Колку ви значат модните марки

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
ThA-BiTcH напиша:
Не си во право.
Како прво, неможе едниот да продава за 6000, а другиот за 1000. Низ иљада продавници гледам чкарт роба со зашиена етика од дизел, а врска си нема од дизел. И плус одма се разликува материјалот. Панталоните кои се чкарт дизел, се тенки, материјалот е многу лесен, и конецот се познава од 40 м. Катастрофа.
Имам фармерки од дизел дома не ми кажувај...
не викам дека се му е оргинал у дуќан, али не можам да кажам дека се му е чкарт!
eve draga bibe da ti kazam sea nesho victor chevinon mi e familijaren prijatel i javno kazuvam deka kondurite gi kupuva od trst za 10 evra stava nalepnica i gi prodava po 20000 denari da da chudno no vistinito :lud: moze e mrdnat ama prai pari
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
dobro lugje gluposti zborite...fala bogu deka ne e se orginal ali fala bogu deka ima i orginali...e sea koj znae da prepoznae...prvo ima finti so toa kako e soshiena etiketata,pa materijalot i kvalitetot...
Kaj nas ima orginali koj sto saka neka zbori!
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
2
Brendovite vo Makedonija za koi sto gazdite imaat otkupeno franchiza se 100 posto originalni,zatoa sto toj sto ja kupuva franchizata plaka najmalku 200.000 evra od brend,pa videte vie posle dali donasa original ili se glupira po turski pazari i lepi i sie etiketi.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
ПРЕВЗЕМЕНО е ова, го најдов на нетов случајно али свака му част на тој што го напишал:




Brand names



Најдобар начин да ги излечеш твоите комплекси ха ----> барем на многумина денес тоа им успева. Ќе купат парче Енерџи, овај де Дизел, ќе се олеснат за неколку илјади денарчиња и сега охохохо...Шема ќе праам, фраер сум, маж нема, дизел носам аааа.... Штом е толку скапо, а мора да е финта, ќе се фурам низ град. Ќе си праам филм, зашо да не. Ќе искочам сега да ги прошетам новите патики. Ааа Дизел е финта е. А ќе тркнам и до Мек Доналдс и ќе пијам Кока Кола, ма ја човеку само со брендови се дружам. Цвикериве ми мои Полис. Ма што ви е на вас... Е тоа му е муабетот на Мистер Ступид, т.н. СтритКинг. А тој уствари и не знае дека сите сеир си бркаат, бар јас сите што размислуваат како него ме паѓаат од смеа редовно. Ако си фраер, фраер си и со Енерџи и без Енерџи. Ако те сакам, ќе шизнам по тебе и со Полис и без нив. Ама има некои кутри душички, кои не се сигурни во себе, и сигурноста ја бараат секогаш во т.н. Бренд нејмс. Да де, сите го купуваат тоа, па дури и славните фацки што значат нешто, вау мора да е кул. Комплексот е ужасна работа и чувството да сакаш да покажеш авторитет пред некој. Па нели, со пари се се купува. Ќе даеш 6-7 илјадарчиња и сите што лесно се лажат, одма ќе те гледаат со други очи. И пали тоа, ама не и кај мене. Мистерот се облака не за он да се чувствува удобно, туку да го видел градот. А мене живците твистер ми играат. Се занесуе и се прцка, па и башка да ме возел со колата. Амиии одма... Пазете девојки, има многу квази фраери. Мангуп не се станува преку ноќ , мангупите се раѓаат, носат шмек во себе.
Уште ова--->Добро сега, не дека нe ми се допаѓаат парчињата во Енерџи или Риплеј, напротив шема се, ама кога ги купувам, ги купувам за мене и кога излегувам се шетам јас, а не ја шетам Сукњицата од мис Сиксти. А да и на фармерките не ја ставам блузицата внатре, за да се читала етикетата Риплеј.И не си цртам знакче Е на сите алишта Свашта. А дека цените се испозанесени, испозанесени се. А дека и јас некогаш се подлажнувам на попустот, е тоа да. Ама со сите градски Мистери и Мисс Ступидити ,( блазеси ми умот ме служи сеуште)- еее, со нив , не си можам сеуште. А да, и не пијам Кока Кола само затоа што рекламите му се лудница. Бљак, најгрдиот пијалок!

 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Zbratko напиша:
90% kajnas nema originali ... i ja ne prznavam originali osven BITSIANI! Edinstveno oni drzat originale roba (postoe grckajebi ga) a bogami i drzat ceni. Retko idam tamu ali ako otidam togas nema izlaganje so prazni race ... edinstvena prodavnica vo koja sto mozam sekogas da si najdam nesto sto mi se sviga
BITSIANI, PHARD, бла-бла....нискобуџетни марки во светот, популарни кај нас. Со злоупотреба на нашата неупатеност и неквалитетниот асортиман на пазарот нивните демодирани модели, во банана-земјите како Македонија, едноставно се експлоатирани како модерни и високобуџетни.
Квалитетот, како што кажа...80%-90% е неквалитетен обид на имитација на и не толку квалитетните оригинали. Што се однесува до оригиналите, се купуваат по ниски цени на кило во европските хали за распродажба на демодиран текстил.:icon_mad:
Јас квалитетна гардероба си пазарам од екс-ју Мура, Вартекс, Пеко и сл. Се разбира почит спрема моделите на Gianfranco Ferre, Pal Zileri, Dario Paganini, Giovani Navarre, за кои буџетот ретко ми дозволува да се опуштам.:)
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
Иди испазаризи у Грција и мирна глава
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Lele ama se izmoriv citajki raznorazni gluposti..:) Pozdravi do site koi cvrsto go branat svojot stav kon oblekuvanjeto so ogled na toa sto e individualen za sekogo. Eden poveke se grizi drug pomalce,site na svoj nacin,neli? No...za zal vo drzava kako sto e Makedonija nema mesto za snobovi...za dzabe se ma4at so snobizam koga nikoj ne gi razbira:)
Lugeto tuka ne znaat za drug parfem osven B.U i C-tru a ne daj boze da im spomnes Givenchy ili Chanel! Koga im vikam na drugarki deka mi se dopagja Givenchy kako od mars da padnale imaat faci.
I ne sum snob i pokraj sto imam nenormalen background za toa! Zosto??!
Zatoa sto jas imam uslovi i dobar background da se ponasham kako snob,no ne pravam taka.Ne velam deka toa ne bi me zadovolilo,no ne vo vakva sredina sepak. Si nosam standardni marki iako imam doma snobovski koi ne se ma4am da gi nosam i da se pravam snob,zatoa sto samo 5 lugje na krst mozat da prepoznaat so nosam jas i toa ke nema da im se veruva dali e original ili e imitacija! I sea za so jas da se praam snob so sila?? So potreba ima? Da ziveev Pariz,Amsterdam,London itn itn da,ke mi bese vazno,zatoa sto tamu ke uspeev da se doziveam kako fraerka setajki po ulica so Chanel cvikeri ili Mahnolo Blahnik cevli.....
Zatoa...mila Angela snoibizmot tuka ne ti pali,za dzabe se trudish....i jas sum totalen zavisnik od brendovi i gi pratam,no sepak..da ne preteruvame..tie se sepak vo eden poinakov svet.Ne mozes ti da se meris so nekoi od crveniot tepih,ma kolku i da si se trudela ti i da si frlala pari;)
Ne mora da se nosat epten fush kineski i turski marki,ali standardnite da;) covek i so standardna marka moze da si se zadovoli..bilo toa diesel,benneton,revolution,miss sixty,replay, itn.....:) se e na vas i vasiot stil i vkus.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
воопшто не сум зависна од етикирана облека...тоа за луѓе кои патат од комплекси и кои си компензираат со облека...она што ми се допаѓа е кај мене во шкафот независно дали е чкарт или оргинал...имам фармерки од 1000 и од 12 000 денари...тоа не е пресудно...а за квалитет...ма ајде бре...јас сум во раст и ако сакат да е најквалитетното парчле облека ќе мора да го оставам за максиум година, а за возрасните сум, да гледаат на поскапи парчиња...сигурно ќе ги носат подолго...
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
dajdo напиша:
eve draga bibe da ti kazam sea nesho victor chevinon mi e familijaren prijatel i javno kazuvam deka kondurite gi kupuva od trst za 10 evra stava nalepnica i gi prodava po 20000 denari da da chudno no vistinito :lud: moze e mrdnat ama prai pari
Okej
sakas da kazes deka vo makedonija nema marki ?
poso spored ova sto go kaza site nosat od turska ili bugarija i tuka sijat etiketi....
aj dojdi u ramstore
tamu se e marka....
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
31
Поени од реакции
3
da da konkretno za victor chevinon i ja go znam muabetov a definitivno ima uste mnogu kako nego...a za u ramstore ima marki ama mislam deka na gradov mu falat mnogu po ekskluzivni prodavnici...
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
ThA-BiTcH напиша:
Okej
sakas da kazes deka vo makedonija nema marki ?
poso spored ova sto go kaza site nosat od turska ili bugarija i tuka sijat etiketi....
aj dojdi u ramstore
tamu se e marka....
jebiga ushe ne sum bil u ramstor koa ke otidam ke se uveram !! nevikam deka nema marka ali 50 % e falsh
 
Член од
24 октомври 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
Марките пред се, ако секој има можност факт е дека ќе ги носи али конкретно за кај нас стварно поголем број од марките се шиени али на крај краева пак го имаат истиот изглед па сеа....важно сме у тренд хехеехе :kajg:
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
DARJA напиша:
da da konkretno za victor chevinon i ja go znam muabetov a definitivno ima uste mnogu kako nego...a za u ramstore ima marki ama mislam deka na gradov mu falat mnogu po ekskluzivni prodavnici...
kako na primer Phard.bratucetka mi koga bese hu italjia si kupi 3-4 maicki od po 6 evra i mirna glava a kaj nas se kurcat i gi prodavaat po 3000 i kusur denari,sekade e taka.sve e od Kina nisto ne e orginal.orginal,DA ama ne tuka,na Zapad mozebi.Orinal:Versace,Gucci,Max Mara...
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
smizlicka напиша:
kako na primer Phard.bratucetka mi koga bese hu italjia si kupi 3-4 maicki od po 6 evra i mirna glava a kaj nas se kurcat i gi prodavaat po 3000 i kusur denari,sekade e taka.sve e od Kina nisto ne e orginal.orginal,DA ama ne tuka,na Zapad mozebi.Orinal:Versace,Gucci,Max Mara...
Da i jas znam edno devijce sto si kupi cizmi od bugarija 20 evra-pristojna cena no po 1 nedela istite cizmi gi gledam vo PHARD vo Strumica 6000.
Inace nosam marki ama ne sekogas imam raboti koi sto sum gi kupila 1000 den a se mnogu poubavi od tie sto sum gi kupila od 5000
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Добро ејј...
што се фативте толку за Phard?
За phard се знае уште од пред 6-7 години дека не е оргинал робата, па пак скопскиве девојки се тепаа која да купи попрво поскапо парче од таму. Што е најтрагично, и ден денес е така. Колку и да е грда робата што ќе ја донесат, они пак ќе купат нешто само за да биде од Phard.
Не викам дека јас не купувам од таму, али само ако нешто ептен ми се засвиѓа.
Ај ваљда ќе сфатат некогаш другите дека phard не е оргинал тука и дека за џабе даваат по 4000 за една блузичка...али реков ваљда...:icon_lol:
уствари...шо има па они да сфатат, родителите се криви што им даваат по толку пари за една блуза.:lud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom