Кое е според вас најубавото македонско вино?

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.878
Поени од реакции
10.496
најпрво пробајте Траминец па вратете се на темава :)
 
A

Avenger99

Гостин
Jas kolku vrsti na vina imam probano :eek: covek zboram za Aleksandrijata od Tikves koe e polu suvo vino duri se oseka onoj smek na samiot jazik koga ke go doblizis a za mirisot da ne praime muabet :)
Алал да ти е.Не наведе за која Александрија се работи,Кувето не им е лошо,далеку од најдобро во Македонија.Тој шмек што го осеќаш на самиот јазик и на усните е од добро созреаните танини кои се наоѓаат во црвените вина,иначе Александрија е далеку од најдоброто во Македонија.
--- надополнето: 26 јануари 2014 во 12:29 ---
најпрво пробајте Траминец па вратете се на темава :)
Е, што траминец?Чив траминец на која винарија?Траминецот како суровина дава квалитетни,полни вина,си има мускатен мирис,како и темјаниката,кој е доста ценет.Се работи за вкус,меѓутоа крал на белите вина бил и останува Шардоне
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.878
Поени од реакции
10.496
@Avenger99 на Тиквеш е!
и нема да се убедувам за мене е најдобро, особрно откако ке голтнеш вкусот што следува е незаменлив :X3:
 
A

Avenger99

Гостин
@Avenger99 на Тиквеш е!
и нема да се убедувам за мене е најдобро, особрно откако ке голтнеш вкусот што следува е незаменлив :X3:
Нема што да се убедуваме,ако ти мислиш дека тоа за тебе е најдобро,тогаш најдобро е.Професорот што ми предава винарство вика со таквите луге нема расправање,они си имаат зацртано дека тоа вино е најдобро и готово,и најубавото на свет да им го дадеш ќе речат:абе добро е,ама од ова не е подобро..Немој да ме разбереш погрешно,траминецот не е лош..:)
А тоа откако ќе го голтнеш вкусот што следува се вика Послевкус(Aftertaste),тоа е сезнација која се добива после елиминирање на производот(виното) од устата(2-3 секунди),особено ги краси мускатните вина и Совињонот бидејќи носи хербална нота(мирис на зелено).
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.878
Поени од реакции
10.496
Нема што да се убедуваме,ако ти мислиш дека тоа за тебе е најдобро,тогаш најдобро е.Професорот што ми предава винарство вика со таквите луге нема расправање,они си имаат зацртано дека тоа вино е најдобро и готово,и најубавото на свет да им го дадеш ќе речат:абе добро е,ама од ова не е подобро..Немој да ме разбереш погрешно,траминецот не е лош..:)
А тоа откако ќе го голтнеш вкусот што следува се вика Послевкус(Aftertaste),тоа е сезнација која се добива после елиминирање на производот(виното) од устата(2-3 секунди),особено ги краси мускатните вина и Совињонот бидејќи носи хербална нота(мирис на зелено).
си кажав јас за себе, имам пиено повеќе видови на вина од кои Траминецот најубав ми е за пиење, не ме мршти абе ептен ми легнува :)
тнкс за болдот
 
A

Avenger99

Гостин
си кажав јас за себе, имам пиено повеќе видови на вина од кои Траминецот најубав ми е за пиење, не ме мршти абе ептен ми легнува :)
тнкс за болдот
Траминецот за просечниот потрошувач на вино е супер вино,питко,лесно,со цветни и овошни ароими и е повеќе наменето за младата популација,за разлика од Шардонето,Совињонот па и Бургундецот сив..Од просечниот потрошувач не се очекува да ги разбира оние тешки вина,зреени во барик буриња,минимум 6 месеци,тоа е работа на сензорските оценувачи,дегустаторите и сомелиерите.Иначе траминецот како сорта во последно време е доста барана во Македонија.
 
Член од
13 февруари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
161
Го нема во набројаните.
Омилено ми е Витач :love:
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Ич не сум по вината, ама онака, го памтам Aлтан, на Попова Кула...
Имаше прекрасна арома, и многу јак афтертејст...
Преубаво вино.

А видив некој го спомнал и Ркацители од Далвина :brlav:
 
Последно уредено:

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Off topic

Koe e najdobro makedonsko vino ?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Off topic

Koe e najdobro makedonsko vino ?
Тиквеш, Камник или Бовин. Неможам конкретно да издвојам и речам е ова е најдобро, али за овие гореспоменативе се најдобри кај нас, квалитет висок, палета на производи одлична, но и поскапи цени.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Тиквеш, Камник или Бовин. Неможам конкретно да издвојам и речам е ова е најдобро, али за овие гореспоменативе се најдобри кај нас, квалитет висок, палета на производи одлична, но и поскапи цени.
Јас го обожавам Кабернето на Попова Кула. Не е се до цената ;) Особено ако може да најдете некое од постара берба, над 3-4 или 5 години, а ги има(ше) по маркетите. Зрее неверојатно добро. А ова е совршено. http://www.popovakula.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=85&lang=mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom