Колку чини затварање на фирма?

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
A kako opcija da ja poklonite firmata na nekoj sto pocnuva biznis ??? Zosto toj da dava pari da otvara firma a zosto i ti da davas pari da zatvaras firma ??? Nepotrebni trsoci ( dobro ova e samo predlog)
Предлогот ти е добар,ама тешко се наоѓа...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.377
Поени од реакции
5.293
Мојата сопруга има фирма Д.О.О.Е.Л во која е управител и вработена на полно работно време,фирмата ги има подмирено придонесите за неа до последниот месец,значи нема долг спрема државата,но и понудија работно место во една одлична фирма,сега дали може или дали има начин некаков да се вработи во новата фирма и одма да ја осигураат таму,а од старата фирма овластувањата да ги префрли на друг ,еве да речеме мене,или слушнав дека постоел и друг начин ,во продолжение ќе го поставам тука од друг форум “Sepak postoi moznost, dokolku ti treba za NOVO vrabotuvanje, dodeka ja otpocnesh postapkata za stecaj ili likvidacija na Drushtvoto, mozesh da napravish prestanok na tvojot raboten odnos so Drushtvoto pred AVRM, ( vo soglasnost so cl.71 od ZRO). Odnosno moze da se odjavish od tvoeto Drushtvo, i naredniot den vednash da se prijavish vo drugo Drushtvo, no sepak ke ostanesh Upravitel na Drushtvoto. Dokolku imash takva situacija, potrebni se nekolku dokumenti koi treba da se podgotvat i dostavat do AVRM, i toa:
- Izjava ( cl.71 od ZRO)
-M1/M2 od tvoeto Drushtvo,
- Baranje do AVRM
-M1/M2 odd novoto Drushtvo kaj shto ke se prijavish.
Сакав да слушнам и ваше мислење дали е ова во ред?.Ви благодарам.
Работен однос и управител се две различни работи.
Ако е во работен однос може да се одјави во секое време и да се вработи (пријави ) во друга фирма, без никакви проблеми., само ги собираш потребните документи.Старата фирма може да биде и без вработени.
Од друга страна , фирмата не може без управител, односно законски застапник. Цело време мора да има управител. Префлање овластување на друг, значи, да намести друг да биде управител, пример , ти.
Во твојот случај, конкретно , ако сопругата реши да ја затвори фирмата и да се вработи во друга, може веднаш да се одјави од работен однос ( при тоа останува управител на вашата фирма) и да се пријави во таа друга фирма, и паралелно покренува постапка за ликвидација на фирмата.
--- надополнето: 1 март 2013 во 17:29 ---
Мојата сопруга има фирма Д.О.О.Е.Л во која е управител и вработена на полно работно време,фирмата ги има подмирено придонесите за неа до последниот месец,значи нема долг спрема државата,но и понудија работно место во една одлична фирма,сега дали може или дали има начин некаков да се вработи во новата фирма и одма да ја осигураат таму,а од старата фирма овластувањата да ги префрли на друг ,еве да речеме мене,или слушнав дека постоел и друг начин ,во продолжение ќе го поставам тука од друг форум “Sepak postoi moznost, dokolku ti treba za NOVO vrabotuvanje, dodeka ja otpocnesh postapkata za stecaj ili likvidacija na Drushtvoto, mozesh da napravish prestanok na tvojot raboten odnos so Drushtvoto pred AVRM, ( vo soglasnost so cl.71 od ZRO). Odnosno moze da se odjavish od tvoeto Drushtvo, i naredniot den vednash da se prijavish vo drugo Drushtvo, no sepak ke ostanesh Upravitel na Drushtvoto. Dokolku imash takva situacija, potrebni se nekolku dokumenti koi treba da se podgotvat i dostavat do AVRM, i toa:
- Izjava ( cl.71 od ZRO)
-M1/M2 od tvoeto Drushtvo,
- Baranje do AVRM
-M1/M2 odd novoto Drushtvo kaj shto ke se prijavish.
Сакав да слушнам и ваше мислење дали е ова во ред?.Ви благодарам.
Работен однос и управител се две различни работи.
Ако е во работен однос може да се одјави во секое време и да се вработи (пријави ) во друга фирма, без никакви проблеми., само ги собираш потребните документи.Старата фирма може да биде и без вработени.
Од друга страна , фирмата не може без управител, односно законски застапник. Цело време мора да има управител. Префлање овластување на друг, значи, да намести друг да биде управител, пример , ти.
Во твојот случај, конкретно , ако сопругата реши да ја затвори фирмата и да се вработи во друга, може веднаш да се одјави од работен однос ( при тоа останува управител на вашата фирма) и да се пријави во таа друга фирма, и паралелно покренува постапка за ликвидација на фирмата.
--- надополнето: 1 март 2013 во 17:37 ---
zoki_com напиша:

A kako opcija da ja poklonite firmata na nekoj sto pocnuva biznis ??? Zosto toj da dava pari da otvara firma a zosto i ti da davas pari da zatvaras firma ??? Nepotrebni trsoci ( dobro ova e samo predlog)​

Предлогот ти е добар,ама тешко се наоѓа...
Искрено , мислам дека никој не би требало да земе поклонета фирма. Ова од искуство од пријатели ти го кажувам, не е напамет....
Самото отварање фирма кошта цца 100 евра комплет, фирма, адвокат, централен регистер, печати.....ако некој знае зам да брка работа и поевтино, нели......
Од друга страна, никогаш не знаеш каква е фирмата што ке ја земеш. Што ако има скриени долгови, што ке ти испаднат одпосле ?
Или има судски спорови и после 1 година ти стигне стара судска пресуда и со извршител ти соберат пари од сметка ?
Никако превземање туѓа фирма, поедноставно е отварање нова !
Освен ако нема приказна со старата фирма , некоја традиција, име, бренд, постоечки договори со партнери или слично, каде вреди да ризикуваш......
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Некој да не знае нешто повеќе за новитетот што го објавиа,затварање на фирми...
Јас како што разбрав сите фирми што последните 3 год. немаат доставено даночна пријава,се бришат..
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.377
Поени од реакции
5.293
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ima nekoj sto mu e izbrisana firmata?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Сеа бесплатно е да затвориш фирма ? Негде ми рекоа демек само 500 денари се плаќало...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Сеа бесплатно е да затвориш фирма ? Негде ми рекоа демек само 500 денари се плаќало...
За 500 денари,првпат слушам......Мојот сопруг во јануар месец ја затвори фирмата по цена од околу 900 и 2-30 евра со судски трошоци, стечаен управник и адвокатски трошоци:(
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Негде те излажале....има многу трошоци...иди кај адвокат , или нотар, постави и го прашањето, и ке ти кажат.
Сеа бесплатно е да затвориш фирма ? Негде ми рекоа демек само 500 денари се плаќало...
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
За 500 денари,првпат слушам......Мојот сопруг во јануар месец ја затвори фирмата по цена од околу 900 и 2-30 евра со судски трошоци, стечаен управник и адвокатски трошоци:(
900 евра и + 20-30 евра судски трошоци ?

Негде те излажале....има многу трошоци...иди кај адвокат , или нотар, постави и го прашањето, и ке ти кажат.
така и претпоставував , ама ај викам да прашам
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Кога реков 920-30 е.мислев на целиот трошок што го побара адвокатот.Тука се услугите на адвокатот и плус требаше да се плати и стечајниот управник....вероватно си имаат некоја тарифа а исто и судиката,и се за да се заврши побрзо...сигурно знаат и да влечат подолг период.
И покрај се,срекна сум што се заврши се за кратко време...
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Тема близнак на Регистрирање на фирма??

Да споделиме искуства како најефтино да затвориме фирма. Негде прочитав дека ако ти се чисти сметките да извадиш од ујп потврда дека не ти е блокирана сметката и дека немаш долгови и со 50 евра ќе ја затвориш. Не ми се верува ама ај. Иначе која е процедурата за затварање?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Razgovarav so eden prijatel i mi kazuva deka od Nova godina za zatvaranje na firma ce treba obavezno da imas advokat ...dali e tocna informacijava sto se menuva sega
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Razgovarav so eden prijatel i mi kazuva deka od Nova godina za zatvaranje na firma ce treba obavezno da imas advokat ...dali e tocna informacijava sto se menuva sega
Па и сеа за да затвориш ти треба адвокат мислам дека, и зимаат околу 300 евра ако ти е скроз чиста фирмата и да оди во ликвидација
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ne bas sega sum do druga faza so zatvoranje firma i se sreduvav bez advokat e ima malku povece trcanje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom