Колекционери на стари пари

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од vojvodata, 30 јуни 2006.

 1. vojvodata

  vojvodata

  Член од:
  11 декември 2005
  Мислења:
  314
  Допаѓања:
  1
  ne znaev kade da ja stavam temava, pa ja staviv vo opsti muabeti. me interesira dali na forumov ima kolekcioneri na stari pari? za tie sto se kolekcioneri od koga im poteknuva najstarata banknota ili moneta?
  jas od pred nekolku god sobiram. najstarata banknota mi e od 1909god.
   
  На gchichoski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Johnny Stulic

  Johnny Stulic Гостин

  иам еден френд збира од античка Македонија има добри зачувани монети тој ги нарекува вошки пошто цената му била мала имаше неколку повредни но ги продаде.
   
 3. BusHav

  BusHav Е ајде де.....можеш и така

  Член од:
  5 декември 2005
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  80
  Јас не собирам-јас трошам!
   
 4. SteF

  SteF I love this Kich

  Член од:
  19 март 2006
  Мислења:
  2.183
  Допаѓања:
  1
  ја онака метални парички си збирам , онака од хоби, и не се нешто стари све се актуелни : евра, фунти , лири , денари, динари, толари, центи и некои други така ситни.
  најстарата ке да ми е дојч марк lol

  off topik : затоа ми е новчаникот на изглед и навидум пун, а уствари фрска нема lol
   
 5. Fantom

  Fantom Chikara

  Член од:
  4 јуни 2006
  Мислења:
  11.450
  Допаѓања:
  788
  jas iam preku 500, najstarata mi e od 1879 god
   
 6. IsidoraD

  IsidoraD Neko to od Gore vidi Sve!

  Член од:
  18 октомври 2005
  Мислења:
  671
  Допаѓања:
  23
  Brat mi e kolekcioner na pari,nema samo stari tuku i pari od sekakvi drzavi.
  Ti mislis na stari i toa samo makedonski?
  Inaku ubavo hobi e,interesno...
   
 7. vojvodata

  vojvodata

  Член од:
  11 декември 2005
  Мислења:
  314
  Допаѓања:
  1
  ne be mislev bez razlika na drzavata i na valutata. inaku i ja imam akuelni ama toa se pretezno pari od zemjite koi sum gi posetil. najstarate mi se 10 rublji od rusija od 1909 god.
   
 8. vojvodata

  vojvodata

  Член од:
  11 декември 2005
  Мислења:
  314
  Допаѓања:
  1
  abe so godinista sobiram stari pari ne sum znael deka sobiranjeto stari pari se vika numizmatika, a tie sto sobiraat numizmaticari
   
 9. CopyOfDeath

  CopyOfDeath Die Die My Darling!!!

  Член од:
  30 ноември 2005
  Мислења:
  4.186
  Допаѓања:
  41
  најстарата монета не сум сигурен баш од кое време е ама знам дека е од бакар турска монета мислам дека е некаде околу 1800-1900 не сум сигурен од кој период е поточно
  имам и една монета од времето на Кралството С Х С

  инаку имам банкноти од многу места дури и од Пакистан
   
 10. vojvodata

  vojvodata

  Член од:
  11 декември 2005
  Мислења:
  314
  Допаѓања:
  1
  od kralstvoto jugoslavija imam banknota od 1923. a taka od nekoj drzava posebno imam od maroko i od avstro- ungarija(1913g.)
   
 11. CopyOfDeath

  CopyOfDeath Die Die My Darling!!!

  Член од:
  30 ноември 2005
  Мислења:
  4.186
  Допаѓања:
  41
  јас имам монета сребреникава боја е и ептен е лесна заборавив кој бесе на неа
   
 12. vojvodata

  vojvodata

  Член од:
  11 декември 2005
  Мислења:
  314
  Допаѓања:
  1
  a slusnav vo zemjive od EU se prodava kolekcija na moneti so likovite na 100 najpoznati fudbaleri vo istorijata. cenata i e negde okolu 5000e.
   
 13. Saladin

  Saladin

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  9.791
  Допаѓања:
  9.874
  imam od avstroungarija 1913 edno 7 komada od more gi izvadiv
  Najstarata mi e od julia paula rimsko doba AD 120
   
 14. Aleksandar 1000

  Aleksandar 1000

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  807
  Допаѓања:
  7
  Ја имав една голема пара од Турско ама ја изгубив :(
   
 15. ZIKS

  ZIKS Ај за убо да е.

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  3.582
  Допаѓања:
  39
  немам некој стари пари, но заборајв кај беше, под стаклото на масичето во дневната соба имаше некаде 20 различни стари пари, интересно. :)
   

Сподели преку: