имаше мир 1000 пати. Уви нема со децении.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.917
Поени од реакции
22.133
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Во провинцијата Дараа, 450 терористи се разоружале и се предале на силите на армијата на Сирија.

Како тргнало ќе останат само Америте со тие 6тина умерени терористи на кои потрошиле 500 милиони бакси.
Супер, само да не сакаха да бегат ком Европа.
Oko 600 plaćenika napustilo je svoje položaje i pokušava da pronadje put do Evrope
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=10&dd=03&nav_category=78&nav_id=1047007
А откаде беше генералноиот патот на бегалците - Грциja-Македониja-Србиja?
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Кога им викав не ја будете мечката, а тие па запнале, еве ви сега Обама мислам дека изјави пред месец дека оваа борба ќе траела повеќе години, дојде мечката и сите се разбегаа за 3 дена :pos:

Сега видов дека била објавена сликава, се извинувам поради ова.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.212
Поени од реакции
6.884
е оти бегаат нели ќе умреа за Бога/Алах да уживаат во рајот со безброј девици
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
е оти бегаат нели ќе умреа за Бога/Алах да уживаат во рајот со безброј девици
Снемало девици а у опција биле камили.[DOUBLEPOST=1443909771][/DOUBLEPOST]Бизмарка умно рекол!!
Имам милон начини како да ја збеснам мечката но не знам како да ја вратам назад во брлогот.

( Во негово време Германија била територијално нја голема и економски нај мокна)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom