Колекционери на стари пари

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
809
Нумизматика - колекционерство на стари пари

Јас собирам стари пари (монети и банкноти) од 7 години. Мало купче монети наследив од татко ми, мало врзопче банкноти од дедо ми и така ми се роди желбата за да собирам стари пари. Имам околу 2000 монети, а банкнотите не ги имам броено пошто не ја збогатувам таа колекција толку често... Најстарата монета ми е од 1879, српска пара со ликот на Милан IV Обреновиќ, и проценета ми е на 2000 денари, иако не е толку стара, пошто е од историско значење за Србија (прва генерација српски пари кована по Берлинскиот конгрес 1878).
Како е со вас? Собирате ли монети или банкноти? Како ги сортирате и подредувате?
П.С. Ако некој сака замена, може овде понуди :helou:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Јас имав мала колекција, но ја изгубив некаде...инаку најстара монета ми беше од 1914, од кралот Петар I.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.679
Јас имам една единствена банкнота од СФРЈ. Илјада денари. На неа пишува дата 4.9.1981. А има еден другар најде монета стара околу 100 години. Некаде околу 20 евра му ја проценија. А сакам да собирам стари пари особено од СФРЈ.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
809
pcjodamaster напиша:
Јас имав мала колекција, но ја изгубив некаде...инаку најстара монета ми беше од 1914, од кралот Петар I.
Ако ја најдеш, кажи, и по можност сликај ја монетата од двете страни да ја видам :)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Ќе се потрудам овие денови...можеби ќе ја најдам...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.114
Поени од реакции
11.245
Собирам стари пари од поодамна. Најмногу ги имам од после втора светска војна. Во последно време од море вадам доста од Австроунгарија од 1912 (едно 10тина годишно). Ако некој знае како се чистат и одржуваат нека пише на форумов.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
809
Јас ги чистам трипати годишно со паста за заби, секоја паричка посебно, со сунѓерче ја тријам... Околу 15-16 туби годишно ми одат за тоа само...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.114
Поени од реакции
11.245
Fala:helou:

E uste nesto. Da ne znae nekoj kako se citaat godinite kaj arapskite (otomanskite) moneti. Jas samo brojkite gi znam da gi citam. Kako arapite ja smetaat godinata (spored hidzhra) zosto imam edna moneta koja spored nasi procenki na godinite e od 1155 godina, ama monetata e dosta sovremeno napravena.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
809
Можеш да покажеш слика од монетата?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.114
Поени од реакции
11.245Вака изгледа
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
809
Според моја проценка, повеќе од 600-650 години не е постара... П.С. Ако ја имаш детално чистено со паста или со друго средство (под детално подразбирам СЕ исчистено, минимум саат потрошено по страна), можно е и да е постара, не можам да проценам вака...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.114
Поени од реакции
11.245
Ќе ја исчистам. Мислам дека не е баш 650 години, можно е да е 150. Пресметав според Хиџра (сега кај нив е 1428 година) на паричката пишува 1255 (Хиџра) што ке биде некаде пред 173 години или направена е приближно 1834 година. Техниката како е направена паричката е доста современа (штанцање).

Како и да е фала:helou:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
809
Иако техниката на правење навистина е на завидно ниво и за денешни услови, сепак ми личи на постара паричкава... Исчисти ја со паста, само пази да не ја оштетиш.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.527
Поени од реакции
245
I jas sobiram paricki a i hartiski pari.
Najstaroto mi bese paricka od 1929, ama seto toa mi ostana doma vo Gostivar. Ona sto go imam tuka e 10 denarka od 90tite, 500000 turski liri od 80tite i 8 forinti hungarski, 2 kuni hrvatski, i 10 peni britanski.
Ne e nisto golemo...ama moe e. :)
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.304
Поени од реакции
227
Иам некое количестфо парички, највеќе од 70-80тите но од најразлични земји, тоа ми ги прави интересни, а баш неам проверено која е најстара, бидејќи фокусот ми беше на разновидноста :)
А за банкнотите, мислам дека имам прастари, и прешарени.
~will edit later.
 
На врв Bottom