Кои се најрелигиозните држави

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хм, да...ете, „дваестројка„ е еден од нив...небитно кај води.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Голема космичка неправда е што и гиганти како Саган и тупави форумски инаетџии на крај завршуваат (физички) како храна за микроогранизми. Голема космичка правда е што учинокот на Саган ќе дискутира до крајот на постоењето на оваа несреќна и генерално глупава цивилизација, а сеќавањата на вторите ќе бидат само како потсмев или сожалување за нечија игнорантност, незнаење, тешка фрустрација или болест (психичка).
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Almeida,

очекувај поплава од „лајкови„, по провереното начело „Ништо иде на ништо„.

Патем кажано, Саган е кај неговиот бог, а јас ќе одам при мојот. Разликата е очигледна-за оние при очи.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Саган е кај неговиот бог, а јас ќе одам при мојот.
SAMO EDEN EBOK

Иако се декларираат како религиозни, македонците се многу лабави кога станува збор за религија. Некои ми личат на агностици (иако се декларираат како христијани) или "практикуваат" обичаји чисто ради традиција.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
SAMO EDEN EBOK

Иако се декларираат како религиозни, македонците се многу лабави кога станува збор за религија. Некои ми личат на агностици (иако се декларираат како христијани) или "практикуваат" обичаји чисто ради традиција.
...што е повеќе пати посочено и од моја страна, кога е во прашање „статистичката„ рисјанска вероисповест од Македонците, по род.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Значи муслиманските држави се најрелигиозни.
Баш ме чуди зошто САД не се во првите 5.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
SAMO EDEN EBOK

Иако се декларираат како религиозни, македонците се многу лабави кога станува збор за религија. Некои ми личат на агностици (иако се декларираат како христијани) или "практикуваат" обичаји чисто ради традиција.
На пример - да си го заебат пријателот и да му земат пари на заем и никогаш да не му ги вратат, а тој му ги дал последните - тој дел не ги занима....или помош у невоља - тој дел од верата им е „непозната територија“.
Е сеа ако треба за свеќа за свадба да платат 4000 денари - пошо е „за убаво“, тогаш се верници....и страв им е на глас да зборат против пошо „може има нешто, од кај знаеш“.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
На пример - да си го заебат пријателот и да му земат пари на заем и никогаш да не му ги вратат, а тој му ги дал последните - тој дел не ги занима....или помош у невоља - тој дел од верата им е „непозната територија“.
Е сеа ако треба за свеќа за свадба да платат 4000 денари - пошо е „за убаво“, тогаш се верници....и страв им е на глас да зборат против пошо „може има нешто, од кај знаеш“.
Almeida,

со неверојатна прецизност ги погаѓаш погрешните работи во верата која не ја ни познаваш. Ќе да е до „возвишениот атеистички морал„...

Јасно е дека немаш страв-кога грешиш. Туку, од кај го извади овој пример со позајмувањето пари? Имаш лоши искуства или „набадаш„ па се надеваш дека ќе погодиш?...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
М'ки, ги земав као примери од секојдневието од ликови шо имаат крс' обесено на ретровизор, твои духовни еквиваленти (што и да е тоа дух).
Не би навлегувал подлабоко во посуштински анализа во отсуство на суштина на твоето хоби (попрво твојот проблем).
Знам дека немаш што да праиш вечерва, ама неам намера да се бавам со тебе и генерално не ми се општи многу со тебе (плус и модераторот ми брише постови). Од дома ме учеа да го бирам друштвото и да не си го губам времето со секого.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
М'ки, ги земав као примери од секојдневието од ликови шо имаат крс' обесено на ретровизор, твои духовни еквиваленти (што и да е тоа дух).
Заклучок; не знаеш што е тоа „дух„.[DOUBLEPOST=1523388905][/DOUBLEPOST]
Не би навлегувал подлабоко во посуштински анализа во отсуство на суштина на твоето хоби (попрво твојот проблем).
.
Не ни можеш да навлезеш подлабоко; до „возвишеноста„ ќе да е...[DOUBLEPOST=1523388980][/DOUBLEPOST]
Знам дека немаш што да праиш вечерва, ама неам намера да се бавам со тебе и генерално не ми се општи многу со тебе (плус и модераторот ми брише постови). Од дома ме учеа да го бирам друштвото и да не си го губам времето со секого.
Модераторот брише мои постови до тебе упатени, така не се секирај за тоа.
Не си го губи времето уопште, особено не со работи од кои немаш благе везе.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
...што е повеќе пати посочено и од моја страна, кога е во прашање „статистичката„ рисјанска вероисповест од Македонците, по род.
Значи не ви чини религијата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи не ви чини религијата.
Како ти успеа да...промашиш?

Како, на пример, не ти текна дека не ќе е до религијата, туку до оние кои се изјаснуваат за „рисјани„, еднаш во 10г., на попис, (а сега и поретко, оти попис немаше...), туку кривицата ја префрлаш на самата религија, која статистичките рисјани, македонци по род, не ја познаваат, а од непознавањето произлегува и нејзиното погрешно практикување?

И зашто велиш „ви„? Се оградуваш од верата која веројатно те крстила и на која веројатно, барем „статистички„, самиот и‘ припаѓаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom