Кое е според вас најубавото македонско вино?

A

Avenger99

Гостин
Вината што денес се произведуваат во Македонија се миљон пати бољи од вината што се произведуваа во Македонија за време на СФРЈ.
Не ми ја разбираш поентата :) Вината што денес се произведуваат во светот се подобри него некогаш. Вината што во Македонија се произведувале за време на Југославија биле наливни. И да, постоел Тиквеш со Тга, и други некои винарии со нивни флаширани вина, али тоа ради реда. Целото вино се изнезувало во Југославија како наливно, најмногу за Словенија и Хрватска.
Лозарството беше реонизирано, се знаеше во кој реон која сорта е препорачана и треба да се сади.
Во Охридскиот регион имаше преку 300 хектари лозови насади од висико квалитетни сорти( Каберне Совињнон, Мерло, Бургунден Црн, Совињон, Семијон, Ркацители, Жупљанка, Мускат Отонел). Денес од тие насади нема ништо, се е речиси уништено.
Битола го имаше најдобриот Ризлинг во Македонија, Скопско Прокупец итн..
Денес гледаме како на 45 степени во Тиквешијата се сади Бургундец Црн и Совињон и како таков се претставуваме во светот. Не! Тоа е погрешно, многу погрешно. Тоа се сорти кои сакаат поладна клима, кои даваат одлични резултати на поладни подрачја. Затоа Нов Зеланд има толку добар и баран Совињон Бланк.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
ОК ти знаеш ваљда што се сади. Ја што глеам и ми се чини, е дека Вранец (и Сира се повеќе) се сади.
 
A

Avenger99

Гостин
ОК ти знаеш ваљда што се сади. Ја што глеам и ми се чини, е дека Вранец (и Сира се повеќе) се сади.
Нормално дека Вранецот најмногу се сади, ама се прави грешка со сорти кои не одговараат на таа клима и се садат, а потоа од страна на винариите се претставуваат како одлични вина. :)
 
D

Daedalus

Гостин
Ја знам дека кога им бев на Сковин у фабриката, ми се згади од животот. Иронијата беше што теткицата у лабораторија, си пиеше Витач. <3
 
A

Avenger99

Гостин
Сковин имаа солидни вина, 2013 мислам освоја и златен медал за Совињонот. Визбата е голема, сум бил неколку пати, меѓутоа Штерјо и неговите луди политики последниве години доведоа до тоа да Сковин колабрира, мислам дека од лани имаат и нови сопственици.
 
D

Daedalus

Гостин
Сковин имаа солидни вина, 2013 мислам освоја и златен медал за Совињонот. Визбата е голема, сум бил неколку пати, меѓутоа Штерјо и неговите луди политики последниве години доведоа до тоа да Сковин колабрира, мислам дека од лани имаат и нови сопственици.
Хигиената у фабриката им идеше у минус. Гнасотилаци.
 
A

Avenger99

Гостин
Хигиената у фабриката им идеше у минус. Гнасотилаци.
Може си бил во тек на берба, а имаат и доста стари машини во Сковин, ипак е визба направена во 70тите години од минатиот век.
Иначе Сковин ти е визба која и ден денес најголем дел од виното го продава како наливно, па вероватно и затоа не се грижат премногу за хигиената околу и во винаријата, во секој случај минус голем. Јас кога бев двата пати, хигиената беше на завидно ниво.
 
D

Daedalus

Гостин
Може си бил во тек на берба, а имаат и доста стари машини во Сковин, ипак е визба направена во 70тите години од минатиот век.
Иначе Сковин ти е визба која и ден денес најголем дел од виното го продава како наливно, па вероватно и затоа не се грижат премногу за хигиената околу и во винаријата, во секој случај минус голем. Јас кога бев двата пати, хигиената беше на завидно ниво.
Јас лани бев, март негде. Ај биореакторите, мање више, битно е внатре да се чисти. Ама тие роторите што им се надвор, првите што го гмечат грозјето, беа скроз испрљани. Е сеа веза неам, можда дека била берба и не ги чистеле. Внатре филтрите за тргање на љушпи од месо изгледаа ок, колку што може да се види. Лабораторијата им беше ужас. Пајажини, исфлекани колби, ерленмаери и бирети. Апаратурата од времето на дедо Ное, исто ко и лаборантките.
 
A

Avenger99

Гостин
Јас лани бев, март негде. Ај биореакторите, мање више, битно е внатре да се чисти. Ама тие роторите што им се надвор, првите што го гмечат грозјето, беа скроз испрљани. Е сеа веза неам, можда дека била берба и не ги чистеле. Внатре филтрите за тргање на љушпи од месо изгледаа ок, колку што може да се види. Лабораторијата им беше ужас. Пајажини, исфлекани колби, ерленмаери и бирети. Апаратурата од времето на дедо Ное, исто ко и лаборантките.
Тие роторите се со перфорирано дно, со дупчиња, после берба се вадат надвор и се чистат. Пред берба пак се чистат. Може биле стари некои ротори, незнам. Во лабараторијата не сум влегол.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Јас сум бил во Камник само, и можам да кажам дека е чисто и доста организирано. Технолошки не се разбирам.

Иначе за скапо мислев во ресторано, по маркетите се океј.
 
T

Terroir

Гостин
Јас сум бил во Камник само, и можам да кажам дека е чисто и доста организирано. Технолошки не се разбирам.

Иначе за скапо мислев во ресторано, по маркетите се океј.
Камник е мала винарија, плус е во комплекс заедно со ресторанот има цело време посетители и мора се да биде чисто

Него од Лозар има некаде да се најде вина кај нас, има некој пробано или стрикно се фокусирани на странски пазар ?
 
A

Avenger99

Гостин
Би се изнанеадиле во какви услови ги чуваат своите вина старите француски шатоа :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Јас сум бил во Камник само, и можам да кажам дека е чисто и доста организирано. Технолошки не се разбирам.

Иначе за скапо мислев во ресторано, по маркетите се океј.
Абе у Форца да речеме, виното го купуваш по скоро маркетска цена, а доплаќаш само 200 ако сакаш да го пиеш во ресторанот. Што е добро за пиење на скапи вина, кои у друг ресторан би те коштале, без претерување x2,x3, па и х4 од маркет цената.
Али другите ствари (за јадење) им се скапи.[DOUBLEPOST=1519257056][/DOUBLEPOST]
Би се изнанеадиле во какви услови ги чуваат своите вина старите француски шатоа :)
си ибале векот они

продаваат име, мада стварно им се добри, Бордоата да речеме
ја сакам австралиски, јужноамерикански и јужноафрички (сира сеако), али францускиве вина стварно ми се свиѓаат, без разлика што пре би пиел селско јелоу теил сира наместо бордо
 
A

Avenger99

Гостин
Абе у Форца да речеме, виното го купуваш по скоро маркетска цена, а доплаќаш само 200 ако сакаш да го пиеш во ресторанот. Што е добро за пиење на скапи вина, кои у друг ресторан би те коштале, без претерување x2,x3, па и х4 од маркет цената.
Али другите ствари (за јадење) им се скапи.[DOUBLEPOST=1519257056][/DOUBLEPOST]
си ибале векот они
Во Форца сум стапнал 2 пати и никогаш повеќе. Првиот пат кога бев, келнерот ми вика а да идете вие на сигурно да си земете Тиквеш?o_O А пред тоа се претставивме дека сме двајца енолози.
Другиот пат, испивме 3 вина тројца и ни наплатија 600 денари corcage fee, не постои поголема глупост од тоа и поради таа причина моја нога више никад во Форца.[DOUBLEPOST=1519257265][/DOUBLEPOST]
Абе у Форца да речеме, виното го купуваш по скоро маркетска цена, а доплаќаш само 200 ако сакаш да го пиеш во ресторанот. Што е добро за пиење на скапи вина, кои у друг ресторан би те коштале, без претерување x2,x3, па и х4 од маркет цената.
Али другите ствари (за јадење) им се скапи.[DOUBLEPOST=1519257056][/DOUBLEPOST]
си ибале векот они

продаваат име, мада стварно им се добри, Бордоата да речеме
Посебен народ си се они, јебига, горди на своите вина :) Многу од нив се доста традиционални и конзервативни во поглед на винарството, за нив иноксот не доаѓа во предвид, потсеќа на индустрија, а они се убедени дека француските вина не се индустриски. Сеуште чуваат и ферментираат вина во бетонски цистерни, мада тоа во последниве години наголемо се враќа во светот, нормално со право.[DOUBLEPOST=1519257411][/DOUBLEPOST]
Камник е мала винарија, плус е во комплекс заедно со ресторанот има цело време посетители и мора се да биде чисто

Него од Лозар има некаде да се најде вина кај нас, има некој пробано или стрикно се фокусирани на странски пазар ?
На Лозар Велес ли мислиш? Има вина на Лозар, бар јас ги имам видено во локален маркет во Охрид, не се евтини околу 320 денари им беше цената на нивните вина, мада, чисто како за проба, не очекувај многу, затоа што познавајќи го газдата на Лозар и ситуацијата таму, не би рекол дека произведуваат некакви високо квалитетни вина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Во Форца сум стапнал 2 пати и никогаш повеќе. Првиот пат кога бев, келнерот ми вика а да идете вие на сигурно да си земете Тиквеш?o_O А пред тоа се претставивме дека сме двајца енолози.
Другиот пат, испивме 3 вина тројца и ни наплатија 600 денари corcage fee, не постои поголема глупост од тоа и поради таа причина моја нога више никад во Форца.
Идев често таму и иако имаат добра храна, боља од многу други места, сметам дека за тие пари уште боља треба да им биде услугата. Можам и ја да кажам негативности од таму. Како и да е, не идам више толку. Можда и уопште веќе нема да идам, ако ништо друго заради тоа што сакам да пробувам разни работи и да видам други места. Доста им е на нив од мене. И превише.
Има таму таков, како ли се викаше називот да го ебам не ми текнува, што разговара за вина со тебе, не знам која будала била тоа со тиквешот, ме пресмеа, стварно и ме зачуди. Келнер некој на кој му рекле што да продава. IMO Недозволливо за такво скапо место.
А 600 плус на цената за три флаши е тоа. Цените на вината им се скоро маркетски и плус 200 од шише за у таков или било каков ресторан е супер. Храната и другите пијалоци им се скупи, а услугата нестандардна.

Не знам што значи тоа коркиџ фи.

сомелие се викаше звањето бе, сеа ми текна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom