Кои се најдобрите, а кои најлошите половни автомобили

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Хахаха Ако ако супер. Фала многу на советите. Јас зедов опел корса нешто по економично али еве сега сакам појако поголемо... Па ќе ги земам коментарите во обзир..
Ако сакаш појако..Алфа 156 В6 ГТА мотор..
Или некое Астриче 1.6..
 
Член од
5 јули 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
Ако сакаш појако..Алфа 156 В6 ГТА мотор..
Или некое Астриче 1.6..
Оу не. Другар има алфа ромео лапа 10 на 100км.. Вели 'некни ставив 1000че сега сум при крај'. А астриче ми се свиѓа али не ми се свиѓа само ако има дрвен ентериер...
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Мислење за B3 на Мазда моторот 1.3 бензинец, за стара кола се работи поточно Kia Avella, истиот мотор го имаа и Kia Rio и Mazda Demio првите модели. Ми треба кола итно, не е за во Мк, волан на десно е тука.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
20
Поени од реакции
40
Zdravo ako moze mislenje za Fiat Grande Punto, ili nekoj ako ja ima kako e zadovolen, vo plan sum da kupam pa me interesirat I drugi mislenja
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Какво мислење имате за Јапонските, Корејските возила Митцубиши, Хонда, Тојота, Сузуки?
Дали е добро да се земе половно возило од овие брендови, дали лесно би нашол сервис што има делови за овие марки на коли и дали се поефтини за одржување и дали се издржливи за разлика од Германските?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.333
Поени од реакции
22.638
Какво мислење имате за Јапонските, Корејските возила Митцубиши, Хонда, Тојота, Сузуки?
Дали е добро да се земе половно возило од овие брендови, дали лесно би нашол сервис што има делови за овие марки на коли и дали се поефтини за одржување и дали се издржливи за разлика од Германските?

car si nema sto, vidi pred nekoja godina sto pisuvase na temata, prvite strani, kako go branese bmw a sega za japonci prasuvas..

kuso i jasno, japoncite pravat odlinci koli. tojota, nisan i honda pogotovo. mitsbibushi ako sakas suv ili ako mozes da zemes podobar model, bazicni modeli im se tokmu toa, taka da vnimatelno so niv mada i tie nemaat gajle ali ne ocekuvaj bmw ako zemes magna ili lancer lol...

za odrzuvanje se poefti, delovite se poeftini pogotovo sega i jenot koga e poslab, pomalku se rasipuvaat e sega dali ima delovi na lager vo mkd neznam...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.678
Поени од реакции
38.864
Какво мислење имате за Јапонските, Корејските возила Митцубиши, Хонда, Тојота, Сузуки?
Дали е добро да се земе половно возило од овие брендови, дали лесно би нашол сервис што има делови за овие марки на коли и дали се поефтини за одржување и дали се издржливи за разлика од Германските?
suzuki maruti samo
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
car si nema sto, vidi pred nekoja godina sto pisuvase na temata, prvite strani, kako go branese bmw a sega za japonci prasuvas..

kuso i jasno, japoncite pravat odlinci koli. tojota, nisan i honda pogotovo. mitsbibushi ako sakas suv ili ako mozes da zemes podobar model, bazicni modeli im se tokmu toa, taka da vnimatelno so niv mada i tie nemaat gajle ali ne ocekuvaj bmw ako zemes magna ili lancer lol...

za odrzuvanje se poefti, delovite se poeftini pogotovo sega i jenot koga e poslab, pomalku se rasipuvaat e sega dali ima delovi na lager vo mkd neznam...
Секој жив човек се предомислува. Сакам да сменам и да пробам од источните коли да возам.
Конкретно модел да ми препорачаш од Нисан, Мицубиши, Тојота и Хонда?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
Какво мислење имате за Јапонските, Корејските возила Митцубиши, Хонда, Тојота, Сузуки?
Дали е добро да се земе половно возило од овие брендови, дали лесно би нашол сервис што има делови за овие марки на коли и дали се поефтини за одржување и дали се издржливи за разлика од Германските?
Веројатно најдобро.

Ја вака би идел на старо (кога би се решил некад на старо да купувам кола)
1 Субару
2 Тојота
3 Хонда
4 Митсубиши
5 Сузуки
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.333
Поени од реакции
22.638
Секој жив човек се предомислува. Сакам да сменам и да пробам од источните коли да возам.
Конкретно модел да ми препорачаш од Нисан, Мицубиши, Тојота и Хонда?
ne bi mozel konkretno da zboram za modeli vo mkd posto nemam poima sto se prodava vo mkd, jas zboram generalno i ona sto sum vozel uglavno vo aus i azija. za mene tojota i nisan se eden i dva vo pogled na cena, kvalitet i pogotovo izdrzlivost. honda e odlicen izbor odlicno sklopena kola, jas na niv gledam ko eftino japonsko bmw 3ka ali ke bide poteska za popravki i delovi posto mnogu pomalku se prodava i nekako slab supply chain ima duri i niz azija a ne pak ostatokot na svetot. micubishi ako sakas suv i ako imas poveke pari da potrosis. eftinite modeli ne im se stegnati, se oseka razlika duri i vo voznjata, retko koga nemam izbor moze da zemam za rent a car i recisi sekogas osekam deka volanot mi e prelesen i ne gi uzivam zboram za sedan... suvovite im se dzverovi za sekakov teren od pesocni plazi, dzungli do sumi sekade sum gi vozel i nemaat gajle.

subaru ima brzi igracki ama relano se najslabi od japoncite a i najlosi vo sekoj pogled. e sega ako planiras da se trkas po partizanska ovie imaat modeli sto definitivno ke privlecat vnimanie i ke izedat dosta evropski pojaki brendovi
Автоматски споено мислење:

gi zaboraviv i mazda... ovie se isto odlicni i dobar izbor. imaat odlicni modeli i se izdrzlivi.

leksus ti se klasa, ako imas poveke pari i ako gledas nekoja god postar leksus vs se ova sto zborevme, zimaj leksus
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Само Хонда остана самостојна, се друго купи Тојота. Освен Сузуки, Нисан и Мицубиши. Сузуки е на некоја индиска компанија, Нисан 20 години е на Рено а Мицубиши ја купија пред 2,3 години ПСА. Имам впечаток дека Тојота кога ќе ги купи ги слабее брендовите, на пр. новите и Субару Импреза биле тапа, само еден тојотин бензинец 1.6 мотор во понудата, материјали и ентериер катастрофа. Темата е за половни коли ама сепак да заокружиме како стојат работите моментално.

Искрено обожавам јапонци а мој фаворит е Subaru Impreza 2.0 Diesel Boxer 4x4 2010/11.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Мазда е самостојна ако не грешам, откако го раскина партнерството со Форд.
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
71
Поени од реакции
18
Некој спомна ОРИГИНАЛ сервисни книшки!
Оди по автоплацевиве низ Скопје и ќе видиш каква превара се прави. Не може бе во сервисна книшка да пишуваш што сакаш, да бришеш со коректор. Трагедијата да е поголема е што и за автомобилите што не се увезувани се прават превари.
Човек што работи во некој овластен салон/сервис за некој тип на возило врши незаконски менувања во параметрите на километражата и тоа компјутерски. И после верувај им ти на продавачиве на коли или на авто - дилериве. Опасна мафија се.
Ова од искуство. Да не споменувам имиња.
Еден пример:
Пробувам Астра од 2005 година, бомбона колата. Сервисна книшка како од бајка. Се точно напишано. Арно ама кога отидов таму каде што требаше да се уверам дека се е у реду, прво човекот ми го знаеше Името и Презимето и градот од кај што сум. Ги потврди параметрите. Среќа што имав човек внатре па ми кажа да не наседнам на преварава пошто ми извади се документација за колата што не чини и испаднаа дека не биле 67 000км како што тврдеа сите, и како што пишуваше регуларно во сервисната книшка туку 250 000км со огромен број на дефекти.
Епа сега внимавајте што купувате.
Znaci najsigurno e vo salon?tamu od 0 km nemozat da vratat poveke.samo ako sakaat moze na napred da ja napravat 100 000,ama togas pa nema da bide nova.pak ne biva haha
Така е зборот,може и без компјутер:pos::pos:..
Neka mu stavi ako ne lap top
 

Kajgana Shop

На врв Bottom