Кои се македонските муслимани (торбешите)?

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Ti mesas ne jas. Jas nacijata nikogas ne ja dovedov vo prasanje, po nacionalnost sum Makedonec, od ednostavna pricina imam Makedonski pasos i ovaa zemja uste se vika Makedonija, kako sto i ti si Makedonec kako i sto etnickite albanci sto zjiveat vo Makedonija se Makedonci... Najverojatno naskoro ke staneme severno Makednci po nacionalnost a etnickata pripadnost pak ke ni ostane ista pak ti ke si bides samo Makedonec jas samo Torbesh, Albanecot samo albanec i .t.d
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Ti mesas ne jas. Jas nacijata nikogas ne ja dovedov vo prasanje, po nacionalnost sum Makedonec, od ednostavna pricina imam Makedonski pasos i ovaa zemja uste se vika Makedonija, kako sto i ti si Makedonec kako i sto etnickite albanci sto zjiveat vo Makedonija se Makedonci...
Не мешај нација и државјанство.

Прво разјасни ги поимите: што е религија, што е нација и што е државјанство, па ќе разговараме како луѓе, а не како торбеши и сите останати.

Побарај во енциклопедија или лексикон па можеби ќе успееш да правиш разлика помеѓу тие термини.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Mene mi se jasni tie poimi ti treba da gi razjasnis nacijata proizleguva od drzavjanstvoto a etnickatata pripadnost se dolzji na genite i obicaite sto gi neguva edna grupa ili narod taka citaj podobro Sto e Obama spored tebe po nacionalnost Keniec posto etnickite koreni mu se Keniski ili Amerikanec posto e roden vo Amerika i ima Americko drzavjanstvo
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Глумиш лудило и само повеќе се закашкуваш во безизлезот.

Торбешите се религиозна група, исто како и протестантите, католиците, православните, евангелистите, будистите, атеистите и сл.

Религијата не ја одредува ниту етничката припадност, па ниту националноста.

Џабе шмараш.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Ti mesas ne jas. Jas nacijata nikogas ne ja dovedov vo prasanje, po nacionalnost sum Makedonec, od ednostavna pricina imam Makedonski pasos i ovaa zemja uste se vika Makedonija, kako sto i ti si Makedonec kako i sto etnickite albanci sto zjiveat vo Makedonija se Makedonci... Najverojatno naskoro ke staneme severno Makednci po nacionalnost a etnickata pripadnost pak ke ni ostane ista pak ti ke si bides samo Makedonec jas samo Torbesh, Albanecot samo albanec i .t.d
по твое ако утре се смени името на државава,нема да си македонец...а даваш некој споредби со Обама..можат да менуваат што сакат но мене нема никогаш да ме променат и ќе останам за секогаш македонец...
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Jas so mojata etnicka pripadnost imam rascisteno , za nacionalnata sum imal srekja ili nesrekja da se rodam vo Makedonija, dodeka za religijata blagodaren sum mu na Alah d.s sto me nagradil so Islam pozdrav mojata diskusija na ovaa tema zavrsuva tuka posto imam i povekje kazano od sto treba Torbeshite 99% se smetaat za posebni od Makedonskiot etnos a toa govori i povekje od sto treba

по твое ако утре се смени името на државава,нема да си македонец...а даваш некој споредби со Обама..можат да менуваат што сакат но мене нема никогаш да ме променат и ќе останам за секогаш македонец...
Po Etnicka pripadnost ke ostanes zasekogas Makedonec ama nacionalnosta ke ti glasi spored imeto na drzavata :uvo::uvo: i mene sekako
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Jas so mojata etnicka pripadnost imam rascisteno , za nacionalnata sum imal srekja ili nesrekja da se rodam vo Makedonija, dodeka za religijata blagodaren sum mu na Alah d.s sto me nagradil so Islam pozdrav mojata diskusija na ovaa tema zavrsuva tuka posto imam i povekje kazano od sto treba Torbeshite 99% se smetaat za posebni od Makedonskiot etnos a toa govori i povekje od sto treba
:pos2:

Ко пародија на Монтипајтон си!

Не сум чул за испитување на торбешката заедница и нивните етнички чувства, но утопистички гледано ТИ можеш да се сметаш и за Марсовец, меѓутоа друго говори етногенезата на овие простори.

Секоја понатамошна дискусија е истрошена повеќе од што треба.

И за да не се наведат на погрешен заклучок останатите членови, персоната од никот Абдурахман не е ни одблизу припадник на Торбешите ниту има вселенска лиценца за да говори во нивно име, затоа најдобро би било да му приоѓате на неговиот случај како индивидуално форумско паламудење.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Torbesite se makedoncite koi se muslimani.
Sto poveke diskusija? Ne gledam.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Site se moi vtori treti peti profili do beskonecnost i Amco i Princez i Pikaso i Praveden i site muslimani na Forumov se isti profil spored gluperdata vasa koi Trolovi
Абдурахмане, пријателе, јас не сум традиционален муслиман.

Го сакам и почитувам, особено она што ригидно и паметно зачувале богата ризница од античката и предантичката цивилизациска култура и уметност.

Али пред се секој ќе си се идентификува со она што го сака и што мисли дека треба, а тек после другите нешта.

Nikoj ne napaja identitet i identitetnost, ama ne moze Abdurahman da govori za cela edna glupa lugje, moze samo za sebe.
А не знаеш ти дека Торбешите се стриктно насочени према Исламот и се што е Исламско.
Причината мене лично не ме засега. Пропаганди, вакви, такви, јебеш га.
И денес постојат пропаганди, антиквизации ова она.

На дечкото му се скока, поради тоа што тој ги чуствува поблиски неговите со-верници албанци, неголи неговите сонародници македонци христијани.
 
Член од
7 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Najparvo sakam da ve pozdravam na site,i da vi se zablagodaram za vashite mislenja za toa koi se torbeshite..jas se uklucvam pokasno na ovoj forum..no se nadevam deka ce me prifatite..e sega jas za pocetok ke postiram eden kratok tekst..za toa koi se Torbesh..pa se nadevam na dobra diskusija..Pozdrav

Постојат повеке гледишта на тоа кои се торбешите и помаците, горанците нема да ги спомнувам у другиот дел од текстот пошто е општо познато дека тие се субгрупа на торбешите. Имено за Торбешите Македонците тврдат дека се исламизирани Македонци а нив ги користат само за гласови на избори а историски е докажано дека се нивни најголеми нерпијатели.

Бугарите тврдат дека се бугари само затоа што Македонците ги сметаат за Бугари и по автоматизам Торбешите ги сметаат за БУгари.

Србите тврдат дека се Српска суб Група и затоа им дадоа стаус на нација во Србија и вивдоа графа Горанци.

Албанците ја користат целокупната конфузија која владее и со тоа користа најмногу во Македонија и го користат гневот кај Торбешите према другите и во зелба орбешите за да можат да се инегрираат во системот во Македонија масовно се пишуваат Албанци затоа што тоа преставува единствен начин да се вработат, затоа што Македонија не ги признава за малцинство и неможат да ги остварат своите права на никаков начин.

Турци-Торбешите се пишивале за турци и се сметале за турци затоа што сметале да се биуде муслиман треба да се биде турчин и од кај што потекнува поимот Потурчување што е погрешно а правилен термин е Исламизирање или примање на ислам.

Во мегусебна комуникација Торбешите се нарекуваат Нашинци и вечина нејкат да бидат нарекувани Торбеши затоа што имаат слабо познавање на историјата односно тоа го користат другите народи и името Торбеш го поистоветуваат со именката Торба, што е погрешно, и иторичарите доагаат до заклучок дека у ствари името Торбеш е друго име за Богомилите кое се користело во Северна Албанија каде што и деен денес постои село со истот име. Имено името Торбеши првпат се споменува во 10тиот век.

Торбеши кои се?

Во 10тиот век се појавува една нова религија на овие простори кои тогаш биле христијански и за нив таа нова религија преставувала нешто ново,богохулије ерест,и со самото тоа била осудена на пропаст а нејзините следбеници на истребување.

Следбениците на Богомилството биле денешните Торбеши и сочени со таквиот прогон тие морале да пребегаат високо во планините каде што се наогаат сите Торбешки населби во Македонија во Бугарија во Албанија , во Грција и на Косово. Имено со самото Бегање виоко во планините тие веке не преставувале закана за христијанствот и христијанското население и овие изгубиле интерес за нив и на тој начин престанало нивното истребување.

Така живеле во следните векови додека не дошле турците, А кога дошле Турците на Балканот тие нив ги дочекале као ослободители, затоа што богомилствот као ученње потекнува од денешен ирак , А и религијата што ја имале Турците била доста слична со Богомилството така да Богомилите скоро сите го примиле исламот а Турците ги дочекале ко нивни брака ослободители.

Еве на кратко еден пост зошто Торбешите се осекјаат за посебен народ?

И од кај потекнува името Торбеш и омразата на христијаните ккон нив
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Конечно разумен дискутант од “Торбешите“. Се согласувам со записот на “Алтинтоп“ (освен за некои работи). Торбешите на територијата на Македонија (и во околината) се претежно припадници на Македонската националност (генетски, културно, јазично). Некои од нив се чувствуваат припадници на соседните народи, што исто така не е зло, не велам дека не се Срби, Црногорци и сл., но на овие предели се најповеќе Македонци.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Конечно разумен дискутант од “Торбешите“. Се согласувам со записот на “Алтинтоп“ (освен за некои работи). Торбешите на територијата на Македонија (и во околината) се претежно припадници на Македонската националност (генетски, културно, јазично). Некои од нив се чувствуваат припадници на соседните народи, што исто така не е зло, не велам дека не се Срби, Црногорци и сл., но на овие предели се најповеќе Македонци.
Procitajgo uste ednas i ke vidis deka Altintop ne izmislill topla voda samo ja kazal vistinata za Torbeshite kako drugite gi gledaat i kako samite se gledaat. Jas toa se obiduvam da vi ko kazjam podolgo vreme deka edno e kako vie ne gledate drugo e kako nie se osekjame :tapp::tapp::tapp:
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Конечно разумен дискутант од “Торбешите“. Се согласувам со записот на “Алтинтоп“ (освен за некои работи). Торбешите на територијата на Македонија (и во околината) се претежно припадници на Македонската националност (генетски, културно, јазично). Некои од нив се чувствуваат припадници на соседните народи, што исто така не е зло, не велам дека не се Срби, Црногорци и сл., но на овие предели се најповеќе Македонци.

Џабе се обидуваш, веч видено е .
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Остајте ја нацијата, измислена работа е.

Идентификацијата со Исламот, е само сурогат на она националното.

Националното е измислено, не постои, е фејк работа. Разберете.

Следбениците на Богомилството биле денешните Торбеши и сочени со таквиот прогон тие морале да пребегаат високо во планините каде што се наогаат сите Торбешки населби во Македонија во Бугарија во Албанија , во Грција и на Косово. Имено со самото Бегање виоко во планините тие веке не преставувале закана за христијанствот и христијанското население и овие изгубиле интерес за нив и на тој начин престанало нивното истребување.
Ова е добро логикување. Нормално е, автохтонот на планина ќе избега, од дошљаците, а не обратно.

Албанците ја користат целокупната конфузија која владее и со тоа користа најмногу во Македонија и го користат гневот кај Торбешите према другите и во зелба орбешите за да можат да се инегрираат во системот во Македонија масовно се пишуваат Албанци затоа што тоа преставува единствен начин да се вработат, затоа што Македонија не ги признава за малцинство и неможат да ги остварат своите права на никаков начин.
Види, албанците ги користат во моментот, кога треба да се гласа, особено Торбешите од Прилепскиот регион (Дебреште) и Торбешите од Кичевскиот регион (Пласница, Лисичани итн.), исто така и во струшкиот регион само едно село, а тоа е Лабуништа, додека, останатите струшки села, Дебарски села, Гостиварски и Тетовски, целосно се приклонуваат кон тој Македонски елемент. Во Дебар секогаш конкурент на албанските партии бил кандидат на СДСМ. Тоа е поради тоа што Македонците муслимани гласаат секогаш за Македонски кандидати, а не за Албански.

Сега се појавуваат спасители, кои ќе го оформат тој нов етнос, Торбешки и така ќе си го спасат тој уникатен свој етнос.

Освен Кичевските села, и Прилепските и едно село Струшко Лабуништа, никој, не сака да чуе за Албанци и Албанштина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom