Козметика

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Останато ми е во психа од поранешната професија! :)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
u posledno vreme ja koristam kolekcijata na nivea, a pred toa ja koristev kolekcijata adidas sport. od parfemite omilen mi e hugo boss, a sega go koristam parfemot na kenzo mislam deka beshe tree :)
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Najzakon zenski parfemi Contadiction-Calvin Klein, Emporio Armani white i klasika Chanel n.19..... Vo odnos na sminka i kozmetika za sekoj den L'oreal site produkti se super a za vecerna sminka Christian Dior ili Clinique i Lancome...
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Ah, kaj me pogodi so temava Fortue ... pa kozmetika koristam mnoooogu, od kremovi za lice dneven i noken (Vitaskin, najdobro mi odgovaraat na liceto, sum probala i drugi ali problematichna koza imam), kupki i mleka za telo od Felche i seventeen, stikovi, parfemi (Wish od Chopard najdobar mi e i Rush od Gucci), dezodoransi, shampon i regenerator od Nivea, senki, karmini, ruzevi, molivchinja toa se od Oriflame, pudra od Mabeline, drugo ne mi teknuva momentalno .. aj ako mi tekne ke vi dopisham :D
A za boite zavisi kako sum oblechena .. pretezno shminka samo za vecherno izleguvanje koristam, obichno samo krem za lice, rimel i sjaj za usta imam na mene :D
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Od parfemite najmnogu gi sakam Rush (go spomna i Devilish), Ultra Violet, Organza, Sultan (posebno mi se dopagja), Kenzo Flower (nezen za leto), Montana (najzakon, no ne mozam nikade da go najdam) i mnogu drugi :) Manjak sum za parfemi :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Форчн, ах Султанот ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
divine напиша:
Форчн, ах Султанот ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
:D :D :D :D :D :D :D :D Ekstra parfemche, ekstra shishence, ekstra... :D :D :D Aj koga ke dojdesh sledniot pat, ke odime zaedno da si go kupime :D
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Креми и препарати за нега на кожа : La Roche Posay
Парфем : Acqua Di Gio & Farenhajt (ne znam kak se pishuvashe oti sea imam Acqua di Gio)...
Шампон : Jacques Dessange - закон!!!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Macedalien напиша:
Парфем : Acqua Di Gio & Farenhajt (ne znam kak se pishuvashe oti sea imam Acqua di Gio)...
Aqua Di Gio mi se dopagja najmnogu od mashkite parfemi! Sculpture i Ultra Violet isto taka :D
Moram da dodadam deka Armani mashkiot parfem go obozuvam 8)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
КОЗМЕТИКАТА Е ШТЕТНА ПО ЗДРАВЈЕТО

Со сумирање на резултатите од многу научни истражувања се дознава дека многу козметички производи можат да го нарушат имунитетот, составот на хормоните, производството на сперматозоиди, да го оштетат црниот дроб, бубрезите и да предизвикаат алергии.

На козметичките препарати може да се прочитаат разни состојки кои воопшто штетно влијаат на здравјето на луѓето.

Списокот е навистина долг: „Paraben“, „polietilen„, „glikol“, „alkinofenol“...овие и уште многу други состојки ги има во козметиката за секојдневна употреба (хигиена).

Парабените, силните конзерванси дури се поврзуваат и со појавата на рак на дојката, најраширениот тумор кај жените.
Особено штетни можат да бидат парфемите, филтрите за сончеви зраци, дезодорансите, кармините и боите за коса од сите марки.

Еколошката организација „Гринпис“ издаде водич за производите кои содржат опасни материи, кој се вика „Cosmetox“.

Исто така германската новинарка Рита Стејнс напиша книга со наслов „Вистината за козметиката“ во која направи попис на 1200 најштетни хемикалии кои се употребуваат во козметиката.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Pa od kozmetika najveke koristam Garnier.Ama orignalen Garnier za zapaden pazar,ne ovoj tuka sto se prodava.Toj sto se prodava tuka e za istocen pazar i e pockart t.e go nema istiot efekt. Mene brat mi mi nosi Garnier od Holandija i mislam deka mi e super za mojata mlada koza. Kremi ne koristam.Mislam epten slabo.Imam samo tri,od koi koristam samo edna i toa od Garnier-Green se vikase mislam,hidratantna krema,od Grcija ja kupiv i super e:wink: Drugite dve se ednata od L'oreal od holandija i drugiot od Oriflame(toj pa prasina fati!hahah) Toj od L'oreal e Pure Zone,se koristi samo za na odredeni mesta kade kozata e pomrsna,i od nego samo na nosot si stavam,bradata i malce na celoto,kade sto ima potreba samo. Maska stavam edna samo,i toa so lupenje e,od Vichy. A inaku piling-maski koristam obavezno 2-3 pati nedelno.Pred spienje mijam zabi i cistam lice so gelce za cistenje lice Garnier(so mentol),si gi mackam racete so malce kremce za race i vo kreveeeeeeet.......:)
Ete toa e toa,a za kosata si koristam pak Garnier shampon,hehehe.:wink:
I od shminka,Givenchy senki,L'oreal double effect maskara,pudra Seventeen i pomalce Revlon,sjaevi i tecni karmini Revlon,Maybelline,trendy i imam eden sjaj od YSL.
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
dezedorans koristam samo Nivea.Samponi samo na Pantene,pasta za zabi Coligate,sapun Dove,krema-samo Nivea,krema za smiruvanje na kozata-Hemel....
a za sminka:pudra samo na Max Faktor i Pupa,rimel na Gosh i Menhetn,senki na Seventeen,rus na Avon,sjaj na Avon.
od oriflame ne naracuvam mnogu neznam zasto
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
користам стик гош, шампон и пена за коса нивеа, крема гарние, паста за заби колгејт, сапун дове или нивеа. Млеко за тело исто нивеа.
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Koristam sampon i regenerator Pantene,Kupka Nivea,pasta za zabi Coligate,sapun i mleko za telo Dove.Krem Vitaskin,mleko i tonik za cistenje lice Vitaskin,pudra Loreal,maskara Revlon,senki i karmini Oriflame i sjaj Gosh.Dezozorans Nivea,parfemi Lightblue-D&G i Divine-Oriflame.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom