Кои се најрелигиозните држави

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
^ Во Фиром 'важноста на религијата во секојдневниот живот' се манифестира со крстење во автобус кога проаѓаш пред Соборна.
И пијанчење по слави и други празници
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Риверс генерализирање направи со ова, исто како што е генерализирање дека ако е религиозен е глуп, ти според успехот на поединци правиш генерализирање дека цела држава е ок.
Јок, види го мислењето погоре каде го цитирам Илуминос, тоа е одговор и за ова прашање од тебе.[DOUBLEPOST=1522923194][/DOUBLEPOST]
Mорган Фриман? Не сум баш сигурен дека е религиозен.
Не знам само кај наоѓаш такви податоци и за другиве. Не знам, може се.

Чисто процедурално... :)
Фриман водеше документарец за Бог и зборуваше за неговите лични погледи неколку пати во документарецот, Холифилд доволно е само да го разгледаш по социјалниве мрежи, на Дог последниот албум целиот му е за Бог, Дрејк имаше песна пред скоро време за истава тематика... А ако браме влакно во јајце што е религиозен а што не, тешко ќе дефинираме верувај.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
^ Во Фиром 'важноста на религијата во секојдневниот живот' се манифестира со крстење во автобус кога проаѓаш пред Соборна.
Луѓето кои се „крстат„ во автобус, се „крстат„ и дома, и надвор од дома, и во црковните објекти. Просто кажано, луѓето кои се „крстат„, ја практикуваат својата вера секојдневно и на различни места.

Патем кажано, не се вели „крстење„, туку се вели „осенување со крсниот знак„.

Мал си, ќе научиш...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Фриман водеше документарец за Бог и зборуваше за неговите лични погледи неколку пати во документарецот, Холифилд доволно е само да го разгледаш по социјалниве мрежи, на Дог последниот албум целиот му е за Бог, Дрејк имаше песна пред скоро време за истава тематика... А ако браме влакно во јајце што е религиозен а што не, тешко ќе дефинираме верувај.
Не верувај толку на документарци кој што рекол. Сето тоа е сценарио.
Зарем не започнуваат документарци со прашањето: „Кој е Бог и каде да се најде?“ или „кои се илуминатите и нивните ритуали?“.

Те шетаат еден час со различни „интервјуа“ и на крај како завршуваат?
Со истото прашање од каде што започнале... :)

Сакам да кажам дека не постои личен поглед во вакви емисии, се е тоа сценарио за да биде интересно и гледано.

Добро е што Македонија како дел од Балканот не е до толку „религиозна“ држава... :)

 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јок, види го мислењето погоре каде го цитирам Илуминос, тоа е одговор и за ова прашање од тебе.[DOUBLEPOST=1522923194][/DOUBLEPOST]
Фриман водеше документарец за Бог и зборуваше за неговите лични погледи неколку пати во документарецот, Холифилд доволно е само да го разгледаш по социјалниве мрежи, на Дог последниот албум целиот му е за Бог, Дрејк имаше песна пред скоро време за истава тематика... А ако браме влакно во јајце што е религиозен а што не, тешко ќе дефинираме верувај.
Страшни авторитети наброи, големи интелекти, сега веднаш и јас ќе станам религиозен. Најмногу заради Дог и Дрејк.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Дрејк, Снуп Дог, Ивандер Холифилд, Морган Фримен итн. не се од најлошите земји на светот, напротив се успешни и славни ликови а се религиозни. Каде е тука стереотипот дека религиозен и прост е правило ? Ммм ?
OK ти е поентава, али зборот на ликовите ти е....
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас во поширока фамилија како и во познанство имам секакви луѓе и Атеисти кои заборавиле каде се наоѓа најблиската маалска црква бидејќи не стапнале во неа со години/децении(и јас спаѓам во овие) а секако познавам и буквално луѓе забеганици по религијата јбг тоа е тоа демократија секој со своите убедувања !
Еднашка седам со еден од тие религиозните и си правиме онака муабет навечер и почнавме нешто околу религија да разговараме и замислете човекот дури и вербално ме нападна ко да сум му ја убил фамилијата и почна да ме навредува како тоа не сум бил религиозен, не сум одел во црква, не сум постел никогаш, не сум славел и не сум одел по слави и.т.н. и јас му викам чекај бе човече малце па тоа си е мое лично демократско право, ако си ти религиозен, тоа си е тоа право, ако сум јас Атеист тоа си е мое право и замислете со таа особа со години повеќе не дискутираме ... тоа е тоа секакви не има на планетава земја, нажалост има многу кои незнаат од носот подалеку, а на другите им попуваат како и што да прават во животот ![DOUBLEPOST=1522934390][/DOUBLEPOST]
Дрејк, Снуп Дог, Ивандер Холифилд, Морган Фримен итн. не се од најлошите земји на светот, напротив се успешни и славни ликови а се религиозни.
Чим се Снуп Дог и Дрејк религиозни сигурно тука спаѓаат и Фифти Сент, Лудакрис, Шон Пол и др. така да и јас обавезно стануем религиозен ко нив !
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
IMG_20180401_210033.png
Еве го и Али... Обично луѓето учењето на религијата го разбираат како нешто против нивната комфорт зона па префрлаат дека тоа им одзема власт врз себе, а во суштина најуспешните луѓе во било која работа изгледаат како религиозни. Скромни, едноставни, посветени, вредни. Дефинитивно не е што е сватено, туку како е сватено. Од моето скромно искуство ако мора цврста категоризација агностичкиот поглед некако највеќе ми се допаѓа.
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Па,и САД треба да бидат на листата меѓу првите десет.
Американците одат почесто во црква од Европјаните.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
^ Во Фиром 'важноста на религијата во секојдневниот живот' се манифестира со крстење во автобус кога проаѓаш пред Соборна.
Изглеа се немаш возено во 23ка. Луѓето не ни седат, само се крстат цел пат. Посебно па од железничка до Бриколаж, раце ги здоболуваат.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.954
Религиозноста е за мрзеливите најчесто, според мене. Јас сакам да знам брате, не да верувам и слично. Мислам што ако велам дека верувам, ако не сум се запрашал за суштината и ако немам знаење, и после знаењето искуство, односно спознавање.
Исус вели - Кој со меч живее од меч и ќе умре. Да ги прашаш сите тие што се крстат по автобуси, пола од нив прв пат ќе слушнат за тие зборови, 4 од 5 од другата половина ќе кренат рамена зашто не знаат, но не ни размислувале веројатно за значењето на кажаното. Знаењето е битно, а не догми и голтај што ќе ти сервираат други.
Ама како да дојдеме до знаењето, тоа е прашањето на денот?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Религиозноста е за мрзеливите најчесто, според мене. Јас сакам да знам брате, не да верувам и слично. Мислам што ако велам дека верувам, ако не сум се запрашал за суштината и ако немам знаење, и после знаењето искуство, односно спознавање.
Исус вели - Кој со меч живее од меч и ќе умре. Да ги прашаш сите тие што се крстат по автобуси, пола од нив прв пат ќе слушнат за тие зборови, 4 од 5 од другата половина ќе кренат рамена зашто не знаат, но не ни размислувале веројатно за значењето на кажаното. Знаењето е битно, а не догми и голтај што ќе ти сервираат други.
Ама како да дојдеме до знаењето, тоа е прашањето на денот?
Solaire of Astora,

верата, знаењето и искуствата од верата и од знаењето се преплетуваат и се непотполни едни без други.

Од една страна велиш дека не знаеш, па ламентираш како да дознаеш, нејќеш да веруваш туку да знаеш (нејќеше да верува туку да знаае и славниот К. Саган па сега црви го јадат, оти многу „знаеше„...), така да решението за твојава трилема е многу едноставно.

За секој случај, кога наредниот пут ќе се возиш у „дваестројка„ и кога патниците ќе почнат да се „крстат,„ ти слободно прашај 4 од 5 патници и може некој ќе ти одговори што значат Христовите зборови за мечот...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom