Контактни леќи

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Сакам да прашам дали некој знае дали би имало некој проблем ако влезиш да се капеш со лечи или на пример да се нурнеш под вода???
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
да... можеш да ги изгубиш.. или ако се стаклени да ти влезат горе во око па да ти напраат проблеми.. а за изместување ке ти се изместат во секој случај...
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Me interesira dali treba pri sekoe vadenje i stavanje na lekite da se menuva i sredstvoto za dezinfekcija ili pak..........................
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Me interesira dali treba pri sekoe vadenje i stavanje na lekite da se menuva i sredstvoto za dezinfekcija ili pak..........................
Кога ќе си ги ставиш леќите во очи, ги празниш контејнерчињата и ги изммиваш, па ги оставаш отворени да стојат, за да се исушат (на чисто место, секако). Кога ќе ги вадиш лежите од очи, ставаш од тоа средството и ги затвораш убаво.
 
Член од
20 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
5
Сакам да прашам дали некој знае дали би имало некој проблем ако влезиш да се капеш со лечи или на пример да се нурнеш под вода???
Ако влезеш да се бањаш со леќи (и во када и во езеро,море сеедно) нема нишо да ти биде, а ако нурнеш под вода со отворени очи најверојатно ќе испаднат (тоа не сум пробал), а со затворени очи (ко што нуркам јас :)) нема да ти биде ништо (од искуство ти го кажувам ова веќе 3 години носам леќи).

^ да али ти се расипува носот. (така имам слушнато). инаку и јас носам леќи ме чинеа 2000 ден. 3 пара по месец ипол носење. прво и мене ми беше тешко да ги ставам али сеа ко песна ми е. само сеуште ме нервираат,ме боцкаат минимално
Те боцкаат затоа што леќите имаат две страни предна и задна (и на мене ми требаше време да дознаам). Кога ке ги ставиш на прст (свртени со вдлабнатиот дел нагоре, спремни за ставање во око) погледни ги краевите на леќите (прстот во височина со окото), ако изгледаат оштро (како кога глеаш жилет од страна) си ја згрешил страната, а ако се како тап нож :) малце заоблени тогаш се ОК.
 
Член од
11 јуни 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
dali nekoj ima dijagnoza keratokonus.
ja nosam polutvrdi leki veke 10g ama nikako da se naviknam na niv .imam nekoj problem so roznicata i zatoa moram da gi nosam samo lekite mojata doktorka ne midava naocari ako nekoj go ima istiov problem neka pise nesto
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Бидејќи некои ми бараа контакт за Д-р Благоја Стојановски каде одам на редовни контроли, еве ви контакт информации:

Д-р Стојановски Благоја
Димитрија Чуповски 31-1/1, Скопје
(02)3115658 (02)3163708
Локација до гимназија Ј.Б.Тито

Поздрав :)

хмммм ај јас да прашам нешто.
Точно ли е дека ако носиш леќи во боја видот можел да ти се расипе???
Здраво :smir:

Си требал да ја погледнеш темава поназад и на другите страни имаше доста корисни информации :wink: меѓудругото, информации и за она кое прашуваш.

_________________
Козметичките леќи се ризични за видот
Најголем ризик од инфекции има кај децата што често си ги разменуваат леќите со пријателите



Трендот да се носат козметички леќи во боја или со определен дезен може да доведе до слепило и до очни заболувања кај тие што ги користат, велат експертите.

Генералниот совет за оптика, регулаторно тело на оптичарите, побарал да се спречи продажбата на козметички леќи без лекарски рецепт. Експертите сметаат дека леќите мора да ги продава регистриран лекар или оптичар или продажбата да се изведува под негов надзор. Денес леќите, кои беа популаризирани од рок-ѕвездите како Мерилин Менсон, се достапни без лекарски рецепт во салоните за бодипирсинг, во продавниците за модни додатоци и на Интернет. Ова се случува затоа што леќите не се класифицирани како медицински помагала, поради што не се "покриени" со закон.

Сепак, советот е загрижен дека продавачите често не им ги даваат потребните информации на купувачите за тоа како треба да бидат чистени и чувани леќите. Со тоа се зголемува ризикот од инфекции, особено кај децата, кои често си ги разменуваат леќите со пријателите. Употребата на контактните леќи се смета за најголема причина за микробниот кератитис, медицинска состојба при која надворешниот слој на окото, рожницата, се воспалува од бактериска инфекција, од габички или амеби. Друга инфекција што може да се рашири поради лошата хигиена на леќите е акантамоебата, која може да доведе до чир на рожницата и до слепило. Постои загриженост и дека леќите влијаат врз перцепцијата на бои на окото и врз оптичкиот вид. Контактните леќи, кои може да се најдат со дизајни како знамиња, тигрови очи и слично, се продаваат по цена од околу 25 фунти, а се проценува дека во Британија ги користат околу 90.000 луѓе.

Дејвид Крег од Асоцијацијата на оптометристи, вели дека постои ризик луѓето да го изгубат видот ако не преземат соодветни мерки за заштита.

- Ако купите контактни леќи во некоја продавница, таму нема да ви кажат дали сте соодветна личност за носење леќи. Ние не велиме дека не треба да ги носите овие леќи, туку дека треба да ги купувате од лице што е експерт за тоа. На крајот на краиштата, имате само две очи и треба што подобро да се грижите за нив - вели тој.
______________
Сметам дека најдобро е одкога твојот офталмолог ќе ти одреди тип на леќи соодветни за тебе да го консултираш дали би можело да си ги набавиш истите во боја. Тој ќе ти каже најточно што трпи твоето око.

:smir:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Козметичките леќи се ризични за видот
Најголем ризик од инфекции има кај децата што често си ги разменуваат леќите со пријателите



Трендот да се носат козметички леќи во боја или со определен дезен може да доведе до слепило и до очни заболувања кај тие што ги користат, велат експертите.

Генералниот совет за оптика, регулаторно тело на оптичарите, побарал да се спречи продажбата на козметички леќи без лекарски рецепт. Експертите сметаат дека леќите мора да ги продава регистриран лекар или оптичар или продажбата да се изведува под негов надзор. Денес леќите, кои беа популаризирани од рок-ѕвездите како Мерилин Менсон, се достапни без лекарски рецепт во салоните за бодипирсинг, во продавниците за модни додатоци и на Интернет. Ова се случува затоа што леќите не се класифицирани како медицински помагала, поради што не се "покриени" со закон.

Сепак, советот е загрижен дека продавачите често не им ги даваат потребните информации на купувачите за тоа како треба да бидат чистени и чувани леќите. Со тоа се зголемува ризикот од инфекции, особено кај децата, кои често си ги разменуваат леќите со пријателите. Употребата на контактните леќи се смета за најголема причина за микробниот кератитис, медицинска состојба при која надворешниот слој на окото, рожницата, се воспалува од бактериска инфекција, од габички или амеби. Друга инфекција што може да се рашири поради лошата хигиена на леќите е акантамоебата, која може да доведе до чир на рожницата и до слепило. Постои загриженост и дека леќите влијаат врз перцепцијата на бои на окото и врз оптичкиот вид. Контактните леќи, кои може да се најдат со дизајни како знамиња, тигрови очи и слично, се продаваат по цена од околу 25 фунти, а се проценува дека во Британија ги користат околу 90.000 луѓе.

Дејвид Крег од Асоцијацијата на оптометристи, вели дека постои ризик луѓето да го изгубат видот ако не преземат соодветни мерки за заштита.

- Ако купите контактни леќи во некоја продавница, таму нема да ви кажат дали сте соодветна личност за носење леќи. Ние не велиме дека не треба да ги носите овие леќи, туку дека треба да ги купувате од лице што е експерт за тоа. На крајот на краиштата, имате само две очи и треба што подобро да се грижите за нив - вели тој.
______________
Сметам дека најдобро е одкога твојот офталмолог ќе ти одреди тип на леќи соодветни за тебе да го консултираш дали би можело да си ги набавиш истите во боја. Тој ќе ти каже најточно што трпи твоето око.

:smir:
ама ова е во случај на лошо користење на леќите или инфекции од трети причини. Ако нормално се користи, и се држи хигиена, не би било проблем?
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Сакам да прашам дали некој знае дали би имало некој проблем ако влезиш да се капеш со лечи или на пример да се нурнеш под вода???
Ова лечи ме изнасмеа :pos2:
Хехе, инаку за капење со леќи, па нема проблем ако мислиш дека самиот ќе нема проблем :toe: јас се капам со нив и во када и во езеро/море. Е сега пошто бааѓи време сакам да сум под вода, не смее никако отварање на очи-нешто што порано кога не носев леќи нон стоп го правев. Од навика ми се има случено и со меки и со тврдиве леќи сега што ги носам да отворам очи, за среќа не ги изгубив леќите, не испаднаа :uvo:. Do not try this :pos2:

:smir:

ама ова е во случај на лошо користење на леќите или инфекции од трети причини. Ако нормално се користи, и се држи хигиена, не би било проблем?
Не би требало, ама најубаво консултација со доктор... :smir:

да... можеш да ги изгубиш.. или ако се стаклени да ти влезат горе во око па да ти напраат проблеми.. а за изместување ке ти се изместат во секој случај...
Стаклени?? хехе
Јас носам како што викаш ти стаклени :vozbud: не се стаклени него полутврди или тврди.. кој како ги вика. Се изместуваат сите леќи. Порано кога носев меки леќи се случуваше понекојпат да ми се изместат, извиткаат во окото или крајно да испаднат. Ништо страшно ама ако испадне мора брзо да ја најдеш инаку маф ти е работа :pos2:. Сега со полутврдиве искрено, до сега не ми испаднале и вака поцврсто ми стојат во око, ама ако се пикне под капак е зезнато. Мора полека да ја буткаш према рожницата и не е баш пријатно чувство :nenene:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Стаклени?? хехе
Јас носам како што викаш ти стаклени :vozbud: не се стаклени него полутврди или тврди.. кој како ги вика. Се изместуваат сите леќи. Порано кога носев меки леќи се случуваше понекојпат да ми се изместат, извиткаат во окото или крајно да испаднат. Ништо страшно ама ако испадне мора брзо да ја најдеш инаку маф ти е работа :pos2:. Сега со полутврдиве искрено, до сега не ми испаднале и вака поцврсто ми стојат во око, ама ако се пикне под капак е зезнато. Мора полека да ја буткаш према рожницата и не е баш пријатно чувство :nenene:
Да ама може да ти се заглави горе, и да те исече, поради тоа што се стега мускулот на окото рефлексивно.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
За под вода ако сакате да гледате со леќи без наочари никако пошо ке ги изгубите а за пливање гајле да немате најмногу што може е да ви се измести и со неколку трепкања ќе се врати самата на место
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Денес земав меки леќи и ми рекоа да избегнувам шминка на очите.Некако чудно ми падна ова, бидејќи моја братучедка се шминка.Дали некој од вас има вакво искуство?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
37
Поени од реакции
2
имам прашање за леќите без диоптер во боја. Сакам да ставам вакви леќи па ме интересира дали има некој искуство со нив и дали ми препорачувате?
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
имам прашање за леќите без диоптер во боја. Сакам да ставам вакви леќи па ме интересира дали има некој искуство со нив и дали ми препорачувате?
Немам искуство со леќи,а и не сакам да имам .. aма ќе се обидам да ти одговорам.
Тука нема шо да ти се препорача,ти си гледаш од естетски причини да си ги стајш, ок е тоа...
Се надевам прочита дека скоро во сите постови се содржи зборот: потребна е голема хигиена и внимавање.
Не е така едноставно ко шо мислиш, за спиење да ги вадиш убавезно.. Треба со една течност заборајв како се викаше, нешо да ги чистиш, туширање со нив -НИКАКО.. да се пазиш дали ќе ти влези прашина во око и сето тоа..
Значи додека ги имаш на тебе,внимание и хигиена 100%
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Денес земав меки леќи и ми рекоа да избегнувам шминка на очите.Некако чудно ми падна ова, бидејќи моја братучедка се шминка.Дали некој од вас има вакво искуство?
Нема врска тоа:).Ти рекле така затоа што сакаат да бидеш што повеќе внимателна.Јас носам шминка, но најпрво ќе се нашминкам па после ќе ги ставам леќите затоа што вака уз шминкање може несакајќи да падне шминка врз окото т.е.леќата, а тоа секако не е во прилог:wink:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom