Кое е Вашето „црвено знаме“ (red flag)

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.734
Поени од реакции
12.009
Општа констатација ми е ова. Сѐ повеќе мажи пристапуваат кон пасивна агресија и љутење.
Мене ми де чини дека тоа е универзална човечка карактеристика а впечатокот дека позастапена е кај мажите или е чиста коинциденција, сплет на околности, или ти имаш тенденција поради некакви твои лични, најверојатно несвесни, мистериозни динамики, баш таа карактеристика да ја забележуваш најчесто и претежно кај мажите. Претпоставуваме нели...
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.139
Поени од реакции
2.868
Општа констатација ми е ова. Сѐ повеќе мажи пристапуваат кон пасивна агресија и љутење.
Па порано се знаеше два шамари и завршена работа, сега феминизам насилство судови курци палци мора така
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.608
Поени од реакции
20.484
Чудна работа.
Кд женско се понаша како женско у пмс,оправдано,пмс бе,не ву замерај.Или трудна е,хормони.

А мушко малце се понаша почудно од што треба.Одма женски мрсиф,тоес споредуеф га сс женско у пмс.
Још па кд ке чују хардкор феминистка да каже за некое мушко "види га бе,плаче како некое женско".

Контрадикторност на нивоу!


Ps.
Не, ја не мрзу ич женски.Најмалце еду гома на форум за женски.Знаете и сами.
Ама овој е ептен уочливо и на форум,а и у реалан живот.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.734
Поени од реакции
12.009
Чудна работа.
Кд женско се понаша како женско у пмс,оправдано,пмс бе,не ву замерај.Или трудна е,хормони.

А мушко малце се понаша почудно од што треба.Одма женски мрсиф,тоес споредуеф га сс женско у пмс.
Још па кд ке чују хардкор феминистка да каже за некое мушко "види га бе,плаче како некое женско".

Контрадикторност на нивоу!


Ps.
Не, ја не мрзу ич женски.Најмалце еду гома на форум за женски.Знаете и сами.
Ама овој е ептен уочливо и на форум,а и у реалан живот.
Screenshot_20240404_131938_Chrome.jpg
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.015
Поени од реакции
3.550
Citam pogore trebalo da se rasprava mazot.. Pa ebes li mu mater vie zenite za sekoja ebena sitnica sakate da se raspravate, baska sto otvarate stari temi zavrseni i pak za istoto se karate ko vol za slama.. Doagja zena mi mi vika sto mislese ti lani koga kaza toa i toa koga bevme kaj moite.. Pa mrs pas ti mater ja vcera ne znam sto sum jadel mi bara da se raspravam za nesto sto lani sum go kazal a mozebi ne ni sum go kazal..
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Citam pogore trebalo da se rasprava mazot.. Pa ebes li mu mater vie zenite za sekoja ebena sitnica sakate da se raspravate, baska sto otvarate stari temi zavrseni i pak za istoto se karate ko vol za slama.. Doagja zena mi mi vika sto mislese ti lani koga kaza toa i toa koga bevme kaj moite.. Pa mrs pas ti mater ja vcera ne znam sto sum jadel mi bara da se raspravam za nesto sto lani sum go kazal a mozebi ne ni sum go kazal..
Е па сега, жена работи, готви, чува деца, чисти, пегла и ќе те замоли да го фрлиш ѓубрето, па по две недели кога ќе ти рече дај помогни нешто побогу, и ти ќе речеш е како не помагам ѓубрето го фрлив.
Исто. Мора да се има рамнотежа :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
6.888
Е па сега, жена работи, готви, чува деца, чисти, пегла и ќе те замоли да го фрлиш ѓубрето, па по две недели кога ќе ти рече дај помогни нешто побогу, и ти ќе речеш е како не помагам ѓубрето го фрлив.
Исто. Мора да се има рамнотежа :D
Pa se umoril coekot be.
Znajsh kolkav napor e 5 Sprata bez lift (defekten) dole gore?
Ostaj go neka odmori mesec dva ili chekaj liftot da go popravat.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.734
Поени од реакции
12.009
Citam pogore trebalo da se rasprava mazot.. Pa ebes li mu mater vie zenite za sekoja ebena sitnica sakate da se raspravate, baska sto otvarate stari temi zavrseni i pak za istoto se karate ko vol za slama.. Doagja zena mi mi vika sto mislese ti lani koga kaza toa i toa koga bevme kaj moite.. Pa mrs pas ti mater ja vcera ne znam sto sum jadel mi bara da se raspravam za nesto sto lani sum go kazal a mozebi ne ni sum go kazal..
Ако не се такви луцкасти нема да бидат интересни. Битно е да не се претерува т.е. да не е секојдневие и да биде во рамките на комеди/драма жанр, односно, да не се навлегува премногу често во мистери/хорор/трилер димензии...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.734
Поени од реакции
12.009
Лесна работа е маж ако е љут, легни си без гаќи и после он нека одлучи дали ќе се љути уште.
Аха да, секако.
Значи ти се осмели машката неизмерна духовна длабочина да ја сведеш на еден обичен примитивен биолошки импулс, на рефлекс? Џе че ти душу џјевојко...
Повикувам на мирен протест во одбрана на машката благородна природа!
Одиме...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Citam pogore trebalo da se rasprava mazot.. Pa ebes li mu mater vie zenite za sekoja ebena sitnica sakate da se raspravate, baska sto otvarate stari temi zavrseni i pak za istoto se karate ko vol za slama.. Doagja zena mi mi vika sto mislese ti lani koga kaza toa i toa koga bevme kaj moite.. Pa mrs pas ti mater ja vcera ne znam sto sum jadel mi bara da se raspravam za nesto sto lani sum go kazal a mozebi ne ni sum go kazal..
aj prasanje dali si go kazal i u koj kontekst bilo kazano ama sega e izvrteno i od nejna gledna tocka i nacekala moment koga sve toa se sovpaga da izgleda loso...

i da ti si kriv. :icon_mrgr:
 
Член од
22 август 2022
Мислења
451
Поени од реакции
1.576
Не зборам за расправија само со караници. Кажи си отворено, ова ми сметаше, не ти требаше таа работа, а не ќе си "даваме лекции" едни на други. Темата е што ни е ред флег и нормално главен фокус ни е однесувањето на спротивниот пол. Феминистка сум до тој степен што сум свесна за своите права и одам на работа, а инаку во врска не се борам за некое лидерство, од мојата природна женска позиција многу полесно управувам со врската. Работата е и машкото да си го знае местото и да си ја чува врската.

Нормално не станува збор за шамари, туку за комуникација и приватност. Овој мојов пример еднаш во друштво подвикна и двајцата кратки фитли сме а и работите ни се стресни, ја го извртев на шала, после дома филм пуканки ова она со убаво му викам, види, ја на луѓе коишто не се дел од врскава не сакам да им давам материјал ама другпат нешто ако не ти се допаѓа, почекај додека дојдеме дома и кажи ми, како што ти кажувам јас сега. Дали кога има проблем, целта ти е да се реши? Он вика да. Е па викам тоа едино меѓу нас може да се реши. Толку, крај на муабетот. Оттогаш, пример се дешава, јас ич не сум политичар, што на срце тоа на јазик ама го гледам ме слуша во моментот менува тема, после на само, злато вака поарно да не кажеше, не ја бива.

Значи сѐ повеќе врски има во коишто партнерите имаат страв дека наредниот ден ќе ги гоустне или ќе раскинат зошто се скарале. Бог да чува, интимна, блиска врска имате. Ако не се рчнете значи немате близина. Ќе се скараш, у моментот викаш очи нејќам да ти видам, ама треба да знаеш дека после пола саат, саат тој што рекол очи да не ти видам ќе рече ,, Правам кафе, ќе пиеш?" и ќе се разговара отворено за проблемот, а не да кука за пажња на падобранци по поруки. Нормално, не правам муабет за непочитување и тешки навреди.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2023
Мислења
432
Поени од реакции
1.744
aj prasanje dali si go kazal i u koj kontekst bilo kazano ama sega e izvrteno i od nejna gledna tocka i nacekala moment koga sve toa se sovpaga da izgleda loso...

i da ti si kriv. :icon_mrgr:
секогаш аргументот го извртува за таа да излезе жртва и да избегне да признае дека е крива
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.236
Поени од реакции
1.041
Не зборам за расправија само со караници. Кажи си отворено, ова ми сметаше, не ти требаше таа работа, а не ќе си "даваме лекции" едни на други. Темата е што ни е ред флег и нормално главен фокус ни е однесувањето на спротивниот пол. Феминистка сум до тој степен што сум свесна за своите права и одам на работа, а инаку во врска не се борам за некое лидерство, од мојата природна женска позиција многу полесно управувам со врската. Работата е и машкото да си го знае местото и да си ја чува врската.

Нормално не станува збор за шамари, туку за комуникација и приватност. Овој мојов пример еднаш во друштво подвикна и двајцата кратки фитли сме а и работите ни се стресни, ја го извртев на шала, после дома филм пуканки ова она со убаво му викам, види, ја на луѓе коишто не се дел од врскава не сакам да им давам материјал ама другпат нешто ако не ти се допаѓа, почекај додека дојдеме дома и кажи ми, како што ти кажувам јас сега. Дали кога има проблем, целта ти е да се реши? Он вика да. Е па викам тоа едино меѓу нас може да се реши. Толку, крај на муабетот. Оттогаш, пример се дешава, јас ич не сум политичар, што на срце тоа на јазик ама го гледам ме слуша во моментот менува тема, после на само, злато вака поарно да не кажеше, не ја бива.

Значи сѐ повеќе врски има во коишто партнерите имаат страв дека наредниот ден ќе ги гоустне или ќе раскинат зошто се скарале. Бог да чува, интимна, блиска врска имате. Ако не се рчнете значи немате близина. Ќе се скараш, у моментот викаш очи нејќам да ти видам, ама треба да знаеш дека после пола саат, саат тој што рекол очи да не ти видам ќе рече ,, Правам кафе, ќе пиеш?" и ќе се разговара отворено за проблемот, а не да кука за пажња на падобранци по поруки. Нормално, не правам муабет за непочитување и тешки навреди.
Се сложувам со напишаното. Ама темата е за red flag пред да почнеш врска.

Кога веќе си во врска/брак, ќе проблеми, расправии итн. Ама треба да има разговор и разбирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom