Колку странски јазици знаете?

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Англиски перфектно.Солидно стојам и со германскиот и албанскиот(тоскиски).Италијански и шпански основни работи,колку да се разберам само.Латинскиот е во почетна фаза,а голема желба ми е да научам старословенски.:)
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
179
Англиски перфектно.Солидно стојам и со германскиот и албанскиот(тоскиски).Италијански и шпански основни работи,колку да се разберам само.Латинскиот е во почетна фаза,а голема желба ми е да научам старословенски.:)
Лесен е старословенскиот и јас имав желба да го научам и го научив бидејќи учев руски во основно а граматиката е скоро иста и така да лесен ми се виде.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
српски, хрватски, црногорски, босански, македонски, англиски, југословенски, српско хрватски... нагло ми се зголеми познавањето на странски јазик од кај 90 сетите на ваму, и без учење научив неколку “странски“ јазици
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Абе звучи ко шега, ама помаливе генерации ги ставет Српски, Хрватски, Босански како странски познати јазици, ама ете, да прифатиме еден од нив како релевантен странски - ко ќе дојде време да oni pricaju srpski, e onda moz da ispadne da je i taj jezik malo drugaciji nego nas, vestacki.

Така да, јас велам англиски и босански.

Пробав да учам персиски, една недела истерав, и освен на домашниве и на колегиве што ги тролав и гњавев со некои персиски изрази, не најдов соодветна примена на истиот во секојдневниот живот и нормалното функционирање (на пример на продавница будала ке ме направеа, т.е. ме направија) па баталив, после недела дена. Oстанав на југо јазиците и енглески :D
 
Z

Zoza

Гостин
англиски,италијански и словенски ( српско-хратски да не го набројувам ) :icon_lol:
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
Пробав да учам персиски, една недела истерав, и освен на домашниве и на колегиве што ги тролав и гњавев со некои персиски изрази, не најдов соодветна примена на истиот во секојдневниот живот и нормалното функционирање (на пример на продавница будала ке ме направеа, т.е. ме направија) па баталив, после недела дена. Oстанав на југо јазиците и енглески :D

Кај нас ова ти се десило? А и кај си земал часови?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Кај нас ова ти се десило? А и кај си земал часови?
:D Кај нас, не се разбравме со продавачката, ништо страшно :D
Инаку, не, не часови, on line роварев, општи фрази, зборчиња, и слично. Да истерав бар недела дена, ќе одев на advanced, т.е. ќе ја букмаркирав страната кај што роварев. :D
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
:D Кај нас, не се разбравме со продавачката, ништо страшно :D
Инаку, не, не часови, on line роварев, општи фрази, зборчиња, и слично. Да истерав бар недела дена, ќе одев на advanced, т.е. ќе ја букмаркирав страната кај што роварев. :D

Не бива така учење на јазик. И јас самиот пробував нешто по нет да рчкам, да се учам сам и ништо не научив. Пробував и со касети ама брзо се губеше концентрација. Почнав да ги слушам и пред спиење како демек во сон да учам, ама освен несоница друг резултат немаше. А персискиов ми е многу секси.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.341
Сега засега знам англиски германски и шпански.
Здравје догодина почнувам со италијански и латински,ама латнискиов баш и не се смета затоа што не се општи со него :P
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
55
Поени од реакции
47
Англиски, германски - одлично.
Француски, шпански - муабет да правам.
Бугарски - Бугарка сум.
Македонски - не знам ни jас што знам.
Турски - знам да читам. :-D :-D :-D
Српски,хрватски и т.н. - тоа што знам од песните.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
308
Англиски, Српски и секако Бугарски ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom