Кое е според вас најубавото македонско вино?

Член од
26 февруари 2017
Мислења
11
Поени од реакции
9
Не знам дали баш прашањево е за овде , ама шо е финтата со винарииве шо ставаат Chateau пред името на винаријата.Од француски знам дека Chateau е замок ама ние во Македонија не знам дали воопшто имаме замоци.Или пак некаков си маркетинге во прашање.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.487
Поени од реакции
3.935
Не знам дали баш прашањево е за овде , ама шо е финтата со винарииве шо ставаат Chateau пред името на винаријата.Од француски знам дека Chateau е замок ама ние во Македонија не знам дали воопшто имаме замоци.Или пак некаков си маркетинге во прашање.
Во буквален превод значи замок, да. Од вински аспект, значи повеќе од замок.. Значи не само замокот, него целиот тој тероар што е околу и внатре во винаријата претставува Chateau.. Иначе, мислам дека е забрането винарии надвор од Франција да го користат зборот Chateau, исто и како зборот Коњак и Шампањ..
Кај нас има 2-3 винарии кои имаат Chateau предиме пред винаријата, во секој случај несвосјствено, во Македонија нема замоци, нити Камник, нити Сопот е замок.
 
Член од
5 мај 2014
Мислења
80
Поени од реакции
28
Стоби Cuve и Тга за југ Тиквеш...не ги менувам за ништо
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
23.016
Поени од реакции
14.482
Има доста добри македонски вина. Премногу.
Од 100 македонски вина, Т'га е на десето место.
одпозади
,,,,mha ima ne dosta dobri tuku,,,vrvni,,,site vo svoja klasa,,,
,,, tiki neshto si somnitelen mnogu si go reklamirash toa odpozadi,,,[DOUBLEPOST=1519238572][/DOUBLEPOST]
Топ 5 според тебе?
,,,,ne pie on vina,,,samo konjak vinjak+7 up,,,,i samo znae da gi zaseruva rubrikive,,,
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
Топ 5 според тебе?
Од винарии:

Попов
Камник
Далвина (се исплати ако гледаш од аспект - колку пари, толку музика)


Од сорти, зависи кој што си сака.
Ја сакам Сира, Вранец и Каберне Совињон. Барици.
Овие погоре првите две фирми имаат секогаш добри барици од тие сорти. Ефтино а добро е кувето на Камник, што го продаваат од по пет литра. Гранд кувето на Попов и др.

Не сакам Мускат, Траминец, Ризлинг.
Мразам Розе.

Дно фирми се Бовин, Сковин и Тиквеш.
Мнозинството од другите ми се измеѓу, со тоа што има уште неколку лошички на ниво на овие три, па и полоши.[DOUBLEPOST=1519244742][/DOUBLEPOST]
Абе домашно вино е најубаво.
Па скоро и да нема домашно вино кое е барем на ниво на просечните винариски.
За вино ти треба енолог, не селски марифети.

За ракија е друга приказна. Скоро и да нема купечка/фабричка ракија која е добра колку домашните просечни.


Оваа година "на кроење", за Св. Трифун, бев кај неколку винарии доле и ми се чини дека сите имаат подобри вина од другите години што имале. (се пробуваа овогодинешните)
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.549
Поени од реакции
3.991
Бела Вода од Тиквеш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.487
Поени од реакции
3.935
Да кажеш дека тгата е најдобро вино од македонските винарии, треба:
1.Да си тотален непознавач на виното
2.Да не си пробал друго вино
3.Да си тежок бренд сноб
Иначе, домашното вино, никогаш ама баш никогаш неможе да биде на рамниште со тоа од винариите. Прво, работат енолози кои ја разбираат работата, винариите садат лозови насади онаму каде што е тероарот најдобар, во консултација со ампелографите, додаваат скапи енолошки средства за подобрување на квалитетот на виното и истакнување на неговата сортност и тероар.
Речиси сите винарии имаат солидни вина, за жал, македонецот е премногу ограничена личност за да проба повеќе од 5 вина од 3 винарии од Македонија.
 
На врв Bottom