Колкави плати земаат вработените во Џонсон Контролс, Џонсон Мети, ВанХол, Текно Хозе, Кемет и сл.

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Лаву ова што го напиша 18.000+ е дури и за обичен работник?

:)
Zimaat i po 25000 so prekovremeno i ako se raboti vo poveke smeni. Imam edna drugarka sto raboti vo johnson okolu 22.000 zima. Ne kazuva koj ja nacuka vnatre. Pred toa rabotese vo prodavnica za 9000 na mesec.Dobri se tamu,samo nema sansa da se vleze bez jaki vrski.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.310
Поени од реакции
4.978
Kako i da e,na parazitive u državnata administracija i po državnite monopolisti im nema ramni. Po 20 iljadarki minimum za leženje,češkanje na genitalii i srfanje na fejsbuk i jutub. Da ne zborime za partiskite glavonji so po 40-50.000 i nagore .....
Во истата таа државна администрација работат со години и лица такозвани и фамозни волонтерчичи и тоа ги има стотици/илјадници низ државава за 4-5 илјади денари месечно .......... се што лета не се јаде !
Платите во МКД се калабалак од најниски 4-5-6 илјади па се до ХХХ илјади ............ :tapp: дафак
 
W

Werther

Гостин
Zimaat i po 25000 so prekovremeno i ako se raboti vo poveke smeni. Dobri se tamu,samo nema sansa da se vleze bez jaki vrski.
Е аман бе човек,за обичен работник?

Ова од искуство го зборуваш,познаваш вработен некој или од коперација муабети си наслушнал?

:)
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
За овде кај нас, во Штип.
Како што кажав во мојот прв пост во темава, во другите градови надвор од Скопје ќе бидат пониски платите и ќе се работат повеќе трудоинтезивни работи каде што ќе се бара повеќе квантитет отколку квалитет. Пред да дојде Џонсон Конрол во Штип што е фабриката за автомобилски седишта имаше работнички што земаа и под 7000 денари месечно а работеа по 6 дена во неделата. А во Џонсон контрол сега работниците земаат над 9000 денари и работат по 5 дена неделно и имаат подобри услови за работа. А откако влезе Џонсон Контрол во Штип и другите конфекции за некоја илијадарка ги зголемија платите и изврши притисок во тој сектор да се покачат платите. Сега зошто некој работнички од Штип ги напуштиле своите конфекции и отишле во Џонсон контрол Штип да работат сега тие конфекции од другите градови бараат работнички а колку што знам и превозот им е платен. Инаку не очекував ни јас ни некој друг што ја знае оваа проблематика дека по влезот на една фабрика во штип дека сите ќе земаат над 250 евра итн, не треба повеќе вакви инвестиции да влезат за да се постигне тој ефект. Но чим една фабрика што влезе во Штип ја покачи платата на конфекциските работници не е баш мала работа. И да не се лажеме работниците во текстилната индустрија не само во Македонија туку и во други делови на светот се едни од најмалку платените професии или гранки каде што работат луѓе со ниски квалификации.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Hehe,tie volonterite se rezervna municija,kad tad ke gi ispalat i oni ke se dignat na standardni 20.000+ ne kvacat tamu za gabe za tie 5-6 iljadarki,sve e toa planski. Ionaka nisto ne rabotat i toa im e mnogu. Sto e najzalosno rabotat poveke od ovie veke zakržlavenite narodni krvopijci.
:D
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Е аман бе човек,за обичен работник?

Ова од искуство го зборуваш,познаваш вработен некој или од коперација муабети си наслушнал?

:)
Не е чудно да зема работник 22 000 а некој што има и преку времено да зема и 25 000. Можам и јас да ти потврдам.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.432
И јас можам да потврдам за доста повисоки плати. Со тоа што јас имам начуено дека и таму партиски почнува да се вработува. Ама па партиските војници во фабрикиве не се толку курнази како во администрација. малце порегулирано е.
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
835
За во Кемет една што беше во Англија на обука ми кажа дека за почеток по 12.000 а потоа ќе имало покачување.Иначе не е со факултет и нешто околу надгледување на некаква машина е работното место.
Вработена со врски ...сама си кажа ...:oops:
 
W

Werther

Гостин
Не е чудно да зема работник 22 000 а некој што има и преку времено да зема и 25 000. Можам и јас да ти потврдам.
Ама чекај сега,како можеш да потврдиш ти?
Си прашал ли некој вработен во тие фабрики во кои тврдиш дека земаат и по 22.000 денари плата,тоа за Македонски стандард се многу пари за обичен работник.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Go dopolniv postot pogore druže,22 iljadarki zima edna drugarka znači za ženska osoba. Ženskite inače prosečno vo stopanskiot sektor niz državava se utepani so platite.
--- надополнето: 17 декември 2012 во 00:00 ---
Ne sme se videle odamna so nea,mislam deka gi tovaraat so avtobus ili kombe za na rabota na dogovoreni mesta,taka da nema nikakov trošok za prevoz do tamu i nazad. I ova e eden golem plus.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Ама чекај сега,како можеш да потврдиш ти?
Си прашал ли некој вработен во тие фабрики во кои тврдиш дека земаат и по 22.000 денари плата,тоа за Македонски стандард се многу пари за обичен работник.
Не ме забевај што се за Џонсон Контрол и Џонсон Мети 22 000 . Може ако сакаат уште утре од 30 000 минимална плата да даваат и да не им се намали повеќе профитот од 400 000 евра годишно (влакно од пенисот). Дека Македонија е даночен рај за Странските Инвеститори се согласувам тука со владата. Но зошто да даваат 30 000 минимум кога во Скопје може и со 18 000 да си поминат. Нека се направи поголема конкуренција во Скопје нека влезат во Скопје 30 фабрики од Типот на Џонсон Мети, Џонсон Контрол ,Кемет, гарантирам дека испод 25 000 плата нема да даваат!
 
W

Werther

Гостин
Не ме забевај што се за Џонсон Контрол и Џонсон Мети 22 000 . Може ако сакаат уште утре од 30 000 минимална плата да даваат и да не им се намали повеќе профитот од 400 000 евра годишно (влакно од пенисот). Дека Македонија е даночен рај за Странските Инвеститори се согласувам тука со владата. Но зошто да даваат 30 000 минимум кога во Скопје може и со 18 000 да си поминат. Нека се направи поголема конкуренција во Скопје нека влезат во Скопје 30 фабрики од Типот на Џонсон Мети, Џонсон Контрол ,Кемет, гарантирам дека испод 25 000 плата нема да даваат!
22.000 што се?
Лион дај малку по-објективно,со оглед на тоа што и за Минчо и останатите олигарси 22.000 не се ништо,не значи тоа дека и во Челичана земаат толку.
Јас те прашав дали познаваш вработен во некоја од тие компании кои може да ја потврди оваа информација,а не вака со небулози да се наддавате вака било-така било.

Мене најискрено не ми се верува обичен работник да зема 22.000+ плата во Македонија со слободен викенд.

Не е работата што се за нив 22.000 луѓето по природа се мегаломани сите сакаат повеќе,остави ти тоа 22.000 не се ништо,секој од секаде гледа да скрати.

:)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Werther od koj grad si drugar? Od Skopje sigurno ne. Imaš dosta narod ovde so ubavi plati,ne samo vo Johnson. Bratucet mi raboti vo servis za kamioni,30.000 e minimum mesečna plata za nego.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
22.000 што се?
Лион дај малку по-објективно,со оглед на тоа што и за Минчо и останатите олигарси 22.000 не се ништо,не значи тоа дека и во Челичана земаат толку.
Јас те прашав дали познаваш вработен во некоја од тие компании кои може да ја потврди оваа информација,а не вака со небулози да се наддавате вака било-така било.

Мене најискрено не ми се верува обичен работник да зема 22.000+ плата во Македонија со слободен викенд.

Не е работата што се за нив 22.000 луѓето по природа се мегаломани сите сакаат повеќе,остави ти тоа 22.000 не се ништо,секој од секаде гледа да скрати.

:)
Да познавам и познаници што работат таму , а знам и една девојка;) од странство е што работи на повисоките позиции на една компанија во Бунарџик така да порелеватно од тука инфроација да ти потврдам не знам што сакаш. Инаку во челична индсутрија каква што има минчо тука во неговите производи нема многу додадена вредност, па да дава поголеми плати за разлика од нив производите кој ги прават Џонсон Контрол(Скопје), Џонсон Мети , Кемет се производи со висока додадена вредност. А секаде каде што се прават производи со повисока додадена вредност таму има и поголеми плати. И обратно каде што има ниска додадена вредност производство(лон производство текстил) таму се најниски платите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom