Кодот на Да Винчи

Член од
10 август 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Kodot na Da Vinci samo mi gi potvrdi moite licni somnevanja vo ulogata na crkvata vo razni intrigi i zaveri niz vekovite.Preporacuvam da se procita i "Angeli i demoni"od D.Braun,iako i jas licno imam averzija koga se kreva premnogu vreva okolu nesto.
I da se razbereme: NEMAM JAS NISTO PROTIV BOGA, TUKU PROTIV NEGOVATA ADMINISTRACIJA NA ZEMJATA.
 
Член од
11 август 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
Јас дури ова лето се дочепчив до двете книги Ангели и демони и Кодот...
Супер се книгите. Мене ми се бендиса и Дигитална тврдина од истиот автор.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
А дали ја читаше некој Декодираниот код на Да Винчи од Ејми Велборн?Бидејки книгите на Браун се читаат многу брзо и повеке се комерцијални отколку корисни,книгата на Е.Велборн е полна со информации и дава образложување на сите прашања кои ги наметнува Браун.Ако барате одговори,прочитајте ја.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Vaka sega ,koga ja procitav knigata iskreno se sokirav do toj stepen sto i na soprigit mu ja raskazav celata kniga a i na baba mi koja ustvari e pobozna i pee vo crkovniot hor.Tocno e deka ako se poglednat dvete sliki na da Vinci mona liza i tajnata vecera ke se zabelezat site raboti sto se naveduvat vo knigata da ne gi posocuvam sega koj se od druga strana tocno e i tvrdenjeto deka kaj evreite ne bilo da ne recam zakonsko nekoj covek od 32 godini da ostane nezenet.E sega tocno e deka celata nasa vera poteknuva od paganstvoto i samata kniga i red drugi dokumenti kazuvaat za carot Konstantin koj i samiot bil pagan , a hristijanskata vera ja primil na samata smrtna postela toa mislam deka i go pisuva vo crkovnite knigi. Momentalno ja citam knigata Magdalina koja e sosema sprotivno od toa kako Den Braun ja opisuva Marija Magdalena kako carska kerka megutao site fakti navedeni vo knigata kodot na da VInci se nekeko potkrepeni so dokazi.E sega uste nesto vo vrska so svetiot gral?me interesira vese mislene?Zosto vo biblijata pisuva deka site piele od edna ista casa a ustvari ako poglednete ubavo na bilo koja ikona pred site apostoli stoi po edna casa.I moeto drugo prasanje e zosto sepak dokolku ja imate citano biblijata se zabelezuva nekoe malo netrpenie na apostolite sprema Marija magdalenakoga Isus i gi oprostuva grevovite pa neli taa bila samo edna gresnisa koja se pokajala i bara proska,sto ima tie da go pokazuvaat toa.iskreno ne deka mi eraznisana verata vo gospod ednostavno vakva rabota me stvarno sokira i ustvari ne znam sto da mislam megutoa iskreno po blisku me e da ja prifatam realnosta deka sepak isus bil covek kako nas oti ako pocneme da istrazivame po mitovite i legendite ke se sretneme so luge so isti osobini kaoko Isus a so razlicni iminja.uste enda rabota me intereseira dali e tocno deka kako sto pisuva vo knigata postot preobrnatata piramida vo pariz a pod dena normalna piramida samo pomala i vo nea se naogaat koskita na Marija Magdalena ili seto toa e nekoja pretpostavka.a inaku za prevodot svet garl znaci carska krv vo bukvale prevod.:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:

gi zbrkav temite bea dadeni eda po druka ali kako i da e interesna i super knika zanimliva da se procita
 
G

GoddessOfRock

Гостин
А дали ја читаше некој Декодираниот код на Да Винчи од Ејми Велборн?Бидејки книгите на Браун се читаат многу брзо и повеке се комерцијални отколку корисни,книгата на Е.Велборн е полна со информации и дава образложување на сите прашања кои ги наметнува Браун.Ако барате одговори,прочитајте ја.
јас ги прочитав и двете.
И во неа е негирано скоро се. Сепак книгата на Браун е супер- има интересни факти, кое ТОЧНО црквата ги криела. И мислам дека никогаш црквата не била праведна и чесна...:pipi:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.567
јас ги прочитав и двете.
И во неа е негирано скоро се. Сепак книгата на Браун е супер- има интересни факти, кое ТОЧНО црквата ги криела. И мислам дека никогаш црквата не била праведна и чесна...:pipi:
Aко во книгата на Браун има факти кои црквата ги криела ( така самата се изјасни ), тогаш не треба да мислиш, треба да знаеш дека не била правдена и чесна .
Самиот Браун има изјавено дека користел фиктивни елементи при пишувањето на книгата, направил смеса од скокотлива тематика и веќе видена приказна, и воала, пари . . . . пари . . . . пари, башка и Филм се сними кој доби огромен публицитет поради противењето на црквите ширум Светот.
Зацртанта формула на Браун успеа, а и како да не успе, со толкава '' интелигентна '' раја која вели '' Ова е најдобрата книга што сум ја прочитал/а " . :toe:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не донесе човекот ништо револуционерно, ниту откри некоја топла вода. Книгата е обичен крими (ако може и така да се нарече) роман, кој е интересен за читање, ако ептен немаш што да правиш. Башка стилот на пишување е лесен за читање, па и книгата брзо се чита.

Значи мој личен впечаток - Ништо посебно. Ама баш ништо посебно. :jaj: Сум прочитала многу полоши, но и 100 пати поубави книги од оваа.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не донесе човекот ништо револуционерно, ниту откри некоја топла вода. Книгата е обичен крими (ако може и така да се нарече) роман, кој е интересен за читање, ако ептен немаш што да правиш. Башка стилот на пишување е лесен за читање, па и книгата брзо се чита.

Значи мој личен впечаток - Ништо посебно. Ама баш ништо посебно. :jaj: Сум прочитала многу полоши, но и 100 пати поубави книги од оваа.
Книгата се занимава со некои работи кои лесно се продаваат...барем денес..табу темите во црквите, тајни организации кои го контролираат светот, заплетени со убиства и бескрајна потрага по конечниот одговор ..стилот на пишување е во прилог на првото..Инаку не можам а да не сречам дека ми се допадна описот на Париз... сето друго ..можев да го најдам и кај Марвел
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Книгата се занимава со некои работи кои лесно се продаваат...барем денес..табу темите во црквите, тајни организации кои го контролираат светот, заплетени со убиства и бескрајна потрага по конечниот одговор ..стилот на пишување е во прилог на првото..Инаку не можам а да не сречам дека ми се допадна описот на Париз... сето друго ..можев да го најдам и кај Марвел
Точно, се согласувам со болдираното, но пак морам да повторам, тоа не е ништо ново, ниту револуционерно.:toe: Има многу книги на таа тематика, а тоа што Ден Браун го имаше напишано...па и не е нешто посебно.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Точно, се согласувам со болдираното, но пак морам да повторам, тоа не е ништо ново, ниту револуционерно.:toe: Има многу книги на таа тематика, а тоа што Ден Браун го имаше напишано...па и не е нешто посебно.
Па му се погодило на Браун..оти книгата е доста наивна и претрупана со податоци кои немаат врска со реалноста...Се на се уште еден балон со топол воздух и веќе добро проверен начин на заработка...кој за жал пали кај луѓето..
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Avtorite na "Svetata krv, Svetiot gral" mozat slobodno da mu kupat podarok vo znak na blagodarnost na Brown, zasto dur da trepnes ja popularizirase temata za koja tie tolku ubavo i detalno se pogrizile vo svojata kniga.
"Kodot na Da Vinci" ti go svrtuva vnimanieto, blago te skokotnuva, sto e totalno presuden faktor, a za ceshanjeto ke se pogrizat knigite vo koi poseriozno se diskutira seto toa.
Ednostavno, jebiga, komercijalniot uspeh e najefektiven most preku koj moze da mine informacijata i znaenjeto.
80% od lugjeto koi se voodusevile od "Kodot na Da Vinci", pojma nemale za "Svetata krv, Svetiot gral" i voopsto, za tie idei. A sega, sekoj kopa po site mozni kanali. Lugjeto istrazuvaat, se somnevaat, potvrduvaat.
Good stuff.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Добра книга е, секој си ја сфаќа на свој начин и нема ништо скандалозно доколку се прифати дека “Кодот на Да Винчи“ е роман и само роман. :)
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Ја почнав вчера, имам прочитано 150-тина страници, вака до тука интересна е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom