Колкави плати земаат вработените во Џонсон Контролс, Џонсон Мети, ВанХол, Текно Хозе, Кемет и сл.

Член од
19 октомври 2012
Мислења
242
Поени од реакции
201
Чисто онака информативно. Ако знаете нешто за новите столбови на македонската економија споделете па да видиме како стоиме на ова поле :)
Значи фирмите се успешни на меѓународен план, не мора посебно да ги елаборираме. Она што ме потикна да ја отворам темава е да видиме дали и на ова поле овие светски компании се покажуваат на своето ниво или пак ја користат нашата 30%-ната невработеност.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Чисто онака информативно. Ако знаете нешто за новите столбови на македонската економија споделете па да видиме како стоиме на ова поле :)
Значи фирмите се успешни на меѓународен план, не мора посебно да ги елаборираме. Она што ме потикна да ја отворам темава е да видиме дали и на ова поле овие светски компании се покажуваат на своето ниво или пак ја користат нашата 30%-ната невработеност.
Добро мораше тема посебна за ова да отвараш што не ги отвори тие теми ќе видиш дека ја има таа информација што ја бараш. Во Бунарџик Џонсон Контрол ,Џонсон Мети се од 300 евра па нагоре платите , што имам правено муабет со луѓе што се во контакт со Кемет електоринкс, они ќе ја следеле политиката во однос на Џонсон Мети и Џонсон Контрол во однос на платите што ги даваат во Бунарџик. Ван Хол ќе си почекаш не ни до пола изградена фабриката! А фабриките во Битола и Кавадарци ,Кромберт и Шуберти и Дрекслмаер ќе имаат за минимум 30% помали плати за разлика од тие што ги има во ТИРЗ Бунарџик. Бунарџик се смета за технолошка зона која повеќе и треба квалитет , и затоа е стационирана во Скопје зошто може да понуди повеќе квалитет повеќе високо образовани лица поголем број на стручњаци итн. А Скопје има повисока просечна плата во однос на другите градови во Македонија. За другите фабрики што се надвор од Скопје како Дрексламер или кромбер и Шуберт каде што ќе има повеќе трудоинтезивна работа таму повеќе се бара квантитет отколку квалитет тие фабрики ќе видат стационирани надвор од Скопје во внатрешноста, каде што платите се каде каде помали од Скопје и каде што има поголем % на невработеност од Скопје. Таа е политиката околу платите индустирските зони и градовите.
 
T

tinkerbelll

Гостин
Зависи и за која позиција се работи. За Џонсон Контролс во Штип, имам информација дека платата на обичен работник (на машина) им била од 9 до 12к., (5 дена во неделата) а во Џонсон Мети (Скопје) била над 20к. Не знам колку е точно, јас така имам слушнато. За административниот дел сигурно се повисоки, а колку точно, не знам.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.914
Поени од реакции
14.944
Сигурно не земаат колку што земаат колегите на исто
работно место,во иста таква фабрика во Америка или Западна Европа.
Но газдите на овие фирми ја запазуват најниската плата па дават два денари над тоа ниво. А и има на кого да се огледаат
на пример на Минчо,колку тој им дава на работниците, во Железара,на тешки работни места и тоа во три смени, сигурно 10 пати помалку него ли во Западна Европа за иста работа.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Зависи и за која позиција се работи. За Џонсон Контролс во Штип, имам информација дека платата на обичен работник (на машина) им била од 9 до 12к., (5 дена во неделата) а во Џонсон Мети (Скопје) била над 20к. Не знам колку е точно, јас така имам слушнато. За административниот дел сигурно се повисоки, а колку точно, не знам.
Да точна ти е информацијата со мала забелешка дека 18 000+ е во Џонсон Контрол Скопје.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Kako i da e,na parazitive u državnata administracija i po državnite monopolisti im nema ramni. Po 20 iljadarki minimum za leženje,češkanje na genitalii i srfanje na fejsbuk i jutub. Da ne zborime za partiskite glavonji so po 40-50.000 i nagore .....
 
T

tinkerbelll

Гостин
Да точна ти е информацијата со мала забелешка дека 18 000+ е во Џонсон Контрол Скопје.
Така, во ред. Тука убаво најавија уште пред да се отвори фабриката дека ќе има високи плати нормално работно време итн. Меѓутоа после како да се предомислија па направија да се совпаднат и нивните со овдешните веќепостоечки мизерни плати. :unsure:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Така, во ред. Тука убаво најавија уште пред да се отвори фабриката дека ќе има високи плати нормално работно време итн. Меѓутоа после како да се предомислија па направија да се совпаднат и нивните со овдешните веќе постоечки мизерни плати. :unsure:
За Скопје(Бунарџик) мислиш или за другите градови?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Pa narodot e glup što ne gi kaznuva. I onaka vo Štip nema veke šivački kadar,mladive site fakultetski genijalci,nitu pod razno ne gi interesira ništo drugo osven administracija. Narodot treba onaka samoinicijativno da se dogovori,ne im rabotime za pomalku od 15 iljadarki i gotovo. Neka najdat rabotnici ako ima,3000 neli treba da zaposlat toa i nee mala cifra.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.310
Поени од реакции
4.978
Па според она што сум го слушал од народ на пр. во Џонсон Контролс Џонсон Мети во Бунарџик Скопје некаде околу 20 илјадарки на месец .......... е сега незнам дали имале 5 или 6 работни дена во неделата !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom