Контактни леќи

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
pa poprakticni se ocilata normalno i za odrzuvanje, ama za lekjite velat ako nosis, vidot ne se vlosuval , ili pak pobavno...a i treba mnogu higiena i odrzuvanje i nikakov dopir do necistotija i sto pati mienje na race..:) ama sepak i jas gi nosam
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
хмммм ај јас да прашам нешто.
Точно ли е дека ако носиш леќи во боја видот можел да ти се расипе???
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
хмммм ај јас да прашам нешто.
Точно ли е дека ако носиш леќи во боја видот можел да ти се расипе???

Ја носам сини и можам да ти кажам дека не ми е расипан ич.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Долго време размислував за леќи и конечно се одлучив да си земам.
За среќа пред некој ден бев на преглед и ми рекоа дека повеќе немам потреба од целиндар.Се израдував затоа кога прашував за леќи и им објаснувам дека имам цилиндар сите ми кажуваа некој си невозможни суми.
Леќите сеуште не ми се порачани,али би требало тоа да се случи наредниот викенд кога ќе си одам за струмица,треба да направам уште еден преглед.
Диоптерот на леќите ќе ми биде 1.25 и на двете.
Леќите ќе ме чинат 1900 денари,безбројни,3 пара,секој пар за по 2 месеца,значи вкупно 6 месеци. Меѓутоа со комбинација леќи-очила, би можело да ми траат и 8-10 месеци.
Сепак мене сеуште ме држи некаква си антипатија спрема леќите,не дака многу сакам да си ги носам очилата,не е тоа сигурно,али ме фаќа шубе околу ставањето на леќите.
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Леќи за вид носам веќе 2 години, секое утро ги ставам и секоја вечер ги вадам...ако еден ден не ги носам очите почнуваат да ми солзат и како да ги бараат леќите назад...еее навика али супер ми е и не сум имала никакви проблеми...:pipi:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
јас носам леќи околу 10 години. Оттогаш влошувањето на видот стагнира , а и дефинитивно се многу попрактични.немојте да имате дилеми, леќите се дефинитивно подобар избор од очила.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Конечно по толку прашувања и размислувања нарачав и јас леќи:).Се надевам дека нема да има никакви проблеми околу хигиената,иако мислам дека на почеток ќе ми биде малку језиво да ги ставам.И покрај толку мислења што ги добив за леќите во боја,докторот сепак си останува на своето и вика дека го влошувале видот.И онака ми се први леќи па викам ај,од прва не земам во боја,ама за после размислувам да земам,ама некако овие убедувањава на докторов..:toe:
 

Bellerophon

...The Cunning...
Член од
16 февруари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво дечки една молба до вас. Во план ми е да земам леќи,е сеа големиот проблем е што незнам како иде тоа не се разбирам доволно меки,полумеки,тврди,камен или со и да има таму,годишни или месечни.Ако може некој накратко најбитното да ми го објасни и да ми каже дали воопшто се исплати да ставам леќи зашто носам 11 години наочари и имам диоптер 3 на едното и 2 ипол на другото око. Барам мислење ако има некој нека каже. Фала многу
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Здраво дечки една молба до вас. Во план ми е да земам леќи,е сеа големиот проблем е што незнам како иде тоа не се разбирам доволно меки,полумеки,тврди,камен или со и да има таму,годишни или месечни.Ако може некој накратко најбитното да ми го објасни и да ми каже дали воопшто се исплати да ставам леќи зашто носам 11 години наочари и имам диоптер 3 на едното и 2 ипол на другото око. Барам мислење ако има некој нека каже. Фала многу
Тврди веќе тешко да најдеш мислам(тоа се оние стаклени или од што и да се), има само меки. Како почетник земи си месечни, понежни се на окото(нежни??), па после види си како ќе ти реагира окото.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
А што е со ласерската корекција на видот? Сум чул дека има кај нас. Не знам дали е штетна, ниту дали е скапа. Пробал некој?
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.924
Поени од реакции
483
Ај ако може некој да ми ја објасни разликата помеѓу годишните леќи и месечните? Колку што разбрав едните траат 3 месеци, а другите една година. Ама некаде прочитав мислење дека во комбинација со ночари тие месечните можат да се користат околу 8 месеци. Ова значи дека е предвидено леќите да траат 3 месеци во окото, а во раствор може да се чуваат колку сакаш?
Се трудам да ги убедам моите да ми купат леќи, ама тешко ми оди бидејќи слушнале дека леќите го оштетуваат окото и ред други глупости, па се надевам дека ќе најдам некој аргумент со кој ќе ги убедам:helou:
 

iq0r

Mic drop
Член од
4 октомври 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
^ да али ти се расипува носот. (така имам слушнато). инаку и јас носам леќи ме чинеа 2000 ден. 3 пара по месец ипол носење. прво и мене ми беше тешко да ги ставам али сеа ко песна ми е. само сеуште ме нервираат,ме боцкаат минимално
 

Kajgana Shop

На врв Bottom