Кое е според вас најубавото македонско вино?

T

Terroir

Гостин
Посебен народ си се они, јебига, горди на своите вина :) Многу од нив се доста традиционални и конзервативни во поглед на винарството, за нив иноксот не доаѓа во предвид, потсеќа на индустрија, а они се убедени дека француските вина не се индустриски. Сеуште чуваат и ферментираат вина во бетонски цистерни, мада тоа во последниве години наголемо се враќа во светот, нормално со право.

На Лозар Велес ли мислиш? Има вина на Лозар, бар јас ги имам видено во локален маркет во Охрид, не се евтини околу 320 денари им беше цената на нивните вина, мада, чисто како за проба, не очекувај многу, затоа што познавајќи го газдата на Лозар и ситуацијата таму, не би рекол дека произведуваат некакви високо квалитетни вина.
Да на Лозар Велес мислам, слушав дека имале комплетен нов тим и главен енолог од Италија затоа ме интересираше што вина имаат (ги немам сретнато до сега)
Инаку баш и они мислам дека имаат бетонски цистерни
 
A

Avenger99

Гостин
Идев често таму и иако имаат добра храна, боља од многу други места, сметам дека за тие пари уште боља треба да им биде услугата. Можам и ја да кажам негативности од таму. Како и да е, не идам више толку. Можда и уопште веќе нема да идам, ако ништо друго заради тоа што сакам да пробувам разни работи и да видам други места. Доста им е на нив од мене. И превише.
Има таму таков, како ли се викаше називот да го ебам не ми текнува, што разговара за вина со тебе, не знам која будала била тоа со тиквешот, ме пресмеа, стварно и ме зачуди.
А 600 плус на цената за три флаши е тоа. Цените на вината им се скоро маркетски и плус 200 од шише за у таков или било каков ресторан е супер. Храната и другите пијалоци им се скупи, а услугата нестандардна.
Не знам што значи тоа коркиџ фи.

сомелие се викаше звањето бе, сеа ми текна
Corcage fee ти је наплата на тапа, измишљотина од сомелиерите, со цел да си ја кренат својата цена за нешто што ти треба да го добиеш како услуга вклучено во цената. Значи, иде келнер( јер во форца не ни имаат сомерлиер) ти го отвора виното, ти го става во чаша, го става во кофа на сталак и си оди.
Прво ова не е правилно послужување од сомелиер( келнер), а за ова наплаќаат 200 денари од шише. Значи едно вино од 200 денари во маркет го продаваат 300 денари, и 200 денари corcage fee и доаѓа 500 денари. Во ресторан би било 550-600 денари, па кога ќе видиш и не е така ефтино.
Друго, се разви добра дискусија на ФБ пред некое време околу ова, нормално сомелиерите си го бранат својот став( мада нема ни еден нормален сомелиер во Македонија) зошто би ти наплаќал услуга ресторанот за отврање и служење на вино. Во секој еден ресторан, со добра винска карта тоа мора да го има како почит према гостинот, а не да го наплаќа?! Се создава една лажна слика демек во Форца има ефтини вина, ама кога ќе ти го наплатат и Corcage fee не се така ефтини :)[DOUBLEPOST=1519258171][/DOUBLEPOST]
Да на Лозар Велес мислам, слушав дека имале комплетен нов тим и главен енолог од Италија затоа ме интересираше што вина имаат (ги немам сретнато до сега)
Инаку баш и они мислам дека имаат бетонски цистерни
Имаат, да, еден италјнаец, али Механџиски е таму газда, така да можеш да замислиш кој хаос е тамо :D Он се фали демек ја имале најдобрата Смедеревка во Македонија, што не е точно, сум ја пробал, ми ја дале како поклон, и не е ништо посебно.
Сите стари винарии во Македонија имаат бетонски цистерни, Тиквеш пред некоја година правеше и нови 20 бетонски цистерни за мацерација на Пино Ноир.[DOUBLEPOST=1519258204][/DOUBLEPOST]Ми се допаѓа што живна малце темава, и ние винарите да имаме една тема а не само овие пиваџииве :D
 
T

Terroir

Гостин
Corcage fee ти је наплата на тапа, измишљотина од сомелиерите, со цел да си ја кренат својата цена за нешто што ти треба да го добиеш како услуга вклучено во цената. Значи, иде келнер( јер во форца не ни имаат сомерлиер) ти го отвора виното, ти го става во чаша, го става во кофа на сталак и си оди.
Прво ова не е правилно послужување од сомелиер( келнер), а за ова наплаќаат 200 денари од шише. Значи едно вино од 200 денари во маркет го продаваат 300 денари, и 200 денари corcage fee и доаѓа 500 денари. Во ресторан би било 550-600 денари, па кога ќе видиш и не е така ефтино.
Друго, се разви добра дискусија на ФБ пред некое време околу ова, нормално сомелиерите си го бранат својот став( мада нема ни еден нормален сомелиер во Македонија) зошто би ти наплаќал услуга ресторанот за отврање и служење на вино. Во секој еден ресторан, со добра винска карта тоа мора да го има како почит према гостинот, а не да го наплаќа?! Се создава една лажна слика демек во Форца има ефтини вина, ама кога ќе ти го наплатат и Corcage fee не се така ефтини :)

Имаат, да, еден италјнаец, али Механџиски е таму газда, така да можеш да замислиш кој хаос е тамо :D Он се фали демек ја имале најдобрата Смедеревка во Македонија, што не е точно, сум ја пробал, ми ја дале како поклон, и не е ништо посебно.

Сите стари винарии во Македонија имаат бетонски цистерни, Тиквеш пред некоја година правеше и нови 20 бетонски цистерни за мацерација на Пино Ноир.[DOUBLEPOST=1519258204][/DOUBLEPOST]Ми се допаѓа што живна малце темава, и ние винарите да имаме една тема а не само овие пиваџииве :D
Јас како што знам corkage fee е кога сам ќе си донесеш вино (пр не се нуди истото во ресторанот) а си плаќаш за услугата како што е ладење на соодветна температура, чаши, послужување и итн. Од каде сега испадна сега ова дека и кога зимаш вино од таму треба да ти наплатат corkage fee стварно незнам

Инаку за Механџиски имам слушано еден куп работи од вработен кај него, откачен е скроз според кажувањата и имал понашање 0
 
A

Avenger99

Гостин
Јасс како што знам corkage fee е кога сам ќе си донесеш вино (пр не се нуди истото во ресторанот) а си плаќаш за услугата како што е соодветно ладње, чаши, послужување и итн. Од каде сега испадна сега ова дека и кога зимаш вино од таму треба да ти наплатат corkage fee стварно незнам

Инаку за Механџиски имам слушано еден куп работи од вработен кај него, откачен е скроз според кажувањата и имал понашање 0
Да, и тоа спаѓа во Corcage fee. Се организираат такви настани во Скопје е сеа дали беше во Форца стварно не се сеќавам.
http://vino.mk/mk/aktuelno/novosti/corkage-fee-ili-cena-za-vinska-usluga
Од толкава дискусија, ова сомелиериве кај нас дури и статии напишаа да си го бранат концептот, еве прочитајте :D
Иначе, да, Механџиски има нулта однесување према вработените, винаријата е доста стара, скоро ништо не е модернизирано, прави вина по ептен стари методи и технологии а и има преголема количина на старо вино.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Corcage fee ти је наплата на тапа, измишљотина од сомелиерите, со цел да си ја кренат својата цена за нешто што ти треба да го добиеш како услуга вклучено во цената. Значи, иде келнер( јер во форца не ни имаат сомерлиер) ти го отвора виното, ти го става во чаша, го става во кофа на сталак и си оди.
Прво ова не е правилно послужување од сомелиер( келнер), а за ова наплаќаат 200 денари од шише. Значи едно вино од 200 денари во маркет го продаваат 300 денари, и 200 денари corcage fee и доаѓа 500 денари. Во ресторан би било 550-600 денари, па кога ќе видиш и не е така ефтино.
Друго, се разви добра дискусија на ФБ пред некое време околу ова, нормално сомелиерите си го бранат својот став( мада нема ни еден нормален сомелиер во Македонија) зошто би ти наплаќал услуга ресторанот за отврање и служење на вино. Во секој еден ресторан, со добра винска карта тоа мора да го има како почит према гостинот, а не да го наплаќа?! Се создава една лажна слика демек во Форца има ефтини вина, ама кога ќе ти го наплатат и Corcage fee не се така ефтини :)[DOUBLEPOST=1519258171][/DOUBLEPOST]
Имаат, да, еден италјнаец, али Механџиски е таму газда, така да можеш да замислиш кој хаос е тамо :D Он се фали демек ја имале најдобрата Смедеревка во Македонија, што не е точно, сум ја пробал, ми ја дале како поклон, и не е ништо посебно.
Сите стари винарии во Македонија имаат бетонски цистерни, Тиквеш пред некоја година правеше и нови 20 бетонски цистерни за мацерација на Пино Ноир.[DOUBLEPOST=1519258204][/DOUBLEPOST]Ми се допаѓа што живна малце темава, и ние винарите да имаме една тема а не само овие пиваџииве :D
Ме заинтересира ова со корк фи, изгуглав и вика дека тоа во САД е провизија која ти ја наплаќаат за чашите и послужувањето доколку си донесеш свое вино во ресторанот. Озбилно во Форца тоа го наплаќаат за вина порачани од ресторанот?:eek::eek::eek:
 
A

Avenger99

Гостин
Ме заинтересира ова со корк фи, изгуглав и вика дека тоа во САД е провизија која ти ја наплаќаат за чашите и послужувањето доколку си донесеш свое вино во ресторанот. Озбилно во Форца тоа го наплаќаат за вина порачани од ресторанот?:eek::eek::eek:
Да, ете горе, прочитај ја статијата, мислам дека е на Херцег, човекот се претставува како најдобриот сомелиер во Македонија.

Третата и најсреќна опција е доколку сте во ресторан во кој вината се нудат по супермаркет цени и во истиот тој ресторан ќе ви биде наплатена услуга за отвaрање и послужување на виното. Велам најсреќна опција, затоа што ова е најдобриот начин секој да може да си дозволи да ужива во вино во ресторан, а притоа да не мора да плати астрономски суми за истото, земaјќи во предвид дека во многу од рестораните цената на истото вино би била три до четири пати повисока. Ова е и најдобриот начин да се шири винската култура во една земја, посебно во земја како нашава, каде не секој може да си дозволи да ужива вино во ресторан, повторно поради ценовната политика на рестораните.Да, многу од ресторани во земјата не нудат ваква можост и услуга, но со тоа рестораните се во загуба- ќе имаат помалку гости кои пак со виното би нарачале храна, помал континуиран cash flow во делот на продажба на вино итн.

Причини поради кои наплатата на ваквата услуга е оправдана се неколку. Висината наCorkage Fee е сумата со која ресторанот ја покрива услугата за отварање и послужување на виното, сад за ладење на виното каде се става мраз, миење на чашите, употреба на декантер, чување на виното на соодветна температура (вински фрижидери), итн. Цената на Corkage Fee во Македонија е 200 ден и е достапна само во во ресторанот Форца и продавницата за вино Little Box во Скопје, и ресторанот Вила Мал Свети Климент во Охрид (ако сум пропуштила некој ресторан, поправете ме). Со други зборови, доста симболична цена за услугата која ја добивате. Кога и повеќето од рестораните во земјава би го следеле овој пример, несомнено е дека би допринеле кон зголемување на конзумирање вино на национално ниво.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Да, и тоа спаѓа во Corcage fee. Се организираат такви настани во Скопје е сеа дали беше во Форца стварно не се сеќавам.
http://vino.mk/mk/aktuelno/novosti/corkage-fee-ili-cena-za-vinska-usluga
Од толкава дискусија, ова сомелиериве кај нас дури и статии напишаа да си го бранат концептот, еве прочитајте :D
Иначе, да, Механџиски има нулта однесување према вработените, винаријата е доста стара, скоро ништо не е модернизирано, прави вина по ептен стари методи и технологии а и има преголема количина на старо вино.
Пола од статијата преведена од тука: https://vinepair.com/wine-blog/etiquette-navigating-corkage-fee/
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Се сложувам, сите скоро претеруваат со цените на вината, дури и рестораните што ги препродаваат. Ни едно вино не е да се начукаш, освен ако не си средношколец или студент.[DOUBLEPOST=1519251018][/DOUBLEPOST]
Во оној момент кога ќе сватите дека вино не се меша со вода, и дека домашното не е нити приближно добро колку виното од винариите, тогаш може и ќе имаме некаква винска култура, за жал, Македонија од земја на виното не остана ништо, комшиите, особено Бугарија и Грција имаат 100 пати подобра винска култура од нашата.[DOUBLEPOST=1519251109][/DOUBLEPOST]
Барици се помалце и помалце се пијат а и произведуваат во Европа, во Америка е друга приказна. Се бараат во Европа посвежи и овошни вина, на кој се истакнува сортноста, единственоста, тероарот на виното, а не преку Барик да се прикрие маната или да се додаде на вредност на виното( многу од нашите винарии го прават ова).
Напиши збор два за она виноно од Кам Маркет, 2 литри пластика 87 денари :vozbud:. Со која намена е ова направено сериозно, во средно коа бев вакво земавме , ова чисто не се пие па макар и ти платиле.
 
A

Avenger99

Гостин
Напиши збор два за она виноно од Кам Маркет, 2 литри пластика 87 денари :vozbud:. Со која намена е ова направено сериозно, во средно коа бев вакво земавме , ова чисто не се пие па макар и ти платиле.
:LOL: Има повеќе такви во повеќе маркети во Македонија. Сериозно, тие се и најпродавани вина кај нас, за жал. Незнам кое е тоа, и чие е, ама знам дека за потребите на Кам полнат и Грозд и Имако и Повардарие. Иначе, тоа е вино скоро исто ко наливното што оди во цистерни за извоз, само стабилизирани и полнето во пластика.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Напиши збор два за она виноно од Кам Маркет, 2 литри пластика 87 денари :vozbud:. Со која намена е ова направено сериозно, во средно коа бев вакво земавме , ова чисто не се пие па макар и ти платиле.
Оцетот мислиш?
 
A

Avenger99

Гостин
Оцетот мислиш?
Не е секое оцет, далеку од тоа. Ако веќе на нос осеќаш оцетна киселина тогаш испарливите киселини на тоа вино се превисоки, над 1.5. По закон е дозволено 1,2 грама. Иначе, Чардакот од Кам го имам пробано со малце повиски испарливи киселини, останатите трилитарки биле во ред од аспект на присуство на оцетна киселина.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не е секое оцет, далеку од тоа. Ако веќе на нос осеќаш оцетна киселина тогаш испарливите киселини на тоа вино се превисоки, над 1.5. По закон е дозволено 1,2 грама. Иначе, Чардакот од Кам го имам пробано со малце повиски испарливи киселини, останатите трилитарки биле во ред од аспект на присуство на оцетна киселина.
Зезанција е, како оцет се, катастрофален е вкусот, мада многу одамна беше последен пат кога пиев такво вино 10 години има можеби.

Лично само црно/црвено суво.....
 
T

Terroir

Гостин
Не е секое оцет, далеку од тоа. Ако веќе на нос осеќаш оцетна киселина тогаш испарливите киселини на тоа вино се превисоки, над 1.5. По закон е дозволено 1,2 грама. Иначе, Чардакот од Кам го имам пробано со малце повиски испарливи киселини, останатите трилитарки биле во ред од аспект на присуство на оцетна киселина.
Претеруваат малку нашиве пијачи на вино, истото што е 2л за 90 денари во пластика да им го наполни во флаша 1л тиквеш за 150 ќе речат не е лошо виново :D

Реално суровината е ефтина, смедеревка 11 денари вранец 13 така да не е чудно што се среќаваат вина и со тие цени..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom