Кое е според вас најубавото македонско вино?

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Јас го обожавам Кабернето на Попова Кула. Не е се до цената ;) Особено ако може да најдете некое од постара берба, над 3-4 или 5 години, а ги има(ше) по маркетите. Зрее неверојатно добро. А ова е совршено. http://www.popovakula.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=85&lang=mk
Цената секогаш е фактор за било каков производ кој се продава на пазарот, но дали таа цена го оправдува квалитетот е веќе друг муабет.
Најнормално е да се спомнат цените зато шо секој си има некој зацртан буџет.
Сепак на крај изборот се сведува на индивидуален вкус и буџет.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Јас Тгата не ја менувам, сентиментално сум врзана за нејзе. Ама за квалитет Бовин ми се многу подобри. Особено Венус и Мерло од црвените и Симфони од белите ( иако не пијам бело вино ).
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Сум ги пробал и поскапите вина како Бела Вода, Бовин Дисан, Бовин Император, Александрија Куве, и ниту едно не ми било убо. :D

Најубо мислам дека ми беше Тиквеш Темјаника.

Ама и не сум по виното.
 
A

Avenger99

Гостин
Значи се се сведува на вкус. Не постои најубаво вино или најдобро вино. Како врвни вина се потенцираат Тероарните вина во светот, има неколку кај нас,вината од касните берби и барикираните ама во последно време се се помалце барани на пазарот посебно во Европа, се бараат овошни и посвежи вина наменети за брза конзумација.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.244
Поени од реакции
78.864
Најбољи вина, кај нас, се на Камник. Човекот ги праи од кеиф и не глеа многу-многу профит (него го вади од ресторанот). Друга добра винарија е Попов. И Далвина (поевтино а добро).
Другиве винарии ми се hit and miss.
Ако не ми веруете мене, видете на Шардоне ду монд и други натпревари кој што има земено награда.
Тоа дека оцетите на Тиквеш се добри, тоа можда за клапите у парк на клупи што се собираат да мешаат кола со вино. Тиквеш е бољи од што беше, али не можат со споменативе. Исто така дека домашно вино е боље од вино кое го праел енолог, е исто така немогуче. Ракија - да, али вина домашни, ни едно не ми било боље од винаријски вина. Домашните вина тука, често знаат да режат, што е no-no.
 
A

Avenger99

Гостин
Камник е чалам винарија а и доста од вината што ги гледате не се нивните него ги купуваат од ВВМ ГД ТИКВЕШ, исто така и грозје земаат од Велес . Вработени се едни од подобрите професори од факултетот таму. Само затоа што имаат енормно висока цена и се зреени во барици по 2,5 години не значи дека се најдобри. А за медалите по натреварите.. Се си има своја цена :)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Незнам дали ова важит и за кај нас, но е интересно да се видит.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.244
Поени од реакции
78.864
Абе сулфити ставаат, ок. Ама сулфати?

Пошто купив едно домашно вино прв пат и дома глеам пишува: содржи сулфати.
Верувам дека е грешка при пишување, ама ако некој се разбира нека каже дали и сулфати се ставаат.
(мада, можам и ја негде да се јавам и да прашам)
 
Последно уредено:

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Друштво Алтан на Попова Кула каде може да се купи?
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.918
Домашното xD Оти сам си знаеш што има внатре ставено, сам го полниш во буриња и за на крај трудот да ти се исплати и послатко ќе биде :D За која сорта е поубава не знам, обично купуваме хамбург.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Т'га за југ ми е незаменливо... Ако не го правеле за мене јас глава сечам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom