Кое е според вас најубавото македонско вино?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.965
Не дека е знак на квалитет, ама си видел вино поскапо од 10 евра да нема тапа?
Точно. Но, реално, тоа капаче е боље од тапата.
Инаку и ја избегавам вина со такво капаче.

Едно нешто зашто е тапата боља е, кога ќе го оставиш да лежи, ја потопува и се добива ефект. А добрите вина се тие кои може да се остават да лежат.

Инаку, на онаа од прошлата страна никот ептен и одговара со изборот на најбоље македонско вино.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.577
Поени од реакции
7.544
Vidi ja slikata pogore.
Se kupuvani edno letovo i dve se lanski.
Site se so Metalno kapace i mislam pod kapaceto ima pluta zalepeno. I taka e so godini.
Ama vkusot si e original.
Берба 2021 и онака како што треба, плута.

Автоматски споено мислење:

Точно. Но, реално, тоа капаче е боље од тапата.
Инаку и ја избегавам вина со такво капаче.

Едно нешто зашто е тапата боља е, кога ќе го оставиш да лежи, ја потопува и се добива ефект. А добрите вина се тие кои може да се остават да лежат.

Инаку, на онаа од прошлата страна никот ептен и одговара со изборот на најбоље македонско вино.
Точно така, целата поента на тапата е да биде потопена, шишето да биде легнато, со тоа ќе биде влажна постојано а со тек на време ќе пропушти многу мала количина на кислород и со тоа виното со тек на време ќе добие на вкус, шмек, боја, ќе одлежи и со мала среќа после години кога ќе се отвори и остави да издиши - добиваш уникатно дело на вино кое го добил финалниот вкус од условите кои ти си му ги пружил од аспект на температура, надморска висина, итн.

А ова алуминиумско срање е добро само за бели вина и за вина кои се пијат во наредната година две, бидејќи не пропушта ништо, апсолутно не чини за црвени вина кои требаат барем 5-7 години да одлежат пред да се отворат
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Не значи дека мора да е скапо виното за да биде убаво, мене ми е топ, пијам секоја вечер по една чаша. А иначе не си сноб, џабе глума.
Ја мислев дека ако користам Смедеревка за готвење ќе бидам сноб... Очајно.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.691
Поени од реакции
5.732
Берба 2021 и онака како што треба, плута.

Автоматски споено мислење:


Точно така, целата поента на тапата е да биде потопена, шишето да биде легнато, со тоа ќе биде влажна постојано а со тек на време ќе пропушти многу мала количина на кислород и со тоа виното со тек на време ќе добие на вкус, шмек, боја, ќе одлежи и со мала среќа после години кога ќе се отвори и остави да издиши - добиваш уникатно дело на вино кое го добил финалниот вкус од условите кои ти си му ги пружил од аспект на температура, надморска висина, итн.

А ова алуминиумско срање е добро само за бели вина и за вина кои се пијат во наредната година две, бидејќи не пропушта ништо, апсолутно не чини за црвени вина кои требаат барем 5-7 години да одлежат пред да се отворат
Ne oti ne se vo pravo so textov za Tapive ama,

Sakaah da go probash?
Ednoto od 2017 i drugoto od 2018 i dvete so Kapace i bez tapa .Ama cuvano na temno mesto i Temperatur.

Odlicna Aroma i presno kako vcera da e spakuvano.
Provereno pred 1 Saat :pos:

IMG_20231113_213405.jpg

IMG_20231113_213345.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Можеби не најдобро, но секој што го проба кажа дека е одлично, Попова Кула - Калеш, топла препорака за тие што го немате пробано (y)

Ми се допаѓа и амбалажата:
kalesh-new-650x650.jpg
IMG_20240107_190523.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom