Колку чини затварање на фирма?

H

^HITMAN^

Гостин
погоре е објаснето ...
знали можеш веднаш да ја ликвидираш ... но ако нема долгови фирмата ...
ако има .. и ако има побарувања за долг, блокирана сметка итн ... тогаш оди стечај .. па потоа ликвидација ... трошоците се дупло околу 500+ евра ...
инаку само за ликвидација се напола некаде ...
Да им е*ам мајката. Па подобро да е така, отколку со заплена или затворска казна. А штом оди под стечај, мора да назначат стечаен управител, што значи имаш отворена врата за малверзации со истиот. Топ, нека е така, подобро.
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
:bilokojzbor:Ако тоа ти го одработи адвокат - најмалку три-четири пати поскапо од сметководител.Тоа е сигурно и проверено!.:smir:
 
Член од
9 август 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Mi kazaa deka mora da se angazira stecaen upravnik za da se stavi firmata vo stecaj. Toa cinelo otprilika 40000 denari. Me interesira dali moze da si zavrsam jas del od rabotata (sobiranje dokumenti, listi itn.) i so toa da se namali sumata koja treba da mu ja isplatam na stecajniot?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Јас мислам кога се распрашував за ова, стечајната ми рече 25000 денари да уплатам на уплатница. Не знам од каде 40000, можда ако имаш долгови кон други... Само јас кога слушнав за цифрата (25000) не се одлучив на ваков чекор.
 
Член од
9 август 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас мислам кога се распрашував за ова, стечајната ми рече 25000 денари да уплатам на уплатница. Не знам од каде 40000, можда ако имаш долгови кон други... Само јас кога слушнав за цифрата (25000) не се одлучив на ваков чекор.
Bilo 25000 do pred nekoj mesec , sega e 44000. A ako ne plati ti kako napravi stecaj?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Не направив стечај, него само прашав за информации колку ќе кошта. Иначе за ДОО се работи и јас истапив од фирмата.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Стечај некошта ни приближно толку скоро носев фирма у стечај ДООЕЛ . Услов е жиро сметката да ти е блокирана најмалку 45 дена. И стечајот ќе ти биде завршен за отприлика 3 месеци со 150-250 евра се оди во стечај ни приближно не е колку што велите вие. Стечајот е рабора на Адвокатите никако на Сметководителите
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Дечки ќе може ли некој да ми одговори дали може да оди во ликвидација ДООЕЛ на кој сметката е блокирана веќе подолго време и има неплатени придонеси за вработени подолго време, меѓу кои и на управителот, и колку ќе чини сето тоа ?
 
Член од
21 април 2009
Мислења
32
Поени од реакции
1
Дали некој во блиско-минато има затворано ДООЕЛ ( без долгови кон никого , единствено неплатена фирмарина за 2012 година) , колку би чинело затворање и по можност неколку детали за процедурата

Поздрав
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
A kako opcija da ja poklonite firmata na nekoj sto pocnuva biznis ??? Zosto toj da dava pari da otvara firma a zosto i ti da davas pari da zatvaras firma ??? Nepotrebni trsoci ( dobro ova e samo predlog)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.779
Повеќе отколку за отворање.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Има ли некои промени сега за затварње фирми?
Слушнав дека има опростување на некој давачки,се со цел да продолжат фирмите со работа....
Ме интересира дали има некој што затворил сега фирма,и кој се условите....
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
Мојата сопруга има фирма Д.О.О.Е.Л во која е управител и вработена на полно работно време,фирмата ги има подмирено придонесите за неа до последниот месец,значи нема долг спрема државата,но и понудија работно место во една одлична фирма,сега дали може или дали има начин некаков да се вработи во новата фирма и одма да ја осигураат таму,а од старата фирма овластувањата да ги префрли на друг ,еве да речеме мене,или слушнав дека постоел и друг начин ,во продолжение ќе го поставам тука од друг форум “Sepak postoi moznost, dokolku ti treba za NOVO vrabotuvanje, dodeka ja otpocnesh postapkata za stecaj ili likvidacija na Drushtvoto, mozesh da napravish prestanok na tvojot raboten odnos so Drushtvoto pred AVRM, ( vo soglasnost so cl.71 od ZRO). Odnosno moze da se odjavish od tvoeto Drushtvo, i naredniot den vednash da se prijavish vo drugo Drushtvo, no sepak ke ostanesh Upravitel na Drushtvoto. Dokolku imash takva situacija, potrebni se nekolku dokumenti koi treba da se podgotvat i dostavat do AVRM, i toa:
- Izjava ( cl.71 od ZRO)
-M1/M2 od tvoeto Drushtvo,
- Baranje do AVRM
-M1/M2 odd novoto Drushtvo kaj shto ke se prijavish.
Сакав да слушнам и ваше мислење дали е ова во ред?.Ви благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom