Кое е Вашето „црвено знаме“ (red flag)

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.791
dobro e, samo mi go potvrdi toa što go pretpostaviv.

ja ne preferiram lugje vo životov što se zavisni od socijalni mreži i baranje na validacija od istite, bez razlika dali se raboti za prijateli, poznanici, rodnini ili pak potencijalni partnerki.

ne znaev deka treba da sum okej so nečiva zavisnost sprema nešto detrimentalno ili takvi očajni karakteristiki, što samo mi potvrduvaš deka sum vo pravo.

i da, odlično argumentiranje, ne znaev deka na isto ramnište se zavisnost od socijalni mreži i nekakvo dišenje na žena vo moja blizina, haha, kolku si samo smešna.
Па дечко тогаш си на погрешно место, оди во библиотека и барај,а не на социјалнава мрежа, каде би можела да се наоѓа таа посебна женска?
Да бегате од прилепчанки, добро ви кажаа. Како @Ocajna, само поочајни.
Автоматски споено мислење:


Сакаш висок и со широки рамења па какви критериуми се тоа, он ли е крив што е низок и ситен?


Зошто излегувал со другарите на пиво? Па земи затвори го во кафез, челичен фарадеев. Како смее, па може и да му се пикне некоја ороспија таму, а ти да не си присутна.
Јас не сум од Прилеп, ама жените мои пријателки и колешки од Прилеп се најдобрите домаќинки што ги имам запознаено во животот, какви трпези спремаат за слави тоа слободно може на светски канал за готвење да се прикажува, и дечиња си имаат, без грешка се, мажени се за прилепчани и една за србин. Не знам зашто имаш потреба навредуваш, Албанец си се гледа по никот.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
577
Поени од реакции
2.580
Да бегате од прилепчанки, добро ви кажаа. Како @Ocajna, само поочајни.
Автоматски споено мислење:


Сакаш висок и со широки рамења па какви критериуми се тоа, он ли е крив што е низок и ситен?


Зошто излегувал со другарите на пиво? Па земи затвори го во кафез, челичен фарадеев. Како смее, па може и да му се пикне некоја ороспија таму, а ти да не си присутна.
Ништо паметно не кажа.
Ми се свиѓал тип и со не толку широки рамења. Другиов пак излегуваше и на пиво со другари и ги носеше и дома, ја и салата им праев за да имаат со што да ја пијат ракијата. Џабе трубиш, за вас само девојка од амишите. Море и на неа ќе ѝ најдете маана. Тоа имање тетоважи, пирсови ми е безврска и да го коментирам дека е ред флег. Ко бабите на чешма што на криво гледаат кога некоја истетовирана и испирсана ќе помине покрај нив, пошто гарант е некоја деликвентка и ѝ фали нешто у главата. Колку ли само луѓе од форумов имаат тетоважи, пирсови, којзнае колку им е сега непријатно кога читаат дека баш они се ходајучи црвени знамиња.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Ништо паметно не кажа.
Ми се свиѓал тип и со не толку широки рамења. Другиов пак излегуваше и на пиво со другари и ги носеше и дома, ја и салата им праев за да имаат со што да ја пијат ракијата. Џабе трубиш, за вас само девојка од амишите. Море и на неа ќе ѝ најдете маана. Тоа имање тетоважи, пирсови ми е безврска и да го коментирам дека е ред флег. Ко бабите на чешма што на криво гледаат кога некоја истетовирана и испирсана ќе помине покрај нив, пошто гарант е некоја деликвентка и ѝ фали нешто у главата. Колку ли само луѓе од форумов имаат тетоважи, пирсови, којзнае колку им е сега непријатно кога читаат дека баш они се ходајучи црвени знамиња.
Созреани личности не се вознемируваат од преференците на некоја друга личност за потенцијален љубовен и сексуален (бизнис) партнер од спротивниот пол.

Спротивно на тоа, ти немаш пост на темава каде не се тригернуваш за тоа што му било red flag кај некој член кај жена и ги вреѓаш и ќе останеле сами затоа што ќе им сметало жената да не дише, иако никој нема пишано ни приближно ништо такво.

И што паметно сакаш да ти пишам и би го разбрала?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.969
Поени од реакции
11.021
Тоа ми е опсесија у животов, да мрзим виртуелни ликови, немам друга работа. Нека најде побогу, со среќа нека му е, не драми безврска само. Нека најде побргу додека не почнал да пишува дека ред флег му е и кога жена само диши у негова близина.
Мислам дека отповеќе се тригерна на некој друг да му скрениш пажња како тој (па дури и таа, небитно сосема) нема да најде среќа во животот ради X причини.

Не гледаш дека ја утнуваш комплетно темата и поентата на истата?

Не е поентата кој е идеален, па како идеален ти или јас да кажуваме за други луѓе дека не чинат, не.

Поентата е, јас имам маани, ти имаш маани. Мене твоите маани не ми сметаат за да сум со тебе (не ми се црвено знаменце / линија) ама тебе моите ти се и не сакаш да ги преминиш тие граници само за да си со мене.

Тоа всушност се разговара, што е она што кај партнерите т.е. потенцијалните партнери не можеме да го заобиколиме и да преминеме преку тоа.

И да, замисли, јас повеќе почитувам девојка / жена која држи до себе и која ќе ми речи еј види ти си ваков и ваков и тоа мене ужасно ми смета, заради тие причини не можам да имам ништо сериозно со тебе, отколку некоја да ми речи еј ти си таков АМА јас ќе те сменам (што се болест кај сите жени, цел живот менуваат некој и после кога тој некој нема да се смени „заради неа“ има плачки од типот ама тој мене не ме сака).

Точно, никој за никого не треба да прави жртва и да си погази на некои свои принципи само за да има слива во постела или за да се беси на некој бастун од време на време.
Црвените линии треба да си ги поставуваме и да си ги почитуваме прво самите и потоа да бараме од партнерот да ни ги почитува.

Повторно, ако ти пушиш 2 кутии цигари на ден и мене тоа ужасно ми смета јас нема да ти речам еј жено промени се, ми сметаш. Туку едноставно ќе ти речам ти си можеби карактерно компактибилна со мене и можам да изградам нешто со тебе но не можам да преминам преку ова и нема да барам од тебе тоа твое задоволство или пасија да го откажиш само и само затоа што јас се појавив во твојот живот.

Ако е за така, утре може ќе ми смета што јадиш или што дишиш воздух. Цел живот треба некој нешто да жртвува заради другиот?

Сите имаме црвени линии, помирете се со тоа, не се обидувајте да ги промените луѓето и повеќе почитувајте ги нивните избори - наместо да ги осудувате.

Ич да не ви е гајле шо преферира Трајанка и шо му смета на Стојан. Единствено шо треба да ве интересира на почеток од потенцијална врска, дали јас со овој човек можам да функционирам без да мора да ги кинам живците и да замижам на нешто шо уствари не можам да го поднесам и vice versa.

Пошто многу потенцијално добри врски пропаднале заради непочитувањето на сопствено поставените граници од старт.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Не ми пишувај ништо веќе, одмини ме :)
Знам дека е тешко да се прифати дека после пубертетските и адолесцентски периоди кога женските се посозреани и си играат како сакаат со машките, мажите потоа многу позабрзно созреваат и се оформуваат пришто на жените гледаат како на рамноправни личности без ставање на пиедестали.
Од цела војска “глупи машки” кои би направиле многу за тебе, скоро преку ноќ имаш мажи кои те скенираат и проценуваат исто како што ти си го правела тоа за нив, и голем дел од нив веќе не те рецкаат. На почеток е малку болно, ама ќе навикнеш. Така растат децата, дури и женските.

За појаснување, во поглед на развојот на личноста мажите се exponential growth (црвента линија), жените се linear growth (сината линија).

 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Ред флег излагање у кафич, диско, паб без партнерот????
Реално, што бара жена која има парнер во ноќни излегувања? Разбирам и оправдувам денски на кафе со пријателка, но што бара навечер?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
И да, замисли, јас повеќе почитувам девојка / жена која држи до себе и која ќе ми речи еј види ти си ваков и ваков и тоа мене ужасно ми смета, заради тие причини не можам да имам ништо сериозно со тебе, отколку некоја да ми речи еј ти си таков АМА јас ќе те сменам (што се болест кај сите жени, цел живот менуваат некој и после кога тој некој нема да се смени „заради неа“ има плачки од типот ама тој мене не ме сака).
Еее генерале.. тука лежи проблемот!
Ниедна жена нема директно да ти рече или да ми рече: Слушај ова и ова не ми се допаѓа!
Жени се тоа! И Фројд кренал раце од тоа да ја разбере женската психа!
Ќе кружат како киша око Крагујевца, и пак на крај нема да ти кажат што мислат стварно.
Или ќе ти кажат нешто трето, небитно… па оди ти погодувај што уствари мисли она..

Еве ти чист пример: другарката @Artemisia Vulgaris решила дека сака плав ѕид!
Ако мажот и не и се јави двапати да препраша каква боја да купи, и уште еднаш од продавницата во случај да се премислила во последен момент..! Ете му беља :rolleyes:

Цела процедура мора да пратиш за да не зезнеш, и ако зезнеш, пак нема да ти кажат кај си зезнал..
:D
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.969
Поени од реакции
11.021
Еее генерале.. тука лежи проблемот!
Ниедна жена нема директно да ти рече или да ми рече: Слушај ова и ова не ми се допаѓа!
Жени се тоа! И Фројд кренал раце од тоа да ја разбере женската психа!
Ќе кружат како киша око Крагујевца, и пак на крај нема да ти кажат што мислат стварно.
Или ќе ти кажат нешто трето, небитно… па оди ти погодувај што уствари мисли она..

Еве ти чист пример: другарката @Artemisia Vulgaris решила дека сака плав ѕид!
Ако мажот и не и се јави двапати да препраша каква боја да купи, и уште еднаш од продавницата во случај да се премислила во последен момент..! Ете му беља :rolleyes:

Цела процедура мора да пратиш за да не зезнеш, и ако зезнеш, пак нема да ти кажат кај си зезнал..
:D
Јас ќе му кажам нему: Треба да си купи суќња ако се води според ПМС потребите на сопргуата. Уствари не лично нему пошто не ми е гајле за на Артемиса мажот и туку за секој кој ќе оди од кај дува ветрот т.е. како ќе му прдни денес на партнерот (дали е женско или машко небитно).

Под либела е држачот за тв ама пак зезнал, не е дофарбано како треба таму + ептен темна ја направиле собата :D

Како и да е, во право си, побрзо жена ќе ти вика како ништо не знаеш да читаш меѓу редови отколку отворено да ти кажи што всушност ама вистински и смета и ја вади од кожа.

Можеби, ако коефициентот што го прави аголот со х-оска на сината линија и е таков да аголот е помал… женска работа, кој да ги знае кога и самите не знаат. :pos:
Многу комплицирани предикаменти користиш за да те сфати едно женско битие.

Требаше само да и речиш, извини, ти си во право, а денес и нешто баш си ми слатка кога ќе се лутиш. Ниедна жена немам видено толку да е симпатичка кога се лути.
Ќе се покака вгаки. Си ја направил посебна.

Не дека нема да те мрази пак и да си тера по нејзино ама ете - ќе те остај рааат некое време :pos: :pos:

Жени, не можиш ни со нив, ни без нив. :toe:
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.103
Еее генерале.. тука лежи проблемот!
Ниедна жена нема директно да ти рече или да ми рече: Слушај ова и ова не ми се допаѓа!
Жени се тоа! И Фројд кренал раце од тоа да ја разбере женската психа!
Ќе кружат како киша око Крагујевца, и пак на крај нема да ти кажат што мислат стварно.
Или ќе ти кажат нешто трето, небитно… па оди ти погодувај што уствари мисли она..

Еве ти чист пример: другарката @Artemisia Vulgaris решила дека сака плав ѕид!
Ако мажот и не и се јави двапати да препраша каква боја да купи, и уште еднаш од продавницата во случај да се премислила во последен момент..! Ете му беља :rolleyes:

Цела процедура мора да пратиш за да не зезнеш, и ако зезнеш, пак нема да ти кажат кај си зезнал..
:D
Маж по боја не се праќа, сите нијанси ви изгледаат исто. :neetaka:
И грешка си, не само што ви кажуваме кај сте зезнале, низ нос ќе ви го извадиме тоа. Ќе видиш кога ќе се ожениш.
 
J

joli1

Гостин
Па дечко тогаш си на погрешно место, оди во библиотека и барај,а не на социјалнава мрежа, каде би можела да се наоѓа таа посебна женска?
па кој рече дека јас барам тука партнерка или по социјални мрежи? како стигна до таа констатација ме интересира?

или како и другата форумашка си вадите некои констатации за членови од ракав, се со цел да испаднете у право за нешто што е скроз субјективно, а истото ве допира од причина што едноставно според моите критериуми и по критериумите на мнозинството членови не би биле адекватни партнери?

Реално, што бара жена која има парнер во ноќни излегувања? Разбирам и оправдувам денски на кафе со пријателка, но што бара навечер?
едноставно е, сакаат да ги уживаат благодетите на врската/бракот, а притоа истовремено да се понашаат како да се сингл и да си ги чуваат отворени опциите за потенцијални партнери.

после пишаново очекувај цитирање со моабетот ,,па ако сака да вара ќе вара", ,,што има врска што излегла со другарките, се испијанчила и се вратила дома у 2?", итн, затоа што според нив е во ред да се ставаш во такви ситуации каде што истото го прави далеку полесно и подостапно, ама кога другата страна тоа би го правела тогаш не е во ред за нив, или пак доколку партнерот насочи дека истото не е во ред, тогаш е контролирачки.

еве јас не знаев дека доколку сметаш дека излегување по ноќни клубови, барови и останато треба да е со сопствениот партнер со кој што си во врска или брак било контролирачки и истото еднакво на врзување на партнерот во подрум. :pos:

сега јас кога би пишал компаративно дека тогаш во ред е маж во врска/брак да посетува стриптиз барови, да доаѓа дома секојдневно у 2 сабајле намирисан од женски парфеми, одма би скокнале со моабети како тоа не е во ред.

од друга страна, со исклучок на некои форумашки кои ми се ептен мили, кои знаат да аргументираат и кои што си напишаа листа на red flags кои ние како форумаши комплетно ги испочитувавме, она што е евидентно од другите членови е нивната фрустрација за тоа што сме имале критериуми и што сме знаеле што бараме во партнер.

реално било каква дискусија со личност (независно машко или женско) која не го почитува мислењето на другиот, не ги почитува критериумите на другите само затоа што тие критериуми она како личност не би можела да ги исполни колку и истите да се логични и потребни за здрава врска или брак, е залудна.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Многу комплицирани предикаменти користиш за да те сфати едно женско битие.

Требаше само да и речиш, извини, ти си во право, а денес и нешто баш си ми слатка кога ќе се лутиш. Ниедна жена немам видено толку да е симпатичка кога се лути.
Ќе се покака вгаки. Си ја направи посебна.

Не дека нема да те мрази пак и да си тера по нејзино ама ете - ќе те остај рааат некое време :pos: :pos:

Жени, не можиш ни со нив, ни без нив. :toe:
Поедноставно а истовремено и паметно како што таа побара, не можев да се изразам. :icon_lol:

А за такво тинтрање како што велиш, треба да си има редовен и квалитетен секс. Пример веднаш после ваква “кавга” како оваа, во живо енергијата да се испразни на најубав можен начин.
Вака во реплика на рандом профил на форум, нема зошто да глумам лудило. :ROFLMAO:
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.791
па кој рече дека јас барам тука партнерка или по социјални мрежи? како стигна до таа констатација ме интересира?

или како и другата форумашка си вадите некои констатации за членови од ракав, се со цел да испаднете у право за нешто што е скроз субјективно, а истото ве допира од причина што едноставно според моите критериуми и по критериумите на мнозинството членови не би биле адекватни партнери?


едноставно е, сакаат да ги уживаат благодетите на врската/бракот, а притоа истовремено да се понашаат како да се сингл и да си ги чуваат отворени опциите за потенцијални партнери.

после пишаново очекувај цитирање со моабетот ,,па ако сака да вара ќе вара", ,,што има врска што излегла со другарките, се испијанчила и се вратила дома у 2?", итн, затоа што според нив е во ред да се ставаш во такви ситуации каде што истото го прави далеку полесно и подостапно, ама кога другата страна тоа би го правела тогаш не е во ред за нив, или пак доколку партнерот насочи дека истото не е во ред, тогаш е контролирачки.

еве јас не знаев дека доколку сметаш дека излегување по ноќни клубови, барови и останато треба да е со сопствениот партнер со кој што си во врска или брак било контролирачки и истото еднакво на врзување на партнерот во подрум. :pos:

сега јас кога би пишал компаративно дека тогаш во ред е маж во врска/брак да посетува стриптиз барови, да доаѓа дома секојдневно у 2 сабајле намирисан од женски парфеми, одма би скокнале со моабети како тоа не е во ред.

од друга страна, со исклучок на некои форумашки кои ми се ептен мили, кои знаат да аргументираат и кои што си напишаа листа на red flags кои ние како форумаши комплетно ги испочитувавме, она што е евидентно од другите членови е нивната фрустрација за тоа што сме имале критериуми и што сме знаеле што бараме во партнер.

реално било каква дискусија со личност (независно машко или женско) која не го почитува мислењето на другиот, не ги почитува критериумите на другите само затоа што тие критериуми она како личност не би можела да ги исполни колку и истите да се логични и потребни за здрава врска или брак, е залудна.
За некој што месеци пишува и везе реферати за тоа кои критериуми требала да ги има неговата жена, а сега излезе не барал на форум, ама зошто мислиш дека на некој му е битно каква жена сакаш ти?? Дали шимеил со опашка на газето или со грива наместо крзно, можеш да си педофил, манијак, зоофил и идиот се во едно и повторно на никој нема да му е гајле и ноубади вил гив а шит, капиш???

Тешко дека некоја од форум ќе се заинтересира за тебе, и да си последниот форумџија на форум ил последново човечко или налик човечко битие на планетава одкако Бил ќе пушти уше некое вирусче и светов ќе се преполови. Без гајле не те брка никој од тука мислам на женски а за мажи не знам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.603
Реално, што бара жена која има парнер во ноќни излегувања? Разбирам и оправдувам денски на кафе со пријателка, но што бара навечер?
More ostaj to, ako se zauci na fitnes sekoj vtor den, e to e problem vekje. Ja nema dva sati, ako dojdi istusirana, tamu se tusirase, ako dojdi smirisana i izbusaena, od vezbanjeto e.
I sega dumaj se ti dali vezbala ili "vezbala" :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom