Колку чини затварање на фирма?

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Dali nekoj znae kolku tocno kosta zatvoranje na firma, i dali moze kako opcija da se prefrli na drugo lice ama toj da e vraboten, osto vo centralen registar mi rekoa deka moze ama ja sakam pak da se rasprasm naokolu, baska sakam da ja prefrlam na moe ime, a jas rabotam u MVR pa ne znam da ne si napravam nekoj problem, inaku za zatvaranjeto site mi kazuvaat, najrazlicno, od 100 do 250 evra
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Административните трошоци за затворањето на фирмата отприлика толку.
Ако имаш долгови, ќе мора да ги платиш, во постапката за ликвидација, а што работиш во МВР, нема врска со тоа што имаш фирма, не смее да ти се одрази на твојата сегашна професија!
Е, мора да е управителот вработен, законот е таков!
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
затварање на фирма

Затварање на фирми според Закон за трговски друштва се прави на 2 начина, 1 ако имаш пари на сметка со ликвидација ако не 2 со стечај. Трошоците за двете постапки во никој случај не се 200 евра ами повеќе во зависност од случај до случај но отприлика 500евра. Ликвидацијата трае подолго во принцип. Инаку треба да правите разлика помеѓу сопственик на фирма и управител. Како сопственик можете да бидете на работен однос во некоја друга фирма, но како управител секако не, само во фирмата во која сте назначени како овластено лице затоа што морате да бидете пријавени во завод за вработување.
Поздрав
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
A kako ce mi objasnis, firmata uste nema ni ziro smetka ni danocen broj, a mi baraat godisen izvestaj, odnosno na brat mi mu baraat. Dali moze firma da se vodi otvorena ako nema ziro smetka, pa nema firmava denar svrteno, a i da prasam ako znaes dali ima nekoj rok za vadenje ziro smetka, ako nemas ziro smetka kako moze da imas promet, glupa rabota ebago, samo da zemat pari. Ja na rabota koga sum zemal pari barem sum zemal koga nekoj ce ja utne nesto, a ne za vakvi raboti. Toa mu doaga kako na primer, imam kola, ne mi e registrirana, si ja cuvam doma i sega mi baraat pari iako ne sum ja vozel nikade :)
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Нема шанса, постапката за регистрација на фирма бара кога се поднесуваат документите меѓу другото се подава и писмо за намера за отварање на жиро-сметка во која банка сакате. По добивањето на решението со него добивате единствен даночен и матичен број. За да ја активирате фирмата, со решението одите во банката од која сте го зеле писмото за намера и добивате жиро-сметка. Банката по службена должност го известува Централен Регистар за вашата сметка. На крај на една пресметковна година секое правно лице регистрирано за вршење на дејност мора да поднесе завршна пресметка.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
dungeon master напиша:
Dali nekoj znae kolku tocno kosta zatvoranje na firma, i dali moze kako opcija da se prefrli na drugo lice ama toj da e vraboten, osto vo centralen registar mi rekoa deka moze ama ja sakam pak da se rasprasm naokolu, baska sakam da ja prefrlam na moe ime, a jas rabotam u MVR pa ne znam da ne si napravam nekoj problem, inaku za zatvaranjeto site mi kazuvaat, najrazlicno, od 100 do 250 evra
Jа кажи читава ли е фирмата? И каков е предметот на деjност. В смисле со што досега си работил. Може да помислим нешто :-D
А и Струмикс ште помогне. Нели това е негова работа :)
Незнам как е точно у вас законодателството и државната работа ( при теб МВР) Но може да попиташ става ли жена (или некоj друг роднина) ти да е шеф (управител на фирмата), а ти да си само собственик на капитала.
Това разбира се, ако сакаш да си запазиш фирмата.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
nedev напиша:
Jа кажи читава ли е фирмата? И каков е предметот на деjност. В смисле со што досега си работил. Може да помислим нешто :-D
А и Струмикс ште помогне. Нели това е негова работа :)
Незнам как е точно у вас законодателството и државната работа ( при теб МВР) Но може да попиташ става ли жена (или некоj друг роднина) ти да е шеф (управител на фирмата), а ти да си само собственик на капитала.
Това разбира се, ако сакаш да си запазиш фирмата.
Ovde kaj nas nisto ne se znae, bev vo mvr i ne znaat sto da mi kazat. U stvari znaat da kazat odma ne smees, kaj nas stalno e taka, a baras nesto odma ne smees, i koga ce izlozis nekoi fakti, pa neznam, i na kraj pak ne smees. Kako policaec gi nemas pola od pravata kako obicen graganin, ne smees da strajkuvas, i sto povise sakas. Sega po noviot zakon za policija se dozvoluva dopolnitelna dejnost ( od noemvri ) ama uste ni toa ne e douredeno
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
Цеца;681807Инаку треба да правите разлика помеѓу сопственик на фирма и управител. Како сопственик можете да бидете на работен однос во некоја друга фирма напиша:
кој закон ги регулира овие односи? попрецизно ме интересира дали вработен во една фирма може да биде управител во друга фирма?
 
H

^HITMAN^

Гостин
Затварање на фирми според Закон за трговски друштва се прави на 2 начина, 1 ако имаш пари на сметка со ликвидација ако не 2 со стечај. Трошоците за двете постапки во никој случај не се 200 евра ами повеќе во зависност од случај до случај но отприлика 500евра. Ликвидацијата трае подолго во принцип. Инаку треба да правите разлика помеѓу сопственик на фирма и управител. Како сопственик можете да бидете на работен однос во некоја друга фирма, но како управител секако не, само во фирмата во која сте назначени како овластено лице затоа што морате да бидете пријавени во завод за вработување.
Поздрав
Тврдам дека ТП, ДООЕЛ или ДОО е невозможно да одат под стечај. Стечај како постапка важи само за АД(Акционерско друштво) каде компанијата оди под стечај, се назначува стечаен управител, се чисти од долгови или долговите ги превзема новиот сопственик или доминантен сопственик доколку се одлучи фирмата да се реактивира повторно како АД и се решава за иднината на фирмата каде како опции се разгледуваат продавање на капиталот и обесштетување на акционерите,барање на инвеститор или продавање на пакети од акции на еден севкупен сопственик.
Прашањето сметам дека беше за една од првонаведените.
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
OOOO Hitman, vo mnogu golema zabluda si, brat....
TP i sekoe trgovsko drustvo moze da ode vo stecaj !!! Vidi Zakon za stecaj.

Po definicija ako pravnoto lice ima nepodmireni dolgovi sekogas ode vo STECAJ!!!

Ako pravnoto lice nema nepodmireni pobaruvanja kon doveritelite si zima potvrdi od UJP,FPIO, FZ i Agencija za vrabotuvawe i moze da zapocne postapka za likvidacija!

Stecajot kosta okolu 600evra, a likvidacijata 200 evra.

Boogeyman, upravitelot mora da bide vraboten vo firmata, ali moze da e vraboten so pola rabotno vreme- 4 casa, a za preostanalite 4 casa da bide osiguran vo drugo pravno lice.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Тврдам дека ТП, ДООЕЛ или ДОО е невозможно да одат под стечај. Стечај како постапка важи само за АД(Акционерско друштво) каде компанијата оди под стечај, се назначува стечаен управител, се чисти од долгови или долговите ги превзема новиот сопственик или доминантен сопственик доколку се одлучи фирмата да се реактивира повторно како АД и се решава за иднината на фирмата каде како опции се разгледуваат продавање на капиталот и обесштетување на акционерите,барање на инвеститор или продавање на пакети од акции на еден севкупен сопственик.
Прашањето сметам дека беше за една од првонаведените.
Јас пак тврдам дека се што е трговец по ЗТД оди во стечај кога има долгови.
Исто така, се оди во ликвидација кога нема долгови...
 
H

^HITMAN^

Гостин
Јас пак тврдам дека се што е трговец по ЗТД оди во стечај кога има долгови.
Исто така, се оди во ликвидација кога нема долгови...
Стечајна постапка НЕМОЖЕ да се отвори за фирма на еден сопственик (ТП,ДООЕЛ,ДОО) Долговите според новиот закон се наплатуваат со заплена на недвижен имот. Доколку долговите се поголеми од имотот на должникот, тогаш сопственикот оди на отслужување на затворска казна.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Стечајна постапка НЕМОЖЕ да се отвори за фирма на еден сопственик или повеќе ортачки сопственици(ТП,ДООЕЛ,ДОО) Долговите според новиот закон се наплатуваат со заплена на недвижен имот. Доколку долговите се поголеми од имотот на должникот/должниците, тогаш сопственикот/сопствениците оди/одат на отслужување на затворска казна.
:nenene:
имам лично искуство со ова ..
имам ДООЕЛ фирма ..
и да ... можеш стечај :toe:

а и погоре правник ти објасни ...
 
H

^HITMAN^

Гостин
:nenene:
имам лично искуство со ова ..
имам ДООЕЛ фирма ..
и да ... можеш стечај :toe:

а и погоре правник ти објасни ...
Па како тоа, убаво прашав во централен регистар и ми објаснија и паметам 100% за мојата фирма Дооел ми кажаа дека неможе, дека мора со ликвидација според некој нов закон а претходно морало да се исчисти фирмата од секакви долгови,а и исто со ТП и Доо.Дури и прашав а што ако не сум во состојба да ја исчистам од долгови и убаво ми кажаа дека тогаш се оди со заплена на недвижен имот или со затворска казна. Многу добро паметам дека се преплашив кога ми го кажаа тоа. :) Сеа некој тука лаже, не велам дека си ти, но стварно чудно ми е.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Па како тоа, убаво прашав во централен регистар и ми објаснија и паметам 100% за мојата фирма Дооел ми кажаа дека неможе, дека мора со ликвидација а и исто со ТП и Доо. Сеа некој тука лаже, не велам дека си ти, но стварно чудно ми е.
погоре е објаснето ...
знали можеш веднаш да ја ликвидираш ... но ако нема долгови фирмата ...
ако има .. и ако има побарувања за долг, блокирана сметка итн ... тогаш оди стечај .. па потоа ликвидација ... трошоците се дупло околу 500+ евра ...
инаку само за ликвидација се напола некаде ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom