Комуникативни или повлечени?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас во суштина сум многу комуникативна, кога ќе ја надминам првата бариера на срамежливост. :) Сериозно, срамежлива сум, ама тоа некако знам и да го поттиснам и да не влијае врз мојата комуникативност. Не знам, зависи, во некои случаи уста не отворам, премногу се стегам и цела се блокирам, па единствено нешто што ќе ми излезе од уста е глупост некоја, а некогаш треба да ми стаиш фластер на уста за да заќутам. Некогаш од прва сум стварно опуштена со луѓето, некогаш навистина ми треба време да се опуштам. Зависи од денот, месецот, периодот. Значи срамежлива сум, ама и комуникативна. Можеби во некои случаи нема јас да преземам иницијатива за започнување муабет, ама ако мене ми почнат муабет си правам муабет најнормално. :)
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Повлечен и молчалив. Понекогаш и во екстреми.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Зависи до човекот со кого комуницирам :) Ако ми се допаѓа, па и не баш лесно се впуштам во разговор. Односно разговарам, но темите за разговор ми се испреплеткуваат во глава и не знам што попрво да прашам/кажам. Или пак ако е досаден, или можеби сум нерасположена што ретко се случува, тешко ми оди муабетот.
Но, општо гледано не `мелам` премногу, но знам да си направам убав муабет. Секако е подобро кога повеќе знаеш за соговорникот, па се опушташ :)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Првите 5-10 минути сум не толку комуникативен, колку да проценам другиот каков е. Ако видам дека е он комуникативен трга разговорот како да сме се знаеле со години наназад. А ако е он молчалив пробувам со зезање ово оно да го расположа, е сеа ако не бива таа е шо да се прави.
А фала богу сакам кога ме опкружуваат комуникативни луѓе:)
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Дали во реалниот живот, надвор од форумов, сте комуникативни?Влегувате ли лесно во конверзација, сакате ли да "мелете"?Се впуштате ли лесно во разговор со луѓе кои штотуку сте ги запознале или па спротивно:се срамите, молчите, повлечени сте, тешко се опуштате пред луѓе кои не ги познавате многу или штотуку сте ги запознале, не сакате многу да зборувате?
Какви луѓе повеќе сакате да ве опкружуваат-комуникативни или повлечени?
Имав период во животот кадешто бев ултра срамежлив. Тоа беше до негде прва втора средно. Бев срамежлив и према цури и шмекот беше нешто неостварливо за мене :)
Но и ултра се отстрамив. Комуникативен сум да. Лесно се спријателувам. Муабетчија сум со скоро секој. Така да немам проблем со тоа. Инаку...ја како комуникативен не би ми пашал да седам на кафе со повчелена личност. Мрзам да вадам зборови од луѓето со клешта. Така да комуникативни за друштво обавезно!...
потенцирам...иако знам како е да се биде срамежлив и повлечен. Ама таа карактеристика одамна е отфрлена во мојот живот :)
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
И сега сум срамежлива, не викам не, ама ако се земе во предвид колку се срамев да зборам порано, сега е супер. И зависи до соговорникот, со некој ми иде муабетот, со некој не. Гледам да се адаптирам колку што е можно подобро во средината, и друштвото ми влијаеше врз тоа да станам покомуникативна. Додека со оние со кои сум секој ден заедно и со кои се знам многу долго, плус ако ми е погоден денот, уста не затворам од зборење... :)
 

MHJ-GIRL

Програмер
Член од
1 февруари 2010
Мислења
84
Поени од реакции
13
Комуникативна. Уште од мала не бев воопшто срамежлива и се чудев на некои деца-тивки, мирни, повлечени.. Јас отсекогаш бев палава :icon_bigg и отворена :)
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Во никој случај не можам да се класифицирам во комуникативни. При секое ново познанство со секој нов чоек шо се запознавам, обично на почетокот ќутам и немтурам, не знам шо тема да отворам за муабет итн.
А ако се зближам со некој , пак колку толку поарен сум , поотворен сум, појќе тресам глупости, али сепак, соговорникот пак појќе ќе збора
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Комуникативна сум и отворена личност ..лесно стапувам ви конверзација на пример да побарам весник и да кажам фала нема шанси одма се распитувам шо има интересно пишува ли за ова за она после почнам да си брборам нешто и лесно го зазборувам човек ..понекогаш и грешка ме сваќаат ..you know what I mean :) ..а овде многу не комуницирам пошо ме мрзи да куцам највише затоа ..инаку јас секогаш имам нешто да кажам:smir:
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
комуникативен сум, неам мака. можеби и премногу комуникативен :kesa:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Комуникативна сум и не ми е проблем да сврзам муабет со некој кој штотуку го запознавам (тема на муабет може да биде и убавото или лошо време :) ), а не па со оние кои ги знам.За комуникација секогаш се наоѓа тема.Многу пати знам сама на себе пред друштво да си забележам дека многу "мелам" :icon_redf ама тоа е.Затоа кога ќе си отидат дома после мојата "сеанса" сигурно не им се праи муабет :pos: Инаку сакам да ме опкружуваат комуникативни луѓе, а на оние кои се повлечени се трудам да им направам некој општ муабет за да не би се чувствувале запоставени и да се опуштат малку.:jajce:
 
B

Borg_Drone

Гостин
На почеток сум повлечен, убаво ги анализирам работите и на крај давам заклучок дали вреди да се биде отворен или не со личноста со која сум комуницирал на некоја средба.Зошто не вреди да бидеш отворен со секој, и комуникативен со секој многу има од оние луѓе кои и не ти мислат добро.Сега се случувале киксови ама ок, луѓе сме сите грешиме, ќе се изгориш еднаш и веќе нема да се изгориш.
:)
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Зависи со кого.Инаку комуникативна ..бар сега.Имаше период од животот(како што забележав и ај повеќето, период во пубертет) кога бев екстремно срамежлива ама во крајност.Сега за среќа на сум веќе таква.
Секогаш расположена за муабет, а посебно со познати ај пробај да ме сопреш, а со некои непознати ...па ми треба време додека ја вклучам мелницата да меле и се опуштам.Но во секој случај далеку од срамежлива :pipi:
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Дали во реалниот живот сте комуникативни? Сум многу комуникативна, но после еден инцидент во кој мојата пријателка ја изневери мојата интима и доверба ... ќе внимавам на кого што и колку кажувам

Влегувате ли лесно во конверзација, сакате ли да "мелете"? Мелам, мелам, нон-стоп ама ми викаат интересна сум била

Се впуштате ли лесно во разговор со луѓе кои штотуку сте ги запознале или па спротивно:се срамите, молчите, повлечени сте, тешко се опуштате пред луѓе кои не ги познавате многу или штотуку сте ги запознале, не сакате многу да зборувате? Доколку некој ми е интересен немам проблем да правам муабет со него на секоја тема. Еве вчера се запознав со еден дечко кој ми даде таков комплимент ... демек оставам простор човек лесно да се опушти во мое присуство и да си каже што му е на душа

Какви луѓе повеќе сакате да ве опкружуваат-комуникативни или повлечени? Несакам самобендисани сезнајковци кои сакаат да се истакнат - со такви не би можела да се дружам. Истовремено несакам повлечени и ќутливи луѓе - тие ми се досадни.

Action baby тоа ми треба

:back:

Повлечен и молчалив. Понекогаш и во екстреми.
По форумов не личиш на таков - сигурен си?
 
К

Кики.

Гостин
зависи.
иако сум срамежлива по пририда ако ми е ок личноста која ја запознавам си зборам онака сега не кој знае колку ама пак не ќутам цело време - иако ми се случува со личности кои ги знам, а немам муабет ( слични интереси ) , пак да си ќутам и тоа.
се на се некоја средина сум ама повеке накај повлечена :kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom