Комуникативни или повлечени?

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Добив неколку пораки да објаснам како се вклопувам во комуникацијата и конверзација.

Па најнапред прашај како се вика, што е како е, колку години има, од кај е и слични глупости..На некои одговори продлабочи ги, на пример е од Скопје и ти кажи нешто што се дешава во Скопје ако знаеш и после тоа самото иде.. Кога си со девојче насмеј ги, но не со глупирања и несозреаност, туку со паметни потези и паметни тези....
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
Добив неколку пораки да објаснам како се вклопувам во комуникацијата и конверзација.

Па најнапред прашај како се вика, што е како е, колку години има, од кај е и слични глупости..На некои одговори продлабочи ги, на пример е од Скопје и ти кажи нешто што се дешава во Скопје ако знаеш и после тоа самото иде.. Кога си со девојче насмеј ги, но не со глупирања и несозреаност, туку со паметни потези и паметни тези....
На пример какви потези и кои тези ...
не барам сите ситуации да ми објасниш , туку едно кажано и од тоа да се размислува и да може да се направи на разни начини ( пример исплаши било кое дете ќе плаче исплаши човек ќе одговараш , значи редуцирано јасно кажано ) ако можеш
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Комуникативна дефинитивно.
Цепам со 100ка на саат, сакам да зборам за најразлични теми ( воедно и да учам преку слушање и дебатирање) и мразам кога ме прекинуваат додека зборам :icon_lol:. Кога запознавам нови луѓе, кои најчесто се ќутливи и срамежливи, секогаш пробувам да ги разборам или преку шеги да ги опуштам за да се вклучат во муабет. Тишина настанува само кога некој ќе ме надзбори или кога ќе ме швркне некој тапа период па се повлекувам и многу ретко отворам уста, на што голем број блиски и далечни се чудат :noze:.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Добив неколку пораки да објаснам како се вклопувам во комуникацијата и конверзација.

Па најнапред прашај како се вика, што е како е, колку години има, од кај е и слични глупости..На некои одговори продлабочи ги, на пример е од Скопје и ти кажи нешто што се дешава во Скопје ако знаеш и после тоа самото иде.. Кога си со девојче насмеј ги, но не со глупирања и несозреаност, туку со паметни потези и паметни тези....
Јас па никогаш при прв муабет, никогаш!
Прашај за работа, студии....па можеш да оцениш, одоколу. Останато ми е тоа да не прашувам за години, не знам.

Ако ти каже „абе средно сум“.....back the fuck up :D
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Јас па никогаш при прв муабет, никогаш!
Прашај за работа, студии....па можеш да оцениш, одоколу. Останато ми е тоа да не прашувам за години, не знам.

Ако ти каже „абе средно сум“.....back the fuck up :D
јас сум си ќутлив, нели? уста не отварам:cenzura::LOL:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
јас сум си ќутлив, нели? уста не отварам:cenzura::LOL:
Да да, ми текнува кога се запознавме, само ќутевме и се гледавме попреку, преку маса. Ион така чат пат некој муабет отвори ама џабе :ROFLMAO:
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Секој збор алтан ми вреди, така да повлечен та дури и навлечен.:)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Да да, ми текнува кога се запознавме, само ќутевме и се гледавме попреку, преку маса. Ион така чат пат некој муабет отвори ама џабе :ROFLMAO:
попреку си ме гледал? е ова не сум го знаел:P
признај јајцата на ион беа полн погодок
 
P

parvati

Гостин
јас сум си ќутлив, нели? уста не отварам:cenzura::LOL:
Иам прочитано у тему за собиранке дека уста не затфараш : ) Сакам брзо спиди гонзалести муабети
Натпревар на мељање би било тој : ) Некоја некад собиранка ке биде рашљакана и од мои куманофски уста, сакам да ве дружу, ама ви нејќете мене hhhhh
Нема да иду офтопик у муабет на собиранке, обеќам:ROFLMAO:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Иам прочитано у тему за собиранке дека уста не затфараш : ) Сакам брзо спиди гонзалести муабети
Натпревар на мељање би било тој : ) Некоја некад собиранка ке биде рашљакана и од мои куманофски уста, сакам да ве дружу, ама ви нејќете мене hhhhh
Нема да иду офтопик у муабет на собиранке, обеќам:ROFLMAO:
WRONG!!!!!:noze:
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Еее конечно некој/а како тебе :-D ај да не се радувам пред време .. со години лутам да знам како и што на пример се вежба и ширење на знаењето за комуникација инаку во природа сум многу комуникативен а лошо е што не знам како , често пати станувам нервозен оти сакам да кажам нешто а притоа да не оплескам ...нормално ќутам да не бидам исмејан или да ми потфрлуваат чудни погледи...
Се во определена мера, и не плаши се, бидејќи самиот страв не ти носи никаква придобувка туку тој е тој што прави да ги оплескаш нештата.
Видов некакви коментари во врска како да стапиш во контакт со некого, и ке си го кажам мојот личен став:

Сето тоа однапред планирано ми е како клише и многу досадно...
Како се викаш? Што студираш? Што има ново ? Што ке се пофалиш? ми се толку одбивни и ако некој ми пристапи на тој начин одма ми станува неинтересен....

Јас сум таков тип што сака спонтаност, сакам да се запознавам со луѓето преку ситуации во кој сме морале да се најдеме заедно, па и дури и да се испокараме па на крај да станеме најдобри пријатели....

Ама некој така рандом да ми пријди и да ме праша како се викам, па и да е најлепши на свет по дифолт го тролам, таква сум, мразам наметливост и неспонтаност.
Сакам кога некој првпат ке ме здогледа да се држи на дистанца од мене се дури не се збилижиме поради некоја причина....
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
Се во определена мера, и не плаши се, бидејќи самиот страв не ти носи никаква придобувка туку тој е тој што прави да ги оплескаш нештата.
Видов некакви коментари во врска како да стапиш во контакт со некого, и ке си го кажам мојот личен став:

Сето тоа однапред планирано ми е како клише и многу досадно...
Како се викаш? Што студираш? Што има ново ? Што ке се пофалиш? ми се толку одбивни и ако некој ми пристапи на тој начин одма ми станува неинтересен....

Јас сум таков тип што сака спонтаност, сакам да се запознавам со луѓето преку ситуации во кој сме морале да се најдеме заедно, па и дури и да се испокараме па на крај да станеме најдобри пријатели....

Ама некој така рандом да ми пријди и да ме праша како се викам, па и да е најлепши на свет по дифолт го тролам, таква сум, мразам наметливост и неспонтаност.
Сакам кога некој првпат ке ме здогледа да се држи на дистанца од мене се дури не се збилижиме поради некоја причина....
Заради клишеата праам мали промени и пак ме гледаат ко чудак ...ако одам по нормален пат ме гледат досаден ... Леле мистерија невидена :tapp:
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Заради клишеата праам мали промени и пак ме гледаат ко чудак ...ако одам по нормален пат ме гледат досаден ... Леле мистерија невидена :tapp:
Можеби ти си мислиш дека те прат чудак....

Треба прво да си земиш повејке самодоверба и да си размислиш дека не е крај на свет ако некој те гледа како чудак.
Ако некој сака да те гледа ко чудак, ке те гледа, не мора ништо да прајш....
Мене не ми е гајле за комуникацијата си имам свој свет во главата и во контакти со другите луѓе стапувам кога навистина сметам дека имам потреба, немам потреба да бидам прифатена од другите и сакана ако ти не се согласуваат со моите ставови што не значи дека тие се во право во врска со нивните размислувања само затоа што се повеќе, таквите едноставно не ги сметам за луѓе и едноставно на игнор ми се клавени и ич не ми чуе за нивното мислење за мене.
 

Cheross

COOL BOY
Член од
27 август 2011
Мислења
548
Поени од реакции
381
Кај што треба зборувам ,кај што треба молчам.Све според потребите.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.777
Повлечените односно молчеливите луѓе тие ти се најподмукли луѓе..

Со други зборови тие се МОЛЧИ ПИКАЈ...

Најповеќе треба да се пази човек од молчаливите луѓе... Ако пред тебе фин ти изгледа не ти вика ништо но не знаеш што ти мисли со душата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom