Колку чини затварање на фирма?

Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Ako e se plateno sto dolzis TV smetki firmarina itd itd lesno odi .. ako ne e e togas e problem ce te najdat i ce treba da platis toa e najgolemiot problem i jas imam neizmireni smetki ce treba da platam da bidam na nula i da prodolzam so drugata faza
и што направи ? ја затвори ли фирмата ? ликвидација или под стечај ?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ja zatvoriv Likvidacija plativ firmarina ,tv ,odjavena fiskalna kasa ..... i potoa odese lesno dolgovite se problem pri zatvoranje firma mora da bide se podmireno ova drugo e samo formalnost
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Ja zatvoriv Likvidacija plativ firmarina ,tv ,odjavena fiskalna kasa ..... i potoa odese lesno dolgovite se problem pri zatvoranje firma mora da bide se podmireno ova drugo e samo formalnost
а дали знаеш колку чини за под стечај ?
што е поисплатливо стечај или ликвидација?
 
W

wicked_1

Гостин
а дали знаеш колку чини за под стечај ?
што е поисплатливо стечај или ликвидација?
Стечај со ликвидација е покомплексна опција кога постојат долгови и ненадмирени побарувања, ова отвара многу трошоци, пазење на рокови, процесни формалности, проблеми при продажба на имот итн

Ликвидација како засебна постапка е поекономична ама фирмата треба да е чиста од долгови и побарувања.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Стечај со ликвидација е покомплексна опција кога постојат долгови и ненадмирени побарувања, ова отвара многу трошоци, пазење на рокови, процесни формалности, проблеми при продажба на имот итн

Ликвидација како засебна постапка е поекономична ама фирмата треба да е чиста од долгови и побарувања.
Deka nikade ne dolzi firmata koja treba da se zatvori/likvidira po spostvena inijacijativa se vadi potvrda od CR, od ujp deka e platen danokot i rdt a od zavod za vrabotuvanje se vadat potvrdi za isplateni plati.
Ako se e vo red so ovie dokumenti povtorno se odi vo CR i na drug salter se podnesuvaat dokumentite,ti stavaat pecat so brojce,pa po 3 ili 5 dena odis so brojceto vo CR na pultot pred vlezot da si gozemes resenieto deka firmata e zatvorena.
Mnogu lesna i ednostavna postapka koja sam ja zavrsuvas za 2-3k denari a ne knigovotitel koj ke te olesni za nekoi 100na evra.
Patem postapkata se matira vo 3 potega za nekoi 30-35 dena
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
Deka nikade ne dolzi firmata koja treba da se zatvori/likvidira po spostvena inijacijativa se vadi potvrda od CR, od ujp deka e platen danokot i rdt a od zavod za vrabotuvanje se vadat potvrdi za isplateni plati.
Ako se e vo red so ovie dokumenti povtorno se odi vo CR i na drug salter se podnesuvaat dokumentite,ti stavaat pecat so brojce,pa po 3 ili 5 dena odis so brojceto vo CR na pultot pred vlezot da si gozemes resenieto deka firmata e zatvorena.
Mnogu lesna i ednostavna postapka koja sam ja zavrsuvas za 2-3k denari a ne knigovotitel koj ke te olesni za nekoi 100na evra.
Patem postapkata se matira vo 3 potega za nekoi 30-35 dena
Само што сега има промени во ЗТД и све преку ЦР оди преку овластени агенти.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
За затворање дури и повеќе....Само обичните промени во фирмите се до кај 300 евра. И иде електронски. Најчести овластени агенти се адвокатите.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
За затворање дури и повеќе....Само обичните промени во фирмите се до кај 300 евра. И иде електронски. Најчести овластени агенти се адвокатите.
Te закрпил тебе некој, или на памет зборуваш. :D

По адвокатски тарифник 3000 е промена.
И адвокатите не се најчести овластени агенти, туку единствени кои вршат промени во регистар. За основање на фирма може и сметководител и адвокат.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Tolku se zima vo praksa, inaku nitu eden adv ne ti se nafakja za 3k denari :D toj sho zima tolku...nz dali postoi. Moze samo ti.
Ko sho znam promena moze da prai i lice ovlastno, so sertifikat od samata firma, ako ima takov. Retko ova. Osven ako nema nekoi izmeni na informaciive.
 
Член од
6 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас, искрено имам одлично искуство со адвокат Боби Јанчевски.

Целата процедура за ликвидација на мојата фирма ја заврши адвокатот релативно брзо бидејќи немав долгови кон други. Најдобро да ги/го контактирате за цена на услугата бидејќи зависи од повеќе фактори.

Поздрав!
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom