Колку се обвинувате?

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Самокритична сум и секогаш знам кога грешам, но не се обвинувам премногу.Се обвинувам до една одредена граница, но никогаш не плачам. Чувствувам вина, но брзо ми поминува, до едно одредено време.
Мое мото е она што поминало повеќе не се враќа,она што допрва ќе дојде зависи само од нас. Па тогаш зошто да се акаме со глава у ѕид и да се обвинуваме, кога се,ама баш се на светот може да се поправи со малку љубов и со убав збор...Се разбира, ако се сака.Кога се сака, нели , се се може, така да нема потреба од толку болка...Верувајте поубаво си поминуваат оние кои не се замараат со вакви работи...
Едноставно секој треба да е самокритичен и да знае каде згрешил, но до една одредена граница и да не жали за она што поминало.........
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
BoBo напиша:
Се каам за сите постапки што сум ги направил кон една лицност (девојче). И усте правам лоси работи и никако да се свестам пред да направам нешто.Премногу се каам. А за емоциите зависи не ги показувам пред сите, самоо пред оние со знам дека ми се блиски и што можат да ме сватат.
Eпа во иднина немој да правиш лоши работи и нема да се каеш....Помисли како и е нејзе сега и како би ти било тебе она така да ти праи
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Pravoproporcionalno zavisi od toa kolku sum bil svesen dodea sum gresel.
Koga sum trezen retko gresam.
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
Vo osnova ako zgresam se izvinuvam ama mnogu ne se obvinuvam.
Si velam i jas sum covek kako i site i gresam no se trudam da ne ja povtoram greskata.
 
Член од
18 јануари 2006
Мислења
38
Поени од реакции
0
Hmmmm....... Sum samokriticna,mnogu i iskreno to me nervira i ne sakam da e taka,ama so da recam-KARAKTER..... Mi se slucilo da se nerviram,da placam i da se vadam od takt za nesta koi znam deka ne se vazni (pr:sestra mi mi gi zela cizmite koi sum sakala da gi oblecam...) Ama vazno se trudam da go smenam to i mislam deka odam vo dobra nasoka....
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Воопшто не се обвинувам! Секогаш си наоѓам кривец и така си го решавам психолошкиот проблем.
 
Член од
18 јануари 2006
Мислења
38
Поени од реакции
0
gOJDO напиша:
Воопшто не се обвинувам! Секогаш си наоѓам кривец и така си го решавам психолошкиот проблем.
Izgleda taka e najdobro.....
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Bubi напиша:
Izgleda taka e najdobro.....
Кај мене не се работи за избор...едноставно ми недостасува чувството за одговорност...ремет сум
 
Член од
18 јануари 2006
Мислења
38
Поени од реакции
0
gOJDO напиша:
Кај мене не се работи за избор...едноставно ми недостасува чувството за одговорност...ремет сум
E PA BLAZESI TI.
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
ееееееееее луѓе луѓе

Jaс искрено речено никогаш не се обвинувам самиот (освен кога раскинувам со некоја девојка која многу ми се допаѓа)
не за друго туку имам таква дарба секој пат наоѓам излез од се (За се има секогаш излез освен од БУТЕЛ не се бега! Таму излезот е длабок 2 метра под земја)
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Tри постојани виновници за моите грешки. Времето, годините и мрзата.
Не е константа, понекогаш се обидувам да префрлам вина на друг, понекогаш веднаш прифаќам одговорност.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ако не се заебеш сам, не може да се заебе никој.

Се обвинувам себе си само доколку претерам во обидот да не бидам заебан и ми излезе импулсивноста во комбинација со агилноста. Тогаш се обвинувам, да. Во тие неколку секунди, лоши работи се кажуваат, случуваат...
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Na profesionalen plan,nitu se obvinuvam,nitu se cuvstvuvam vinovna,nitu imam zosto.
No, na licen,odnosno na emocionalen plan, eeee,,,tuka si gi jadam djigerite.Sekogas greskata ja baram vo sebe,sekogas se obiduvam da gi ispravam rabotite kolku sto e mozno i se cuvstvuvam vinovna ako nesto trgne naopaku smetajki deka pak nekade sum pogresila.
Kolku pogresno me naucile i vospitale moite,pa toa nema smisla. A od toa ne se bega. Premnogu odgovornost tezi na secij grb,pa i na mojot,no takva sum.
Odgovorna,kriticna,no,samokriticna do koska.Ako jas konstatiram deka jas ne sum bila ispolnitelna,vo bilo koj segment,nikoj nema da vidi,samo jas ke si znam,ama dushata sama ke si ja izvadam.:( I si ja vadam.
I. Ne mi e tesko da kazam izvini i toa koga vistinski go mislam,no i pokraj toa sto moeto izvinuvanje ke bide prifateno,jas (neli sum najumna u svet) sepak prodolzuvam da si mislam deka ete..."lepi kolku sakas,skrsenoto se gleda deka e lepeno..."
Cesto sama na ovoj nacin si pravam problem i kaj sto go nema,pa vo posledno vreme se obiduvam da bidam po racionalna,a so sebe po blaga vo presudata.
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Samokriticna sum i cesto greskata ja baram kaj mene,iako sum svesna deka nekogas i drugi faktori imaat vlijanie za rabotite da bidat takvi kakvi so se.Sepak,i vo takvi slucai si velam deka ako poinaku postapev,mozese da se izbegni greskata,mnogu se obvinuvam i vo tie momenti mi e najtesko,ama otkoga ke pomine izvesno vreme se pomiruvam i si prostuvam.:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom