Колкави плати земаат вработените во Џонсон Контролс, Џонсон Мети, ВанХол, Текно Хозе, Кемет и сл.

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
835
Werther od koj grad si drugar? Od Skopje sigurno ne. Imaš dosta narod ovde so ubavi plati,ne samo vo Johnson. Bratucet mi raboti vo servis za kamioni,30.000 e minimum mesečna plata za nego.
Да ама има повеќе што едвај до 15.000 стасуваат иако се со дипломи и работат и во сабота.
А и братучедот твој верувам дека работи повеќе од 8ч дневно + викенд.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.323
За во Кемет една што беше во Англија на обука ми кажа дека за почеток по 12.000 а потоа ќе имало покачување.Иначе не е со факултет и нешто околу надгледување на некаква машина е работното место.
Вработена со врски ...сама си кажа ...:oops:
Со врски вработена, била на обука дури во Англија, ќе работи во странска фирма и сето тоа за невероватни 12 илјади, а после 3 години напорна работа и докажување можеби и ќе стигне до 18 илјади???
После се чудиме зошто на една страна толкав голем број на спонзоруши, а на друга страна толкав голем број на ергени ко Сусаро(но оффенце) што се жалат дека нема поштена девојка...

Македонија е нехумано место за живеење.
И самиот се чудам како уопште јас живеам тука?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Со врски вработена, била на обука дури во Англија, ќе работи во странска фирма и сето тоа за невероватни 12 илјади, а после 3 години напорна работа и докажување можеби и ќе стигне до 18 илјади???
После се чудиме зошто на една страна толкав голем број на спонзоруши, а на друга страна толкав голем број на ергени ко Сусаро(но оффенце) што се жалат дека нема поштена девојка...

Македонија е нехумано место за живеење.
И самиот се чудам како уопште јас живеам тука?
Za žensko i ne e slabo. I na zapad za ženi nema rabota,mnogu gi ima i tamu što kvačat doma bez rabota.
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
835
Со врски вработена, била на обука дури во Англија, ќе работи во странска фирма и сето тоа за невероватни 12 илјади, а после 3 години напорна работа и докажување можеби и ќе стигне до 18 илјади???
После се чудиме зошто на една страна толкав голем број на спонзоруши, а на друга страна толкав голем број на ергени ко Сусаро(но оффенце) што се жалат дека нема поштена девојка...

Македонија е нехумано место за живеење.
И самиот се чудам како уопште јас живеам тука?
Престојот во Англија и авионската карта беше платена од Кемет.Платата сега е толку затоа што уште не почнале саглам со работа, а за во идно време што-како незнам. И девојкава е од Куманово и сама си го плаќа превозот зашто само за тие од Скопје имало организиран превоз.А се нафатила од пуста надеж дека “ќе процвета“ зашто во Куманово па ич нема шанси да дојдеш до работно место.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Да ама има повеќе што едвај до 15.000 стасуваат иако се со дипломи и работат и во сабота.
А и братучедот твој верувам дека работи повеќе од 8ч дневно + викенд.
Se slagam,pa i poveketo se plateni tokmu 12-18 iljadi. Samo replicirav deka ima i takvi sto si ja znaat rabotata pa imaat i poubavi platički. Ne znam kolku e vistina,kobajagi sposobnite zidari,pločkari,armirači itn po ovie gradilištava zarabotuvale i po 30-50.000 mesečno.
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
835
Se slagam,pa i poveketo se plateni tokmu 12-18 iljadi. Samo replicirav deka ima i takvi sto si ja znaat rabotata pa imaat i poubavi platički. Ne znam kolku e vistina,kobajagi sposobnite zidari,pločkari,armirači itn po ovie gradilištava zarabotuvale i po 30-50.000 mesečno.
Е такви мајстори (од Струмичко беа) имав кираџии у зграда, 6 души во двособен стан полуопремен. Едниот едвај се нафати плочки да мести во мојот стан. Не дека несакаше пари туку по цел ден беа на објект од утро до мрак и се жалеше дека џабе се пазарел за 500евра кога газдата му касни со плаќање и на црно работи и дома сите него го чекаат и на пишанка пазарат.Таман зел некој динар одма ги дава за раздужување и пак на нула.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Со врски вработена, била на обука дури во Англија, ќе работи во странска фирма и сето тоа за невероватни 12 илјади, а после 3 години напорна работа и докажување можеби и ќе стигне до 18 илјади???
После се чудиме зошто на една страна толкав голем број на спонзоруши, а на друга страна толкав голем број на ергени ко Сусаро(но оффенце) што се жалат дека нема поштена девојка...

Македонија е нехумано место за живеење.
И самиот се чудам како уопште јас живеам тука?
Нормалано е во првите 6 месеци да земаш помала плата додека видат дали вредиш или не ако вредиш ќе ти ја зголемат плата за 50-100% и од 12 000 ќе зема негде меѓу 18 000 и 24 000. Не знам што си се фатил за фабриките во Бунарџик каде што од 300 евра па нагоре е плата. Кога имаш фабрики во Македонија за текстил кој ги држи гркот Јорго кој за 100 евра месечно работат! За нив не се секираш ги жалиш овие во Бунарџик од 300 евра па нагоре плата што земаат не те капирам. До пред некоја година во Македонија не знаевме што е гринфилд инвестиција од позната Мулти Национална Компанија. Не поминаа ни 5 години станавме курнази што биле 300 евра што се 400 евра. Да влегоа пред 15 години вакви Мулти Национални Компании какви што ги има во Бунарџик и да не го одбиевме Ауди денеска ќе имавме стандард како Словенија. Ама на олигарсите тогаш не им одговараше СДИ зошто тогаш ќе требаше да покачат плати никој немаше да им работи за мизерни 10 000(за Скопје зборам за внтрешноста нејќам ни да помислам колку ги плаќале). Тоа е тоа. Чешка , Словачка, Полска пред 15 години го направија тоа што Македонија почна да го прави пред 4 години носеа вакви Мулти Национални Компании , затоа они имаат сега 1000 евра плата а ние едвај 330 евра плата имаме просек според статистика. И во тие земји не се покачила плата за 3 пати за неколку години туку за 15 години!
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Во Џонсон Мети, платата не е испод 14.000 денари...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Е такви мајстори (од Струмичко беа) имав кираџии у зграда, 6 души во двособен стан полуопремен. Едниот едвај се нафати плочки да мести во мојот стан. Не дека несакаше пари туку по цел ден беа на објект од утро до мрак и се жалеше дека џабе се пазарел за 500евра кога газдата му касни со плаќање и на црно работи и дома сите него го чекаат и на пишанка пазарат.Таман зел некој динар одма ги дава за раздужување и пак на нула.
Se te razbiram ama ova ne,sto trebalo doma li da si sedi ili sto sakas da kažeš. Kako onda ke se razduži,i što ima vrska dug so rabota i plata?
Vo Skopje kvalificiranite majstori po gradilištata se kobajagi plateni 100-200 denara na saat,i rabotat po 10 saata u prosek. Sto za nasi uslovi i ne e slaba plata,vo Slovenija rmbaat za 3-4 evra na saat.
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
835
Se te razbiram ama ova ne,sto trebalo doma li da si sedi ili sto sakas da kažeš. Kako onda ke se razduži,i što ima vrska dug so rabota i plata?
Vo Skopje kvalificiranite majstori po gradilištata se kobajagi plateni 100-200 denara na saat,i rabotat po 10 saata u prosek. Sto za nasi uslovi i ne e slaba plata,vo Slovenija rmbaat za 3-4 evra na saat.
Не реков дека дома ќе се испружи и ќе чека тулумби од небо да му паѓаат.Поентата ми беше дека да има и такви што работат по градилишта и се пазареле за 500 евра ама или работат на црно или парите не ги зимаат на време а некои ќе останат и без пари.Кога ќе ја направиш математиката со пари пазарени и пари исплатени испаѓа дека не зимаат ништо.
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Комшијава до мене работи во Johnson Controls vo Charleston. Не знам точно што работи освен дека е со средно школо само. Еднаш ми кажа дека зима 22 долари на саат, што по македонски после платени даноци би значело окулу 2800 долари месечно, чисти.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.876
Поени од реакции
12.729
Тука БТ не знам која фирма од овие се гради жабени ама на пријатели мои им понудија партиски да ги вработат за 8.000 месечно
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Тука БТ не знам која фирма од овие се гради жабени ама на пријатели мои им понудија партиски да ги вработат за 8.000 месечно
Кромберг и шуберт е во жабени Битола, дечково прашува за Бунарџик ама нема врска, туку ме интересира стварно ли мислиш дека преку партија го вработуваат пази за 8000 плата или некој се кити со туѓи перја па лаже дека ако они не се дека нема да се вработат?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.876
Поени од реакции
12.729
Кромберг и шуберт е во жабени Битола, дечково прашува за Бунарџик ама нема врска, туку ме интересира стварно ли мислиш дека преку партија го вработуваат пази за 8000 плата или некој се кити со туѓи перја па лаже дека ако они не се дека нема да се вработат?
Aха епа не прочитав добро видов само дека има исл. Не сум политички определен али истата приказна се случи на 5-6 пати со цела населба. Мислам дека и едното и другото е и преку партија и ќити со туѓи перја, муабетот "ние ви се најдвоме ете партијата е тука за вас ( буквално во таа смисла им рекле) и ако не сме ние нема да се вработите" нема избор т.е. има ама на луѓето со тесен поглед им изгледа сосем поинаку.

Знаеш како велат стравот лозјето го чува ....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.526
Werther od koj grad si drugar? Od Skopje sigurno ne. Imaš dosta narod ovde so ubavi plati,ne samo vo Johnson. Bratucet mi raboti vo servis za kamioni,30.000 e minimum mesečna plata za nego.
Живо ме интересира во кој за да проверам, може?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom