Колекционери на стари пари

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.114
Поени од реакции
11.245
Со банкноти не стојам баш најдобро имам троа од балканскиве простори (најстарата е 25 пара од СХС 1921) и еден канадски долар од 1937 година.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.235
Поени од реакции
148
Со Татко ми собирам пари од ко зна за мене. Најстара ни е од 4 век пред наша ера од Филип 2 МАКЕДОНСКИ :)
*Зборувам за монети... :)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.235
Поени од реакции
148
Fantom_oh напиша:
Иако техниката на правење навистина е на завидно ниво и за денешни услови, сепак ми личи на постара паричкава... Исчисти ја со паста, само пази да не ја оштетиш.
Леле аманте бе со паста ли? Ноу Веј да не загризит пастата парата за некое време. Не си играјте многу :) Си има посебно за парите, и не е течност. Пара само со нежно триење, ништо др. Ова го кажувам од искуство :)
 
E

Elipsis

Гостин
Imam neso paricinja metalni ama ne sa bas mnogu negde nizdoma mi sa nemoem da gi najdem a se otkazav zoso nema od kj da se najda noovi paricinja
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Едно време собирав стари пари ама после што знам ми се здосади и прекинав.
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
јако е хобиво и ја ке почнам да собирам :)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
НУМИЗМАТИКА...СУПЕР ХОБИ!СЕ ЗАНИМАВАМ УШТЕ ОД ДЕТЕ!ИМАМ ЗА МЕНЕ ДОБРА КОЛЕКЦИЈА НА МОНЕТИ И БАНКНОТИ ОД РАЗЛИЧЕН ВРЕМЕНСКИ ПЕРИОД!НАЈВРЕДНАТА МИСЛАМ ДЕКА Е СТАРА ПРЕКУ 1750 g.И Е РЕТКА!БАНКНОТАТА МИСЛАМ ДЕКА Е НАЈСТАРА ОКУЛУ 80g.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.607
Поени од реакции
3.223
собирав одамна ама сега не
иначе имам ирачки монети,германски,грчки,италијанска,сфрј,бугарски итн
најстари се бугарски лева од 1940 година(2 од 20 и една од 50)
колекцијата ми е во очајна состојба
 
Член од
4 јуни 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво

Имам богата збирка на стари пари над 150 различни видови само на монети од различни држави на светот.Најсатарата монета ми е од турскиот период поточно од 17 век.Ги повикувам сите колекционери на стари пари кои имаат дупликати на пари да направиме размена.Ви нудам левови од 1985,1983,1925, арапска пара од 1921 и уште многу кои ги имам во неколку примероци.Исто така и откупувам монети и бакноти од античко време па се до модерните монети од различни држави.
Пишете на моето маел aleksov88@gmail.com
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
51
Поени од реакции
1
Имам монета од времето на римскиот император Пробус (III век од нашата ера). Толку отприлика... Мислам дека не е особено вредна.
 
Член од
4 јуни 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Колекционер на мумизматика

Јас собирам стари пари (монети и банкноти) од 7 години. Мало купче монети наследив од татко ми, мало врзопче банкноти од дедо ми и така ми се роди желбата за да собирам стари пари. Имам околу 2000 монети, а банкнотите не ги имам броено пошто не ја збогатувам таа колекција толку често... Најстарата монета ми е од 1879, српска пара со ликот на Милан IV Обреновиќ, и проценета ми е на 2000 денари, иако не е толку стара, пошто е од историско значење за Србија (прва генерација српски пари кована по Берлинскиот конгрес 1878).
Како е со вас? Собирате ли монети или банкноти? Како ги сортирате и подредувате?
П.С. Ако некој сака замена, може овде понуди :helou:
Јас сум колекционер на нумизматика со збирка од повеке од 3000 монети, од кои 45 се реткост во светот, најстрата монета ми е со старос од 3000 години а најстарата бакнота со старост од 150 години.Имам многу монети кои ми се за размена секој што е заентересиран може да пише на мојата е-маел адреса:aleksov88@gmail.com
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
4.986
Поени од реакции
5.460
Собирав едно време ама у последниве неколку години немам направено ништо за да ја зголемам мојата колекција. И онака ништо посебно немам. Најстарата монета ми е од 1950.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
А колку вреди една монета од 1912 година?

Ми се најдоа 2 такви, од времето на некој српски крал, 1912 година се.

Не собирам монети па да прашам колку вредат. :)
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
669
Поени од реакции
51
А колку вреди една монета од 1912 година?

Ми се најдоа 2 такви, од времето на некој српски крал, 1912 година се.

Не собирам монети па да прашам колку вредат. :)
Not too much, unless they are in perfect condition. If they are not (which is probably the case), just keep them, if you want to sell them you won't get more than 100-200 denars for each (they are silver coins, btw)

My collection - almost all modern Serbian coins since 1868, some coins of other Balkan states, and quite a few roman and byzantine coins.

Not so many banknotes, I focus on coins. Contact me if you want details.
 
Член од
2 декември 2007
Мислења
453
Поени од реакции
14
Дома се наваѓаат многу книжни пари од времето на Југославија, може ли некако да се сменат денес или?:kesa:
 
На врв Bottom